Príspevok na opatrovanie budú úrady vyplácať ďalšej skupine rodičov

SITA, 29. augusta 2023 o 20:33

Vyplýva to z novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia od poslancov z klubu Sloboda a Solidarita.

Príspevok dostane viac rodičov.

Foto: Shutterstock.com

Príspevok na opatrovanie budú úrady práce a sociálnych vecí od septembra vyplácať aj rodičom, ktorí opatrujú maloletých pacientov s onkologickým ochorením, hematoonkologickým ochorením a maloletých pacientov zaradených do transplantačného programu. Vyplýva to z novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia od poslancov z klubu Sloboda a Solidarita. Novelou zákona sa rodičom detských onkologických pacientov zabezpečí finančná podpora po ukončení onkologickej liečby ich detí.

„V tomto období je pre mnohých rodičov takýchto detí nemožné zamestnať sa vzhľadom na intenzívnu starostlivosť, ktorú sú nútení poskytovať svojmu dieťaťu, no zároveň v súčasnosti nemajú nárok na finančnú podporu od štátu," uviedli liberálni poslanci. Osobou s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanou na opatrovanie by tak boli aj maloletí pacienti s onkologickým ochorením, hematoonkologickým ochorením a maloletí pacienti zaradení do transplantačného programu. Dĺžku odkázanosti na opatrovanie bude určovať posudkový lekár v rozmedzí od jedného do dvanástich mesiacov od ukončenia aktívnej liečby týchto maloletých pacientov. Aktívnou liečbou má byť podávanie onkologickej alebo hematoonkologickej liečby.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >