Bublinková šou, bubnovanie. Rodiny s nepočujúcimi deťmi sa v nedeľu stretnú v Bratislave

gb, 13. novembra 2018 o 18:06

Už túto nedeľu sa v hlavnom meste chystá veľké stretnutie rodín, ktoré majú deti s poruchou sluchu.

Aj malý Maťko Majtán je súčasťou komunity rodín s nepočujúcimi deťmi.

Foto: archív Ľubky Majtánovej

Rodiny sa stretnú 18. novembra od druhej hodiny odpoludnia v základnej a materskej škole internátnej pre deti a žiakov so sluchovým postihnutím na Drotárskej ceste v Bratislave.

„Program bude symbolický. Bublinková šou pobaví a zároveň nám pripomenie, že deti s poruchou sluchu nechceme nechávať v bubline ticha. Čaká nás aj bubnový workshop. Nájdeme spoločný rytmus a ten správny odtieň zvuku, aby naše búchanie bolo počuť doďaleka? Pre menšie deti aj pre školákov chystáme zábavné rozvojové aktivity a dielničky,“ hovorí Ľubka Majtánová z občianskeho združenia Nepočujúce dieťa, ktoré stretnutie pripravuje.

Zúčastnia sa ňom aj ľudia podieľajúci sa na kampani Neverím vlastným ušiam, ktorá hovorí o potrebe včasnej pomoci deťom so sluchovým postihnutím.

„Chceme sa podeliť o radosť, čo všetko sa nám spoločne v tomto roku podarilo. Poďakovať sa všetkým, ktorí prispeli k tomu, aby o nepočujúcich deťoch, ich potrebách a potrebách ich rodín bolo viac počuť,“ dodáva Ľubka Majtánová.

Príbeh jej syna, ktorý má ťažkú poruchu sluchu, ale vďaka načúvacím prístrojom komunikuje skoro rovnako dobre ako jeho spolužiaci zo škôlky, ste si už mohli prečítať na našom webe.
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saHendikepy - ďalšie články

 • Obrázok Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet

  Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet

  Má 22 rokov, Downov syndróm a patrí medzi najlepších jazdcov Špeciálnych olympiád na svete. Kým sa ale Filip Graňo dostal na špičku, musel zdolať množstvo prekážok. Bez pomoci najbližších by to nezvládol, všetci na sebe zapracovali, niektoré veci zmenili od základov, aby sa dnes vedeli tešiť z úspechov a zároveň pomáhať druhým.

 • Obrázok Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Majka Ondrejkovičová (39) z Martina je prakticky nevidiaca. Trpí takzvaným rúrkovitým videním, čo znamená, že dokáže ako tak vidieť len periférne, a aj to len za pekného slnečného počasia. Napriek tomu však zdarne vychováva dve malé dcérky a tretie dieťatko očakáva.

 • Obrázok Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Obdivujete Dámu s hranostajom alebo slávne Slnečnice? Svetoznáme obrazy v Leonarda da Vinciho a Vincenta van Gogha síce získať nemôžete, ich unikátne repliky, ktoré namaľovala Anička Huťová s Downovým syndrómom však áno. Na obe diela prebieha v týchto dňoch dražba, ktorej výťažok pôjde na umeleckú terapiu postihnutých detí i dospelých.

 • Obrázok Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď nevládze človek, nastupujú zvieratá. Platí to aj v liečbe, kde sú psy či kone vďačným a nenahraditeľným pomocníkom. Pomáhajú zlepšovať fyzický aj psychický stav, podľa odborníkov sa však stále nevyužívajú v maximálnej možnej miere.

 • Obrázok Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Človeku sa tisnú do očí slzy, zároveň sa však od dieťaťa má čo učiť. Z postihnutého chlapčeka, ktorý si sám bez reptania pokojne nasadzuje protézu, akoby to bola detská skladačka, ide úžasná sila. Schopnosť prijať realitu taká, aká je, zbytočne nelamentovať nad niečím, čo sa nedá zmeniť a venovať sa tomu, čo možné je. Kto z nás to dokáže?

 • Obrázok Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Túži po láske, ale nevie ju prijať, túži po kamarátoch, ale nedokáže s nimi vychádzať. Michal má 12 rokov, a pred sebou žiadnu budúcnosť. Za jeho smutný osud môže alkohol, ktorému prepadli jeho rodičia, a ktorý si matka neodoprela ani v tehotenstve.

 • Obrázok Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Oravčanka Johanka Kondelová sa narodila s Downovým syndrómom, jej rodičia však nechceli, aby sa vzdelávala v špeciálnych školách, ale bežných. A išli si za tým sebavedomo už od škôlky. „K tomuto rozhodnutiu sme dospeli po uvedomení si, čo je pre Johanku dôležité. Bolo jasné, že potrebuje zdravé vzory v správaní či reči. Tieto deti sa totiž rýchlo učia napodobňovaním,“ vraví v rozhovore Johankina mamička Viera.

Ďalšie články v rubrike >