Podarené video: Ja sám! Deväťmesačný chlapček sa kŕmi rukami. Vyskúšate novú metódu zavádzania príkrmov?
Zavádzanie prvých príkrmov je pre rodičov aj detičky náročným obdobím, jedlo je všade inde, len nie v detských ústočkách a stres s tým spojený dosahuje niekedy na stupnici od jedna do desať tú najvyššiu hodnotu. Riešenie je pritom tak jednoduché!
Deväťmesačnému Felixovi na videu umožnili, aby sa nakŕmil sám. Ponúkli mu cestoviny s mrkvičkou. A keďže detičky rady objavujú, ručičkami začal hneď skúmať, čože mu to pristálo na tanieri. Najprv sa s pokrmom hral, ale po chvíli pochopil, čo treba robiť a pustil sa do jedenia. S blaženým úsmevom.
Dovoliť deťom, aby sa najedli samé, to je nový prístup k zavádzaniu príkrmov. Metódu BLW, teda Baby-Led Weaning, môžeme preložiť ako dieťaťom riadené jedenie. Na vyskúšanie sa hodia napríklad hlavne tieto jedlá: zmäknutá zelenina (uvarená, naparená, upečená) ako brokolica, karfiol, mrkva, zemiak, cuketa, tekvica, petržlen, ďalej ovocie ako mäkká hruška, naparené jablko, banán, slivka, marhuľa, broskyňa. Skúsiť možno aj prúžok mäsa či mäkké cestoviny. A čo napríklad taký jogurt? Prečo nie? Veď ruky sú tu aj od toho, aby sa nimi jedlo!
Prvý rok - ďalšie články
-
„Skúška dojčenia.“ Sedem dôvodov, prečo je mylná a nemala by sa robiť
„A priberá? Nejako sa mi nezdá. Nie je bábätko príliš spavé? No nič, urobíme skúšku dojčenia.“ Dodnes si pamätám, ako sa mi stiahol žalúdok a márne som sa pokúšala doktorku presvedčiť, že dojčenie v našom prípade funguje, syn pije dostatočne a teraz skrátka spí. Čo ak pri tej skúške náhodou nevypije dosť a začnú mi nanucovať dokrmovanie? Bolo to veľmi nepríjemné.
-
Škodí vianočná kapustnica dojčenému bábätku? Mali by si ženy dať radšej niečo iné?
Môžu ženy, ktoré dojčia, jesť na Vianoce kapustnicu? Alebo by sa radšej mali obmedziť, aby dieťatko nebolelo bruško? Kyslá kapusta zvykne bývať medzi prvými na zozname nežiaducich potravín pre dojčiace ženy. Oprávnene?
-
Keď dojčenie bolí... Môže za to prirastená uzdička? Ako to zistíte a vyriešite?
Dojčenie niekedy bolí, pretože dieťa má pod jazykom vrodenú anomáliu, ktorá znemožňuje správne prisatie na prsník. Riešením je jednoduchý zákrok, ktorý umožní jazyku bábätka normálny rozsah pohybu. Ako zistíte, či je nevyhnutný?
-
Ako kúpať bábätko, aby neplakalo? Pomôžu tieto praktické rady
Niektoré deti kúpanie milujú, pri niektorých sa to nezaobíde bez plaču. Bábätko netreba kúpať každý deň, raz za čas predsa len áno a tu sú rady, ako to zvládnuť bez toho, aby dieťa cítilo stres.
-
Nič si ešte nepamätá, musí si zvykať... Päť najväčších omylov dospelých o bábätkách
Všetci sme boli bábätkami, a predsa sme pri nich často bezradní. O „výchove“ bábätiek sa totiž v priebehu posledných desaťročí rozmohlo množstvo mýtov, ktorým mnohí uverili a posúvajú ich ako „múdre rady“ babičiek ďalej. Neraz však ide o omyly, ktoré v deťoch zanechávajú dlhodobé negatívne stopy.
-
Cmúľa si bábätko pršteky? Kedy je to normálne a kedy už zlozvyk, od ktorého ho treba odnaučiť?
„To by nemalo robiť. Musí sa to odnaučiť!“ Aj vy počúvate, prípadne ste počúvali takéto vety, často dopĺňané radami, že dieťaťu treba dať cumlík, prípadne namáčať pršteky do pepru, aby s tým prestalo?
-
Ideálne dokrmovanie bábätka má vyzerať TAKTO
Ideálne je, ak nič také vôbec nepotrebujete a bábätko si pije z prsníka materské mlieko kedy koľko potrebuje. Najmä v začiatkoch má však viacero žien problémy s dojčením a vtedy vyvstáva otázka, ako bábätko dokrmovať.
-
Recepty
Cícerové ragú s opekanou knedľou bez lepku
-
CESTOVANIE
VIDEO: Delfín sa počas šou zabil pred zrakmi zdesených divákov. Nebola to prvá takáto tragédia
-
SPRÁVY
Jedna z najväčších vodných nádrží na Slovensku sa takmer „vyparila“. Zábery z nej vás prekvapia
-
ZDRAVIE
Dokázané je, že spôsobuje sedem typov rakoviny, ľudia si ho ale nevedia odpustiť. Pomôže varovanie na etikete?
-
TV Varecha
Pečená žemľová knedľa z bábovkovej formy (video)