Aj predčasne narodené deti potrebujú mlieko od svojej mamy, nemocnice dostanú odsávačky

TASR, gb, 8. apríla 2019 o 04:57

Prvé hodiny po narodení môže nedonosené dieťa dostať mlieko z banky ženského mlieka, no neskôr už nevyhnutne potrebuje kolostrum (prvé mlieko) od vlastnej mamy. To má preň ideálne zloženie. Občianske združenie Malíček preto do šiestich nemocníc distribuuje odsávačky materského mlieka.

Dojčenie potrebujú aj nedonosené deti.

Foto: Shutterstock.com

„Keď sa narodí dieťa predčasne, zloženie mlieka sa líši od toho, ktoré dostane zrelý novorodenec. Materské mlieko po predčasnom pôrode je bohaté na imunoglobulín A (podpora imunity), ktorý predčasniatko potrebuje najviac," priblížila predsedníčka Inštitútu pre podporu dojčenia Michaela Galková.

Ak je aj kontakt dieťaťa a matky možný, bábätká bývajú podľa laktačnej poradkyne Galkovej často slabé a spavé, kvôli čomu nevládzu sať. Mnohé dokonca ešte ani nemajú vyvinutý sací reflex. Ak však dieťa musí zostať v inkubátore, jediný spôsob, ako k nemu mlieko od mamy dostať, je odsávanie prsníkov. „V tomto ťažkom boji o mliečko nás denno-denne doslova zachraňuje odsávačka materského mlieka," povedala Galková. Tie však majú slovenské nemocnice na svojich oddeleniach len výnimočne.

„Matky môžu odsávať mlieko v prítomnosti svojho dieťaťa, ktoré je v inkubátore, čo významne podporuje vyplavovanie hormónov a zvyšuje tvorbu mlieka," uviedla predsedníčka združenia Malíček Ľubica Kaiserová.

Profesionálne odsávačky materského mlieka dostanú Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, Nemocnica s poliklinikou Nové Zámky, Univerzitná nemocnica Martin, Univerzitná nemocnica Bratislava, Fakultná nemocnica J. A. Reimana Prešov a Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice. Združenie aktuálne hľadá finančné zdroje na ďalšie odsávačky.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrvý rok - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >