Pohodlnejšie nemusí byť vždy lepšie. Ako si vybrať lekára k pôrodu

Patricia Poprocká, 29. decembra 2018 o 11:13

Je lepšie chodiť celé tehotenstvo na kontroly k svojmu gynekológovi a potom prejsť do starostlivosti odborníkov v pôrodnici, alebo mať celé tehotenstvo len jedného lekára, pri ktorom žena môže aj priviesť dieťatko na svet?

Lekári, ktorí pracujú len v pôrodniciach, majú viac priestoru na špecializáciu oproti takým, ktorí majú popri tom aj vlastné ambulancie.

Foto: shutterstock.com

Z hľadiska psychiky a dôvery medzi ženou a lekárom je nepochybne lepšia druhá možnosť. Z hľadiska odbornej starostlivosti zasa jednoznačne prvá.

„Po prvom dieťati som vymenila gynekológa a veľmi som sa potešila, keď som zistila, že je zároveň aj pôrodník, pri ktorom môžem priviesť aj dieťa na svet,“ hovorí Katarína z Bratislavy. Vraví, že to bolo veľmi pohodlné. „Nemusela som chodiť na kontroly do nemocnice, ani tam čakať celé hodiny, tu som si normálne dohodla termín a bolo. Rovnako príjemný bol aj pôrod – známa tvár v tej mase cudzích zdravotníkov...,“ vymenúva prednosti.

Pôrodník a zároveň ambulantný gynekológ má však aj svoje nevýhody. Upozorňoval na to aj prednosta pôrodnice v bratislavskom Ružinove Jozef Záhumenský v rozhovore pre ahojmama.sk. "Mnohí nemocniční lekári namiesto odborného rastu a štúdia vo voľnom čase pracujú ako lekári prvého kontaktu, aby si zabezpečili lepší zdroj financií a hlavne privátnych pacientok. Pritom práca privátneho rajónneho gynekológa je úplne odlišná od práce nemocničného gynekológa a pôrodníka a nie je možné na požadovanej odbornej úrovni robiť obe. Myslím, že by výrazne prospelo rozvoju nášho odboru, keby sa podobne ako v zahraničí prísne oddelila privátna sféra od nemocničnej a hlavne univerzitnej," povedal v rozhovore.

Jednou z hlavných výhrad voči lekárovi a pôrodníkovi v jednej osobe je aj nedostatok času. Pôrodník, ktorý má aj svoju gynekologickú ambulanciu, má často nabitý program. Preto sa neraz stáva, že pôrod radšej vyvolá, lebo naňho už čakajú inde.

Pre množstvo práce s pacientkami v ambulancii a s rodičkami nemá takýto pôrodník ani dosť času na špecializáciu, vzdelávanie sa, spoznávanie najnovších trendov či výskumov. A špecializácia je dnes to, na čo sa kladie dôraz v každom odvetví.

„Nemyslím si, že by odborne môj lekár nejako zaostával. Aj keď ako laik to posúdiť neviem. Pravdou ale je, že obaja moji synovia sa narodili vo vopred dohodnutý termín po vyvolávačke. Bolelo to, ale pôrod predsa bolí. A bola som aj rada, že som už nemusela dlhšie čakať, lebo chodiť s obrovským brušiskom bolo naozaj dosť náročné,“ opisuje svoje skúsenosti Michaela s praktikami v jednej z bratislavských pôrodníc. Jej lekár bol tiež pôrodníkom s vlastnou ambulanciou zároveň.

V zahraničí funguje systém pri bezproblémových tehotenstvách neraz tak, že sa o ženu stará od začiatku až po narodenie dieťaťa jedna a tá istá pôrodná asistentka, pri ktorej žena aj rodí.

U nás však takéto právomoci pôrodné asistentky nemajú. Sprievodcom ženy, ktorý sleduje počas tehotenstva zdravotný stav jej aj bábätka, je lekár. A lekár je u nás aj tým, kto vedie pôrod.

Ženy si teda počas tehotenstva musia vybrať medzi pôrodníkom a gynekológom v jednej osobe alebo dvoma lekármi. Lekár, ktorý by nerobil nič iné, len sa výlučne staral o tehotné ženy od začiatku tehotenstva až po pôrod vrátane neho, totiž zatiaľ na Slovensku nie je.


ANKETA:

Čo uprednostňujete vy?

39,1%60,9%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

 • Obrázok Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  „Hoci by malo platiť, že čím viac má pracovisko hlásených nemocničných nákaz, tým je jeho kvalita starostlivosti menšia, opak je pravdou. Rozpoznanie a hlásenie nákaz je ukážkou kvality pracoviska," uvádza vo svojom druhom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše uznávaný pôrodník a gynekológ, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov Jozef Záhumenský .

Ďalšie články v rubrike >