Nosič namiesto kočíka kupuje čoraz viac rodičov

Patricia Poprocká, 17. októbra 2018 o 10:44

Záujem o nosenie bábätiek na Slovensku jednoznačne stúpa. Štatistiky neexistujú, trend je však jednoznačný. Za posledných päť rokov pribudlo matiek, ktoré nosia svoje deti, aj predajcov rôznych nosičov, hovorí Andrea Kvintová, inštruktorka nosenia z materského centra Podunajské Biskupice.

Správne nosenie bábätka - zaguľatený chrbátik a kolienka sú vyššie ako zadoček.

Foto: shutterstock.com
Matky sa často na nosenie pripravujú už v tehotenstve. „Organizujeme workshopy, kde sa mamičky učia viazať do šatky bábiku, keďže šatka je pre bábätká najvhodnejšia. Potom môžu prísť vyskúšať si to aj s bábätkom,“ približuje. Nosiče sú vhodnejšie zväčša pre staršie deti.

„Nosila som obe svoje deti, ale priznám sa, že so šatkou som sa nikdy nedokázala stotožniť,“ hovorí Tamara z východu Slovenska. Patrí k tým radikálnejším, ktorí nemali ani kočík. „Zaplatila som si súkromnú hodinu viazania, ale s bábikou je to niečo úplne iné ako s bábätkom, ktoré sa vrtí, kope nožičkami... Navyše chodenie so šatkou sa mi zdalo nepraktické, stále sa mi niekam motala. Od pol roka som prešla na mei tai, ktorý bol podstatne ľahší a skladnejší. Pri druhom synovi som to od začiatku skúšala s manducou, ktorá má novorodeneckú vložku a tá mi takpovediac sadla. Nemali sme žiadne problémy,“ opisuje svoje skúsenosti.

Nosič nevhodný pre dieťa. Váha je na spodnej časti chrbtice, chrbátik je nútený do neprirodzene vzpriamenej polohy, bábätko si nemá kam oprieť hlávku..

Foto: shutterstock.com

Spomína, ako s dieťaťom v šatke či nosiči vo svojom okolí narážala na predsudky. „Napočúvala som sa, že chúďa malý, aký je tam pokrčený, ako nemá čo dýchať, ako ho nikomu nechcem ukázať, ako si ničím chrbát... Aj som skúšala vysvetľovať, raz som mladšieho syna zapla do nosiča aj mojej mame, ale nemala som pocit, že by zmenili názor. No viem, že moji synovia boli pokojné a neskôr vcelku odvážne a spoločenské deti aj vďaka tomu, že sa väčšinu svojho prvého roka nosili. Keby som mala tretie dieťa, určite postupujem rovnako.“

Inštruktorka Andrea Kvintová pripomína, že narastá aj skupina matiek, ktoré sprvu neplánujú svoje bábätko nosiť, uchýlia sa však k nemu, pretože majú s dieťatkom problémy - často im plače, máva refllux, koliku... „Šatka prípadne nosič tento problém spravidla vyrieši,“ dodáva Andrea Kvintová.

Matky to majú podľa nej jednoduchšie vo veľkých mestách, keďže práve tu majú aj rôzne workshopy, semináre, besedy... Na vidieku je to menej zaužívané. Matky najčastejšie kombinujú šatku a kočík, ktorý však neraz slúži aspoň na nosenie nákupov.

Niekoľko zásad správneho nosenia
  • Bábätko vždy noste otočené tvárou k sebe

  • Ak sa chce pozerať po svete, má dosť priestoru na vytáčanie hlavičkou

  • Ak chce spať, oprie si hlávku o vašu hruď a vytvorí si vlastný priestor ktorý ho izoluje od ruchu zvyšného sveta

  • Ak je otočené opačne, teda tvárou dopredu, nemá dostatočný priestor na správne zakrivenie chrbátika – prekáža mu pritom telo dospelého

  • Ak sa unaví, nemá sa kam oprieť

  • Zabezpečte, aby zadoček bábätka a jeho kolienka tvorili písmeno V – teda aby kolienka boli vyššie než zadoček – zabezpečuje to správne zakrivenie chrbtice

  • Práve preto nie sú vhodné klokanky, v ktorých nožičky bábätku visia, v takejto polohe dochádza k nesprávnemu rozloženiu síl a veľkým tlakom na spodnú časť chrbtice, na čo ešte nie je v takom ranom veku prispôsobená

  • Maličkému bábätku zabezpečte podopretie hlávky, aby sa mu nezakláňala dozadu – samotnou viazacou šatkou, bavlnenou plienkou alebo handričkou







  • Pridajte komentár

    táto funkcia je len pre prihlásených

    Prihláste sa



    Prvý rok - ďalšie články

    Ďalšie články v rubrike >