Opálové bane, nádherné vodopády, hrady i výhľady. 10 tipov na výlety cez jesenné prázdniny

ahojmama.sk, 29. októbra 2024 o 05:35

Prvé prázdniny v tomto školskom roku sú tu. Ak sa chystáte počas nich spojiť návštevu príbuzných či cintorínov s výletmi do krásnych zákutí nášho Slovenska, je tu našich 10 tipov. Užite si posledné jesenné dni a ich nádheru!

Hájske vodopády, voda na dotyk

Hájske vodopády v plnej kráse.

Foto: slovensky-kras.eu

Nájdete ich na východe Slovenska v obci Háj neďaleko Moldavy nad Bodvou. Hájske vodopády, nazývané aj Vodopády Hlboký Jarok, sú sústavou 10 vodopádov, ktoré si môžete prezrieť prechádzkou po nenáročnej lesnej cestičke. Ich výška je od jedného do siedmich metrov a celá trasa má asi 4 kilometre, takže ju hravo zvládnu aj menej trénovaní. Výhodou je, že pri niektorých si možno pohodlne posedieť na lavičke. Voda je celkom blízko, dá sa jej dotknúť, čo miestu dodáva osobitné čaro. Ak sa rozhodnete navštíviť toto miesto, neďaleko je Zádielska dolina, kde tie tiež čo obdivovať.

Opálové bane v Slanských vrchoch

Opálové bane a ich svojský podzemný svet.

Foto: Dávid Popovič

Lokalita je unikátna tým, že ide o najstaršie opálové bane na svete, kde sa opál nedobýval, ale ťažil hlbinným spôsobom. Návštevníci sú dnes uchvátení prehliadkou štôlne, labyrintom chodieb a ďalšími atrakciami, ktoré ich tam čakajú. V tomto období sú bane otvorené od 9. do 16. hodiny. Kto nerád podzemie, môže si urobiť prechádzku náučným chodníkom, ktorý vedie hneď vedľa, aj s opisom miesta a tamojšej fauny a flóry.

Sitno a Počúvadlo, nádherná hra farieb

Sitno a nádherná jeseň.

Foto: Martin Babarík

Prechádzka na bájny vrch v blízkosti Banskej Štiavnice je v jeseni nádherná. Okrem cesty lesom oko potešia aj dych berúce výhľady zhora na pestro sfarbené strom a malebnú krajinu. Pod Sitnom sa nedá obísť vodná nádrž Počúvadlo, postavená ešte v roku 1775 podľa projektu J. K. Hella. Kto si netrúfa hore, stačí mu prechádzka aj v okolí tohto jazierka, aby si užil krásny jesenný deň vonku.

Folkmarská skala, z ktorej sa treba pozrieť

Folkmarská skala ponúka úžasné výhľady.

Foto: archív

Výstup na ňu dá zabrať, najmä posledný úsek do výšky 915 metrov nad morom, takže je v podstate jedno, ktorou z trás sa sem vyberiete. Na náročnosť sa však dá zabudnúť v očarení krásnou prírodou Slovenského rudohoria. Prístupové cesty na skalu vedú z Kojšova, z Folkmarského sedla aj od vodnej nádrže Ružín. Odmena hore je pozoruhodná – výhľad zbytočne opisovať, jednoducho treba vidieť. Vápencový útvar ponúka aj množstvo príjemných zákutí na posedenie, kde si možno oddýchnuť po výstupe. Turistická trasa vedie aj popod bralo, ak však nevyjdete hore, neviete, o čom je Folkmarská skala. Má ešte jednu pozoruhodnosť – rastie tu jediná drevina svojho druhu na svete – jarabina spišská.

Veľká Javorina na rozhraní dvoch štátov

Cestou na Veľkú Javorinu od Starej Turej, vrch v pozadí s televíznym vysielačom.

Foto: Gabriela Bachárová

Najvyšší vrch Bielych Karpát blízko hraníc s Českou republikou je príjemným miestom, kde sa môžete pokochať výhľadmi na obe krajiny. Výhodou je, že na túru sa môžete vybrať priamo z mesta, a to zo Starej Turej. Stúpanie na vrchol 970 metrov má asi 11 kilometrov, počas ktorých môžete obdivovať nádherné bukové lesy, lúky, pastviny aj typické kopaničiarske osídlenie, domčeky roztrúsené na úpätí hôr. Ak pôjdete s deťmi, v obci Lubina pod Javorinou sa nachádza minizoo, kde je aj možnosť povoziť sa na koníkovi. Okrem túry na Javorinu môžete v Starej Turej zájsť k priehrade Dubník, alebo na neďaleký Čachtický hrad či na Košariská, kde je múzeum v rodnom dome Milana Rastislava Štefánika. Prípadne na Bradlo k jeho mohyle.

Na Orave dobre, na Orave krásne

Volovec, Ostrý Roháč, Plačlivé. A pleso v popredí.

Foto: Igor Stavný, TANAP

Orava je krásna v každom ročnom období a Zuberec je vhodné miesto na výlety. Môžete sa rozhodnúť, či sa odtiaľ vydáte na túry v Západných Tatrách alebo ostanete tu a pozriete si napríklad jeden z najkrajších skanzenov na Slovensku. Múzeum oravskej dediny ponúka návrat v čase, ako sa kedysi žilo a bývalo na Orave. V expozícii stojí aj kostol s cintorínom či rekonštruovaný náhon na mlyn v tamojšom potoku. Ak hľadáte nenáročnú túru, odporúčame vydať sa k Roháčskym plesám. Ak niečo náročnejšie, je z čoho vyberať. Viac o túrach v tejto lokalite nájdete v tomto článku.

Malé Karpaty pre milovníkov prírody i histórie

Smolenický zámok leží úprostred krásnej prírody.

Foto: Radovan Varchola

Juhozápad Slovenska, kúsok krásnej prírody v blízkosti veľkých miest ako Bratislava či Trnava dávajú návštevníkom na výber, čo robiť. Môžete sa vydať na nenáročnú turistiku, ale i za históriou či do jaskyne. Alebo spojiť oboje. Malé Karpaty ukrývajú viaceré zaujímavé hrady ako Červený Kameň, zámok v Smoleniciach. Neďaleko obcí Dechtice a Naháč sú zas dobre zachované ruiny kostola s vežou a zvyšky jedného krídla františkánskeho kláštora Katarínka. Známa je aj jaskyňa Driny, otvorená v tomto období od 10. do pol tretej každý deň okrem pondelka. Opomenúť nemožno ani vinársku a medársku tradíciu v tomto regióne a jej centrá.

Slopovo, po stopách Jánošíka

Slopovo a jeho magická atmosféra.

Foto: Martin Babarík

Ak máte šťastie, vidíte odtiaľ od tatier až do Maďarska. Vrch Slopovo v nadmorskej výške 851 metrov je však aj historicky významné miesto. Neďaleko týchto miest pri Klenovci býval Uhorčík, alias Martin Mravec, člen Jánošíkovej družiny. Na dnešnom Mravcovom vŕšku mal postavenú drevenicu, ktorú v marci 1713 v noci tridsiati drábi Liptovskej Sédrie pod hlavným velením zemana Andreánskeho obkľúčili, aby zatkli Jánošíka s Uhorčíkom, ktorí sa tu zdržovali. Ako to bolo ďalej, vieme.

Slovenský raj málo známy, baníkmi obývaný

Výhľad z Kamennej osady.

Foto: Patricia Poprocká

Kamenná osada nad obcou Hnilčík je ideálnym miestom na jesennú prechádzku s deťmi. Leží trochu bokom od najznámejších tiesňav a roklín, oplatí sa však sem prísť. Nenáročná trasa, na konci ktorej si deti môžu vyskúšať ozajstné dobrodružstvo – výstup ferratou, je v jeseni azda najkrajšia. Celá trasa sa nesie v znamení baníctva, ktoré tu kedysi prekvitalo. Napokon, aj samotný vrchol, Kamenná osada, je vlastne bývalá banícka osada. Kedysi práve tu stáli domčeky, slúžiace ako letné obydlia pre baníkov, želiarov a pastierov. Trasa do výšky 950 metrov nad morom vedie aj okolo baníckych štôlní, jednu z nich, Ľudmilu, si možno po telefonickej dohode aj prezrieť.

Komárno a jeho slávne stavby

Komárno a jeho pevnosť.

Foto: PRAVDA, Andrej Barát

Nachodíte sa, až vás budú bolieť nohy ako po náročnejšej túre. V Komárne je naozaj čo pozerať. Okrem historických pamiatok v centre je tu aj slávne Nádvorie Európy, súbor stavieb charakteristických pre jednotlivé oblasti Európy. No a potom pevnosť, fascinujúca stavba, národná kultúrna pamiatka, niekdajšia najväčšia pevnosť Rakúsko – Uhorska, ktorá leží na rozhraní Slovenska a Maďarska v mestách Komárno a Komárom. Bola postavená v 16. storočí ako bašta proti Turkom. Prežila všetko – nápor Turkov a neskôr i vojakov Imricha Tökölyiho a na obranné účely slúžila ešte v polovici 19. storočia. Neskôr, v novodobej histórii ju využívali sovietske vojská, ktoré tu prišli po auguste 1968, a ktoré ju poškodili snáď najviac. Dnes je ale v areáli čo pozerať, napríklad najväčšiu zbierku rímskych pamiatok na Slovensku, muničný sklad či 1,3 km dlhú podzemnú chodba s unikátnou zbierkou fotografií pevnosti.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Voľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >