Takmer 400 hudobných nástrojov vystavujú v novom Muzikmuzeu, dá sa na nich aj hrať

TASR, 26. mája 2019 o 05:59

Takmer 400 rôznych hudobných nástrojov z viacerých kútov sveta môžu obdivovať návštevníci Muzikmuzea v obci Spišský Hrhov neďaleko Levoče. Otvorili ho len nedávno s cieľom priblížiť historické i novšie artefakty predovšetkým mladej generácii.

Exponáty v Muzikmuzeu.

Foto: Facebook Muzikmuzea

Majiteľom bohatej zbierky a zároveň autorom myšlienky zriadiť takéto múzeum je Michal Smetanka, pre ktorého je tento priestor zároveň jeho vlastným zbierkovým depozitom.

Zo štyroch stoviek nástrojov je 350 spracovaných aj na dotykových tabletoch, ktoré sú takmer pri každej vitríne. Sú v nich informácie o jednotlivých nástrojoch, odkiaľ pochádzajú a podobne, zároveň je k dispozícii aj zvuková ukážka a videozáznam, aby návštevníci videli, ako sa na nich hrá.

Smetanka jednotlivé nástroje zbiera roky a dohromady ich má zhruba 500. Každý predmet je podľa neho niečím zaujímavý a jednotlivé vitríny sú tematicky rozdelené. Jedna je venovaná archeohudobným nástrojom, ďalšia indickým, potom sú tu čínske a mongolské nástroje, strunozvučné nástroje. Zaujímavosťou podľa neho je, že na takmer všetkých artefaktoch sa dá aj reálne hrať a on sám vie dokonca aj predviesť, ako znejú tóny jednotlivých nástrojov.

„Teší ma, ak sa deti dostávajú do kontaktu s normálnou muzikou, nie takou z rádia či televízie a aj vidia, čo to hudobný nástroj je. Ak to osloví jedno dieťa zo sto, tak je to skvelé a nemusíme sa báť, že ostaneme nekultúrni," povedal Smetanka.

Samotné múzeum pozostáva z viacerých častí, v expozičnej sú vystavené samotné hudobné artefakty, v interaktívnej sa zase nachádzajú nástroje, na ktorých si môžu záujemcovia aj zahrať, o čo majú podľa Smetanku najväčší záujem práve deti. Vďaka tomu môžu vidieť a pochopiť, ako funguje struna, blana či sláčik. Ďalšia časť múzea je malé pódium s priestorom na koncerty, workshopy a prednášky, majú tam aj videoprojekciu a virtuálnu realitu, vďaka ktorej môžu návštevníci spoznať obec Spišský Hrhov a hudobné nástroje s ňou spojené.

Súčasťou múzea je aj dielňa na výrobu jednoduchých hudobných nástrojov. Do budúcna chcú priestor obohatiť aj o prezentáciu iných múzeí podobného typu vo svete. Okrem toho môžu návštevníci vidieť aj historické fotografie ľudí hrajúcich na rôzne hudobné nástroje. „Chceli sme tým upozorniť, že hudobný nástroj má len vtedy svoju hodnotu, ak na ňom človek hrá," ozrejmil Smetanka. Interaktívne múzeum sa nachádza v zrekonštruovaných priestoroch bývalej pálenice a grófskej sýpky, priestory prerábali rok.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Voľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >