Herečka Zuzana Haasová zvládla svoj smútok. Nechcem ľuďom odovzdávať svoje ťažoby, hovorí

Patricia Poprocká, 6. decembra 2018 o 06:00

Zuzana Haasová po tvrdých ranách osudu nezatrpkla. Prísť o bábätko krátko pred jeho narodením si mnoho žien nevie ani predstaviť, ona si to prežila dvakrát. Napriek tomu sa dnes dokáže usmievať a nevylučuje, že by sa o dieťatko pokúsila opäť.

Zuzana Haasová sa sústreďuje predovšetkým na prítomnosť.

Foto: Vlado Anjel

„Recept, ako to zvládnuť, neexistuje,“ hovorí trocha zamyslene známa herečka o ťažkých životných skúškach, ktoré ju zastihli v posledných rokoch. „Buď budete smútiť, alebo pôjdete ďalej. Je to na rozhodnutí človeka. Ja mám rada ľudí a chcem, aby sa v mojej prítomnosti cítili príjemne. Nechcem im odovzdávať svoje ťažoby, tak som sa rozhodla ísť ďalej.“

Zuzane, ktorá je dlhoročnou diabetičkou, zomrela dcérka Karolínka pred piatimi rokmi po predčasnom pôrode. Pred dva a pol rokom zasa synček Šimon ešte v maternici v ôsmom mesiaci tehotenstva. S partnerom a staršou dcérou Romi to dokázali zvládnuť.

Priznáva, že sa vo svojom okolí nestretla vždy s priaznivými reakciami. „Niektorí ľudia ako keby nedokázali pochopiť, že som sa s tým zmierila, že som to prijala. Skôr očakávali, že budem dlho predlho smútiť. A ja som nesmútila časovo podľa ich predstáv.“

Treba rozprávať, tabu, to sú zatvorené dvere

Ako vraví, nikdy nerobila to, čo od nej očakávali iní, vždy si žila tak, ako to cítila. „Samozrejme, bol to proces... Analyzovala som, hľadala odpovede... Zistila som, že človek musí o tom rozprávať. Rozprávať a rozprávať. Nič nemôže zostať tabu, pretože tabu sú vlastne zatvorené dvere aj pred vami a človek si potom všetko, o čom nerozpráva, nesie neustále v sebe. Preto aj dnes o tom rozprávam, ktokoľvek sa ma opýta.“

Stratiť dieťatko po tom, čo celé mesiace čakáte na to, kedy ho zovriete v náručí, je veľmi bolestné. Zuzana približuje, že to zakaždým prežívala podobne. „Druhýkrát som už poznala svoje emócie, prvýkrát som si zapamätala, ako so sebou pracovať. Práca s emóciami je predsa moja práca.“
Pri svojom hľadaní odpovedí si tiež uvedomila neúprosný kolobeh života. „Aj keď to znie možno tvrdo a pre niekoho až bezcitne, smrť je prirodzená. Deti umierali aj v minulosti, aj keď je to smutné, je to tak...“

Zuzana Haasová ako klaun vo svojom Cirkuse Romána.

Foto: archív Zuzany Haasovej

Pomôžem druhým, pomôžem sebe

Zuzana sa dnes snaží pomáhať druhým. „Keď viem pomôcť druhým, dokážem aj sebe,“ konštatuje prosto.

Popri herectve sa zúčastňuje rôznych podujatí, charitatívnych, vzdelávacích. Už sedem rokov overuje na portále ludialudom.sk výzvy ľuďom zo sociálne slabých rodín, chorým detičkám, ktoré potrebujú finančnú pomoc, pretože už na to nemajú. Pôsobí v rehabilitačnom centre Possibilitas v Piešťanoch ako ambasádorka. Píše texty k pesničkám, má vlastné vydavateľstvo, divadlo, umelecké projekty.

Aktuálne je na celoslovenskom turné s vlastným Divadlom Haaf, ktoré v predvianočnom čase uvádza detské predstavenie Mikulášsky autobus.
Deťom venuje aj ďalšie aktivity. Okrem divadla je tu projekt spájania rodín pre deti aj dospelých - Cirkus Romána. Sama hovorí, že je to jej najväčší projekt. Cirkus Romána sa volá aj kniha, kde Zuzana nabáda ku komunikácii detí s rodičmi, rovnako audio knižka pre deti, ktoré nemôžu čítať. Cirkus Romána, to je aj Zuzanin tvorivý workshop a koncert s cirkusantskou muzikou, kde napísala texty pesničiek k predstaveniam ako Kozičkine potulky či Odvážny Zajko.

„Učím deti poznávať hudobné nástroje, používať tri zázračné slová, skrátka zaujímavé veci o hudbe, prírode, správaní,“ približuje.

Kabaret, veľká šou. Zuzana Haasová má rada, keď sa ľudia smejú.

Foto: archív Zuzany Haasovej

Žije v prítomnosti

Rovnako sa snaží pomáhať aj ľuďom, ktorí majú rovnaké ochorenie ako ona. „Píšem blogy pre diabetikov a pre rodičov, ktorí sú v strese, že ich dieťatko dostalo diabetes melitus. Píšem to svojou ľahkou formou a opisujem humorné životné situácie s touto diagnózou,“ usmieva sa herečka, ktorá má už desaťročie aj svoju námornícku kapelu, jedinú na Slovensku - The Susie Haas Band. „Spievam tam starý jazz, kabaret a šansóny... Je to šou, a hlavné je, že sa ľudia so mnou ľudia zasmejú, Zbožňujem ľudí a som rada, keď sa smejú. Rada si robím žarty aj sama zo seba.“

Naposledy pomáhala pri krste knihy o zdravom stravovaní detí Prvé príkrmy, ktorá rodičom okrem receptov dáva aj mnohé užitočné tipy a rady.

Ako vraví, nevylučuje, že by sa o bábätko pokúsila opäť. „Šancu si musíte dávať stále, aby ste si nikdy nemuseli povedať, že ste pre to neurobili všetko,“ hovorí. „Ak by sa to nepodarilo, vždy sú aj iné možnosti. Je to však predbiehanie budúcnosti, ja žijem v prítomnosti...“

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Vianoce sú sviatkami radosti, každý chce dopriať sebe i druhým to najlepšie, tak sa zvyčajne nehľadí na výdavky. Aj v predvianočnom čase sa však možno zastaviť, popremýšať a bezbreho nemíňať. Vyskúšajte týchto našich desať tipov.

 • Obrázok Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Smrť vlastného dieťaťa je strašná pre každého rodiča, ešte ťažšie sa s ňou zmieruje, ak nevedia, prečo prišlo o život. Anna Bogricová z Medzilaboriec si túto otázku kladie už sedem rokov. Jej syn Róbert zomrel za záhadných okolností a hoci polícia prípad uzavrela ako samovraždu, dodnes s tým nie je celkom zmierená.

 • Obrázok Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Diaľka prestáva hrať úlohu, do Škandinávie chodí čoraz viac Slovákov za prácou, štúdiom, športom alebo na výlet. Život na severe má čaro a osobitné zvyklosti. Najmä v zime, pri vysokých mrazoch a množstve snehu v menších mestečkách sa človek cíti ako naozaj v inom svete. Tu je 10 najväčších rozdielov.

 • Obrázok Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  „Prvý raz som sa opila na výlete v deviatej triede. A hneď ako kôň! Už vtedy sa vlastne ukázalo, že neviem piť normálne, čo však ešte nik takto nebral. Ani ja.“ Bratislavčanka Vanda Vavrová si prepila najlepšie roky mladosti. Za osem rokov dosiahla najťažší, štvrtý stupeň alkoholizmu, už chýbali len „biele myšky“. „Ale aj na to by došlo,“ nešetrí sa vyštudovaná biologička, neskôr novinárka, ktorá nepije už 28 rokov.

 • Obrázok Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Keď ju pri skialpinistickom výstupe v Bulharsku zmietla lavína, vo valiacej sa mase snehu sa už v duchu lúčila so životom. Ivana Sikulová však mala šťastie, zastavila sa síce doráňaná, ale na povrchu. Tento pád pred 13 rokmi mladú geologičku obľubujúcu lezenie a extrémne lyžovanie zmenil. Stala sa z nej záchranárka, ktorá pomáha ľuďom, a učí ich, ako v núdzi pomáhať aj ostatným. Je to aj akýsi dlh voči mojim priateľom, ktorí sa nevrátili z hôr, vraví.

 • Obrázok Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra horolezeckej legendy, manželka horského vodcu a lekára, matka dvoch malých detí. Život Vladky Tatarkovej je celý spätý s horami. Doviedol ju tam jej otec, ona teraz s nimi zoznamuje svoje dcéry – prváčku Hanku a škôlkarku Terezku. Už majú za sebou dokonca aj prvé vylezené cesty. „Je pre mňa prirodzené viesť naše deti k tomu, čo robíme my, čo nás baví. Ale snažím sa držať v sebe aj možnosť, že ich to baviť nemusí, môžu mať iné záujmy,“ hovorí Vladka Tatarková v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Waaau, prekrásna! Nádherná! To je telo, kočka! Smajlíky, pusinky, emotikony od výmyslu sveta. Takto ľudia na sociálnych sieťach reagujú na fotografie, kde celebrity predvádzajú svoje najnovšie šaty, make up, vyšportovanú postavu, sexi pózu, alebo všetko naraz. Pri fotografiách, kde ženy dojčia svoje deti, to už ale také jednoznačné nie je. Prečo dvojaký meter?

Ďalšie články v rubrike >