Osadné je nádherná obec na konci sveta, na východe republiky.
Foto: PRAVDA, Boris Macko„Mnohí prídu do krypty a nejako si neuvedomujú, že sa v hrobe nachádzajú skutočné ľudské kosti. Preto sme im chceli ukázať, že to, čo sa v krypte nachádza, je výsledkom bojov a že to boli ozajstní ľudia, ktorí žili, mali svoje rodiny, radosti aj starosti a že v okolitých lesoch našli počas vojny svoju smrť," vysvetlil správca miestnej pravoslávnej cirkevnej obce Peter Soroka.
Pre zverejnenie listu sa rozhodol i preto, že vystavený písomný artefakt, báseň sv. Nikolaja Velimiroviča „Môžu tie kosti ožiť?“, sa u návštevníkov krypty stretáva s pozitívnymi reakciami.
Krypta vystavuje pozostatky vojakov, ktorí zahynuli v okolí v prvej svetovej vojne.
Foto: PRAVDA, Boris MackoV snahe zatraktívniť kryptu pre návštevníkov počas tohtoročnej turistickej sezóny doplnili heslovité popisy o vystavených predmetoch na informačných tabuliach aj v maďarskom jazyku, keďže podľa Sorokových slov kryptu čoraz viac navštevujú i maďarsky hovoriaci turisti.
Krypta je otvorená nonstop a po novom tu vystavujú aj kópie listov od významných ľudí, ktoré v súvislosti s kryptou dostali.
Poslednou významnou zmenou je výmena pôvodných originálnych ikon ikonopisky Nadeždy Durilovej za kópie na plaste. Dôvodom je enormná vlhkosť a výskyt plesní v krypte, ktoré maľované ikony poškodzovali. Od rekonštrukcie krypty v roku 2005 je to už druhá výmena ikon. K prvej došlo v roku 2013.
„Voda je však nevyspytateľná, a preto sme sa rozhodli pre súčasné riešenie, použiť v krypte fotokópie ikon a originály umiestniť do chrámu. Veríme, že toto riešenie bude vyhovujúce," povedal Peter Soroka.