Pozor, aké obrázky zo svojho súkromia zavesíte na web.
Foto: shutterstock.comPritom sú to neraz aj samotní rodičia, ktorí dieťa vystavujú ohrozeniu, a to keď vo veľkom zdieľajú citlivé fotografie a videá svojich detí v online svete. Ide o tzv. sharenting, odvodený od anglického slova „share“ (zdieľať) a „parenting“ (rodičovstvo). Občasné zverejnenie súkromných rodinných momentov, v rámci ktorého nevidno tváre, nie je podľa odborníkov problém, pridávanie príspevkov cez nezabezpečené profily však už áno. „Priam láka k ich zneužitiu rôznymi kriminálnymi spôsobmi,“ varujú.
Možností zneužitia citlivých fotografií a videí je viac. Napríklad v kontexte pedofílie a pornografie, môže ale dôjsť aj ku krádeži identity. Tá sa často preukáže až o niekoľko rokov. „Práve deti sú obľúbeným terčom, nakoľko nemajú žiadnu minulosť, a tak je krádež identity v podstate bezproblémová,“ pripomínajú autori výskumu. Na tento problém upozorňovali viaceré kampane, svojho času aj u nás iniciatíva Nezdieľam.
Čo sa týka hrozieb, ktorým sú dnes deti na internete najčastejšie vystavované, sú to dezinformácie, osobné útoky, ako hate speech, kyberšikana, obťažovanie a tiež hrozby násilia. Prítomný je aj násilný obsah, sexuálne obťažovanie či témy sebapoškodzovania.
Rozdiel je aj aj z hľadiska pohlavia: Chlapci sú častejšie vystavení extrémistickým témam a graficky násilnému obsahu, dievčatá zasa viac ohrozuje sexuálne obťažovanie a téma samovraždy či sebapoškodzovania.
ANKETA: