Takmer zázrak! Brnenskí lekári priviedli na svet dieťa mozgovo mŕtvej ženy, ktorú týždne držali na prístrojoch

Gabriela Bachárová, 27. augusta 2019 o 13:17

Lekárom v brnenskej fakultnej nemocnici sa podaril svetový unikát. Niekoľko dlhých týždňov držali na prístrojoch 27-ročnú Evu, ktorej kvôli mozgovej smrti nedávali žiadnu nádej na život, ale nenarodené dieťa sa rozhodli zachrániť.

Dievčatko sa v Brne narodilo cisárskym rezom (ilustračné foto).

Foto: Shutterstock.com

Dvojkilové dievčatko prišlo na svet v polovici augusta prostredníctvom cisárskeho rezu. Od pondelka je už u svojho otecka a staršieho bračeka. Ženu od prístrojov, ktoré jej umožňovali dýchanie, výživu a hormonálnu podporu, po pôrode odpojili.

„Brnenská medicína sa znovu stáva svetovou a lekári z Fakultnej nemocnice zažili ďalší zázrak, ktorý nemá vo svete obdoby. Udržali vitálne funkcie u ženy s mozgovou smrťou po rekordnú dobu a následne došlo k pôrodu," uviedol hovorca nemocnice Pavel Žára. Viac informácií špičková česká nemocnica zatiaľ nechce zverejniť, podrobnosti si chystá na medzinárodnú tlačovú konferenciu, ktorú organizuje na budúci pondelok.

U mamičky Evy to bolo druhé tehotenstvo, prvýkrát otehotnela dva roky po svadbe. V priebehu gravidity však dostala epileptický záchvat. Podstúpila niekoľko vyšetrení, ktoré odhalili takzvanú arteriovenóznu malformáciu v mozgu. To je vrodené ochorenie mozgových ciev. Na poškodenom mieste chýbajú kapiláry, čo sú tenké cievy, z ktorých kyslík prichádza do mozgu. Krv namiesto do kapilár tečie z tepien rovno do žíl. Tie však majú v mozgu tenké steny, nemusia vydržať tlak krvi a prasknú. Dôsledkom je krvácanie do mozgu. K tomu príde počas života až u polovice pacientov, úmrtnosť nie je vysoká, mamička Eva také šťastie bohužiaľ nemala.

Prvýkrát po komplikovanom pôrode priviedla na svet zdravého chlapčeka Matěja a začala s liečbou, podstúpila radiačnú terapiu gama nožom, ktorá mala byť úspešná. Nasledovali pravidelné kontroly a žena užívala lieky na epilepsiu. Po dvoch rokoch od pôrodu všetko vyzeralo byť v úplnom poriadku a lekári žene povedali, že sa môže pokúsiť o ďalšieho potomka. V 16. týždni tehotenstva však už nej malformácia praskla a spôsobila masívne krvácanie do mozgu.

Už pri prevoze sanitkou bola prakticky mozgovo mŕtva. Nebolo jej pomoci, ale dieťa lekári zachránit mohli, to bolo životaschopné a v poriadku. Lekári sa preto rozhodli, že tehotenstvo skúsia udržať do 24. týždňa, takto malé bábätko sa už v dnešnej dobe dá zachrániť. Ženu umiestnili na Kliniku anesteziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny. Lekári udržiavali všetky jej životné funkcie, aby sa plod mohol vyvíjať. Záchrana dieťaťa rovná sa takmer zázraku.

Podľa Českej televízie je podobných prípadov vo svete asi len desať, väčšinou sa dieťa podarilo zachrániť, matku však nie. Prvý prípad pochádza z osemdesiatych rokov, v USA vtedy udržovali pri živote šesť týždňov ženu, ktorá mala zápal mozgu, dieťa prežilo.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

Ďalšie články v rubrike >