Chvályhodná iniciatíva. Žiaci sa snažia obnoviť školskú autobusovú linku v Petržalke

SITA, 21. marca 2023 o 04:15

Pred začiatkom pandémie jazdil po Petržalke školský autobus, ktorý rozvážal deti do viacerých základných a stredných škôl. S nástupom pandemických opatrení a uzatvorením škôl však linku zrušili. „Napriek tomu, že deti už viac ako rok chodia znova pravidelne do školy, školský spoj doteraz neobnovili. Snažíme sa to zmeniť, aby bola cesta do školy ekologickejšia a bezpečnejšia,“ uvádza iniciátor projektu, žiak Janko Ivičič.

Školáci by privítali znovuzavedenie školského autobusu.

Foto: Shutterstock.com

Žiaci bratislavských škôl sa snažia vrátiť do Petržalky školský autobus. Sami si navrhli trasu, ktorá by najefektívnejšie zasiahla čo najväčší počet študentov. Žiaci Spojenej školy Svätej rodiny na Gercenovej ulici v rámci programu Zelená škola a Sokratov inštitút oslovili Dopravný podnik Bratislava so žiadosťou o obnovenie školského autobusu.

„Zároveň sa vo svojej iniciatíve spojili s ďalšími školami - Základnou školou Holíčska a Gymnáziom Einsteinova, a presvedčiť chcú ešte ďalšie školy, ktoré sa nachádzajú na trase autobusu," vysvetlila Alena Potočárová zo Spojenej školy. Navrhnutá trasa autobusu vychádza z výsledkov dotazníka, do ktorého sa zapojilo viac ako 360 žiakov školy. „Z dotazníka vyplynulo, že minimálne 90 žiakov je z iných častí Petržalky a školský autobus by využívali," doplnila s tým, že návrh novej trasy rešpektuje čas začiatku vyučovania na iných školách a berie do úvahy aj to, do akej miery sú jednotlivé školy na trase novej linky spádové.

Hoci je dopravný podnik obnove školského autobusu otvorený, zatiaľ nie je jasné, či naň nájde dostatok financií. V hre je preto aj možnosť zvýšenia počtu autobusových spojov v ranných hodinách. Žiaci by však preferovali, keby bola nová linka vyhradená iba pre deti dochádzajúce do školy. „Deti sa budú cítiť v autobuse bezpečnejšie a aj rodičia budú ochotnejší pustiť deti samé,“ vysvetľuje žiak Tomáš Pašuth.

Okrem obnovy školského autobusu sa žiaci Spojenej školy Svätej rodiny chcú zamerať na ekologickejšie formy dopravy ako pešie dochádzanie a cyklodoprava. Iniciatíva žiakov je mentorovaná programom Zelená škola a Sokratov inštitút od občianskeho združenia Živica.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >