Žiaci sa môžu do konca marca prihlásiť do IQ olympiády

TASR, 7. marca 2023 o 04:27

Žiaci druhého stupňa základných škôl a prvého stupňa osemročných gymnázií sa môžu v týchto dňoch prihlásiť do 12. ročníka súťaže IQ olympiáda, ktorú organizuje MENSA Slovensko. Registrácia sa končí 31. marca.

Šikovné deti sa môžu hlásiť do IQ olympiády.

Foto: shutterstock.com

IQ olympiáda je zameraná na rozvoj logického myslenia žiakov. Jej ambíciou je podľa organizátorov identifikovať nadaných žiakov s nadpriemerným inteligenčným kvocientom. Nejde pritom o dokazovanie vedomostí získaných štúdiom, ale o schopnosť rýchlo a správne logicky uvažovať.

Úlohy sú zamerané na verbálne schopnosti, priestorovú orientáciu, praktickú inteligenciu, vrodenú logiku, kreativitu, pamäť či funkčnú gramotnosť. Prvé školské kolo sa uskutoční formou online testu 13. až 21. apríla. Žiaci môžu súťažiť kdekoľvek s pripojením na internet.

Do troch regionálnych kôl následne postúpi 240 najlepších. Na Zvolenskom zámku 12. júna sa potom v celoslovenskom kole stretne 60 najúspešnejších riešiteľov. „Veríme, že 12. ročník prekoná účasťou ten minulý, keď sa na olympiáde zúčastnilo takmer 10.000 detí. Už teraz sa tešíme, čím nás prekvapia. Pri riešení úloh dokážu byť nesmierne kreatívne,” dodala koordinátorka IQ olympiády Darina Peterková. Prihlásiť sa možno na tomto odkaze.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

 • Obrázok Zviera v škole? A prečo nie! V Kostolnom chodí na vyučovanie psík

  Zviera v škole? A prečo nie! V Kostolnom chodí na vyučovanie psík

  Žiaci zo základnej školy v Kostolnom majú nezvyčajného spolužiaka, trojmesačného psíka Vilka. Patrí asistentke pedagóga Janke, ktorá ho cvičí pre potreby človeka so zdravotným postihnutím. Je miláčikom všetkých, vie vyčariť úsmev na tvári a šíri okolo seba dobrú náladu.

 • Obrázok Chvályhodná iniciatíva. Žiaci sa snažia obnoviť školskú autobusovú linku v Petržalke

  Chvályhodná iniciatíva. Žiaci sa snažia obnoviť školskú autobusovú linku v Petržalke

  Pred začiatkom pandémie jazdil po Petržalke školský autobus, ktorý rozvážal deti do viacerých základných a stredných škôl. S nástupom pandemických opatrení a uzatvorením škôl však linku zrušili. „Napriek tomu, že deti už viac ako rok chodia znova pravidelne do školy, školský spoj doteraz neobnovili. Snažíme sa to zmeniť, aby bola cesta do školy ekologickejšia a bezpečnejšia,“ uvádza iniciátor projektu, žiak Janko Ivičič.

 • Obrázok Ako vybrať tú správnu školu pre prváka. Prečo nedať na rady ostatných rodičov?

  Ako vybrať tú správnu školu pre prváka. Prečo nedať na rady ostatných rodičov?

  Termíny zápisov budúcich prváčikov do základných škôl sa blížia a ak ešte nemáte vybrané, kam bude váš potomok od septembra chodiť za vzdelaním, prečítajte si naše tipy, čo všetko je dobré zohľadniť.

 • Obrázok Dobrovoľníci doučujú deti, ktoré žijú len s jedným rodičom

  Dobrovoľníci doučujú deti, ktoré žijú len s jedným rodičom

  Dobrovoľníci z Bratislavského dobrovoľníckeho centra budú až do júna doučovať deti, ktoré pochádzajú z rodín s jedným rodičom. Nadviazaním spolupráce s neziskovou organizáciou Jeden rodič chce centrum reagovať na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu najčastejšie matiek, ktoré tvoria väčšiu časť jednorodičov na Slovensku.

 • Obrázok V základnej škole zrušili domáce úlohy

  V základnej škole zrušili domáce úlohy

  Modernejší prístup k vyučovaniu, zníženie stresu žiakov z domácej prípravy. K februárovej škole bez domácich úloh pristúpila škola v Hlohovci práve z týchto dôvodov.

 • Obrázok Elitná slovenská škola pozýva budúcich prváčikov a ich rodičov na deň otvorených dverí

  Elitná slovenská škola pozýva budúcich prváčikov a ich rodičov na deň otvorených dverí

  Bratislavská Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, ktorá po celoplošnom meraní INEKO v minulom školskom roku obhájila v kategórii gymnázií prvenstvo v rebríčku najlepších slovenských škôl, pozýva záujemcov o prijatie do prvého ročníka na deň otvorených dverí.

 • Obrázok Aj za trojku možno dieťa pochváliť. Päť rád, ako zvládnuť polročné vysvedčenia

  Aj za trojku možno dieťa pochváliť. Päť rád, ako zvládnuť polročné vysvedčenia

  Trikrát hlboký nádych a výdych alebo to zvládate aj bez prípravy? Aj polročné vysvedčenia možno vytvoria v niektorých domácnostiach poriadne dusno. Aj keď sú to len čísla, navyše priebežné, podľa niektorých rodičov odzrkadľujú nedostatočnú snahu či schopnosti ich potomkov a cítia potrebu dať im to patrične najavo. Ak patríte medzi nich, odkaz psychológov je jednoznačný: Skúste inú reakciu.

Ďalšie články v rubrike >