Police plné kníh vytvárajú príjemnú atmosféru.
Foto: shutterstock.comKonštatujú to aj slovenskí predajcovia kníh. Ľudia si dokonca papierové knihy kupujú, aj keď ich už prečítali v elektronickej podobe. ,,Stretávame sa veľmi často s tým, že ak sa čitateľovi kniha v elektronickej podobe páči, zakúpi si aj vytlačenú“ hovorí napríklad marketingový riaditeľ Panta Rhei, Lukáš Bonk.
V prospech e-kníh hovorí to, že sú ekologické, a tiež to, že ich možno čítať aj potme. „Využívam to napríklad pri uspávaní detí. Ležím pri nich, stlmím jas obrazovky, ja vidím čítať a oni môžu zaspávať potme, ako im to vyhovuje. Samozrejme, ak by som si takto čítala hodinu či dve, určite by ma boleli oči,“ opisuje skúsenosti Eva, matka dvoch škôlkárov.
V prospech papierových kníh zasa hovorí to, že si človek urobí „to pravé pohodlie s knihou v ruke“. Čítanie textu na papieri je šetrnejšie k očiam, žiadne žiarenie ani blikanie obrazovky. Netreba sledovať stav batérie či elektrické pripojenie.
A hoci na výrobu kníh treba papier, ktorý sa vyrába z dreva, aj v tomto smere sa začínajú hľadať ekologické riešenia. Vznikajú takzvané eko-knihy, vyrobené z recyklovaného papiera a aj tlačiarenské farby pochádzajú z ekologických materiálov.
Tie obyčajné knihy možno v krajnom prípade odniesť do antikvariátu alebo do zberu. Veľkej obľube sa teší výmena kníh. V mnohých mestách na uliciach alebo v kaviarňach sú špeciálne skrinky prípadne poličky, kde si možno zobrať niektorú z kníh a priniesť tam zasa niečo prebytočné z vlastných zásob.
ANKETA: