Dobrovoľníci doučujú deti, ktoré žijú len s jedným rodičom

TASR, 14. marca 2023 o 04:45

Dobrovoľníci z Bratislavského dobrovoľníckeho centra budú až do júna doučovať deti, ktoré pochádzajú z rodín s jedným rodičom. Nadviazaním spolupráce s neziskovou organizáciou Jeden rodič chce centrum reagovať na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu najčastejšie matiek, ktoré tvoria väčšiu časť jednorodičov na Slovensku.

Deti pochádzajúce z neúplných rodín dostanú doučovanie.

Foto: shutterstock

Doučovanie má prebiehať celý školský rok, počas ktorého sa budú dobrovoľníci stretávať s deťmi raz týždenne. Po sedemročnom doučovaní znevýhodnených detí tak Bratislavské dobrovoľnícke centrum (BDC) rozbieha v Bratislavskom kraji ďalší projekt. „Projekt doučovania detí v krízových centrách už preveril čas, vychytali sme drobné nedostatky a teraz je priestor rozšíriť ho a pomôcť rodinám s jedným rodičom,” vysvetlila PR manažérka BDC Michaela Bagalová.

Výsledky doterajšieho doučovania podľa nej ukazujú, že známky nie sú niekedy dôležité. „Dieťa postupom času vníma dobrovoľníka ako priateľa, ktorému začne dôverovať,” poukázala. Podľa štatistík organizácie Jeden rodič je na Slovensku až 150 tisíc domácností, kde sú deti vychovávané iba jedným rodičom, pričom až 40 percent takýchto domácností žije v chudobe s existenčnými problémami.

„Rodiny sa potrebujú socializovať, spoločne sa stretávať a nadväzovať nové priateľstvá, cez ktoré si budú vedieť vzájomne pomáhať,” uviedla riaditeľka organizácie Jeden rodič Eva Marková. Priblížila, že pri prvotnom zisťovaní záujmu o doučovanie sa zároveň ozvala veľká časť rodičov a detí aj z iných miest a krajov Slovenska. Program má podľa organizácie potenciál rozšíriť sa aj do ostatných krajov Slovenska.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >