„Nezdieľam!“ Zo zverejňovania fotiek detí na webe sa stáva závislosť, nový projekt vyzýva rodičov na opatrnosť

Patricia Poprocká, 29. septembra 2019 o 05:59

Prvý úsmev, prvý krok, oslava, karneval... Publikovanie obrázkov detí na sociálnych sieťach sa stalo novodobou závislosťou. Pozitívne reakcie na zverejnené príspevky zvyšujú v rodičoch hladiny hormónov zodpovedných za dobrú náladu, a tí potom ako na bežiacom páse zdieľajú podstatné i nepodstatné veci.

Dieťa sa nevie brániť a ani nedomyslí dôsledky. Pri zverejňovaní fotografií musia dospelí premýšľať za oboch.

Foto: shutterstock.com

Chvália sa na internete svojimi deťmi napriek tomu, že si uvedomujú nebezpečenstvá z toho plynúce. U viacerých už pritom nejde len o to, aby sa podelili o pokroky či niečo výnimočné, ale aby urobili dobre sebe.

„Akákoľvek reakcia na naše príspevky spúšťa v našom organizme chemické zmeny. Ak hovoríme o lajkoch či komentároch, ktoré vnímame ako pozitívne, aktivuje sa v našom mozgu centrum, ktoré reguluje odmeny a do našej krvi sa vyplaví väčšie množstvo serotonínu a dopamínu. My sa následne cítime spokojnejší. Otázkou však je, či tieto dávky kontrolujeme alebo sa na nich stávame závislými,“ upozorňuje psychológ, Robert Krause z Krause Mental Care.

Ako každá závislosť, aj závislosť na zdieľaní má veľké riziká, preto vznikla iniciatíva Nezdieľam, ktorá chce upozorniť práve na odvrátenú stránku.

Zdieľanie v číslach
 • 8 z 10 rodičov zdieľa fotografie svojich detí

 • 81% percent zdieľaných informácií z rodinného prostredia tvoria fotografie detí

 • na 99% fotografií je vidieť rozpoznateľnú tvár dieťaťa

 • 31% rodičov nad 35 rokov si od svojich detí pýta povolenie danú fotografiu zdieľať

 • (Zdroj: prieskum komunikačnej agentúry GETLIKE realizovaný v auguste na vzorke 503 respondentov spoločnosťou 2muse)
  Tou sú predovšetkým zásahy do súkromia detí, ktoré nemôžu rozhodovať, či a v akých podobách sa chcú ukazovať na sociálnych sieťach. Okrem toho je tu ešte veľké nebezpečenstvo zneužitia osobných údajov.

  Rodičia totiž často zverejňujú nielen fotografie detí, ale aj školu či škôlku, ktorú navštevujú, bydlisko, záujmové krúžky a ďalšie konkrétne údaje zo života.

  „Rodičia, aj keď nevedomky, môžu niektorými fotografiami a informáciami porušiť rad základných ľudských práv, napríklad nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia, zachovanie dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a ochranu mena, ochranu pred neoprávneným zasahovaním do rodinného a súkromného života alebo právo na ochranu osobných údajov,“ upozorňuje právnik Peter Šimo z advokátskej kancelárie CMS. Dodáva, že medzi osobné údaje patrí okrem mena, adresy, dátumu narodenia aj fotografia a videozáznam.

  A hoci sú rodičia do dovŕšenia osemnásteho roku života zákonnými zástupcami detí, ide tu najmä o morálnu stránku zdieľania. V tomto prípade treba myslieť dopredu, čo môže fotografia znamenať o pár rokov neskôr.

  Nastavenie súkromia nechráni dostatočne

  Kým dnes je pľačkanie sa nahého dievčatka v bazéne roztomilou letnou fotografiou, o 12 rokov môže byť predmetom posmechu, šikany či psychickej traumy dospievajúcej dievčiny. Okrem toho nie je zaručená ani ochrana pred zneužitím fotografie.

  Ako totiž pripomínajú IT odborníci, nikdy neviete, v koho rukách môže daná informácia skončiť – sexuálny predátor, útočník, obchodník s ľuďmi. Spoliehať sa na nastavenie súkromia profilu nestačí. „Mnohí ľudia si svoj profil síce nastavia na súkromný, ale pre nesprávne nastavenia stále zdieľajú obsah s príliš širokým okruhom ľudí. Navyše, ani poskytovateľ služby nevie 100-percentne garantovať, že sa v jeho softvéri (alebo zabezpečení) neobjaví zraniteľnosť alebo iná chyba. A tú môžu zneužiť útočníci na krádež informácií z jeho databáz. Môžu sa nabúrať do systémov sociálnej siete, do profilov jednotlivcov či zozbierať dáta o určitej skupine ľudí,“ pripomína špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET Ondrej Kubovič.

  Chceli by ste byť na ich mieste?

  Aké je teda riešenie? Predtým, než čokoľvek zverejníte na sociálnej sieti, premyslite dôsledky. Aby fotografia dieťa nedehonestovala, aby ho nevystavovala riziku zneužitia. Psychológ Robert Krause radí, aby sme sa samých seba opýtali, či by sa nám daná informácia alebo fotografia na mieste dieťaťa páčila online. Ak sú deti staršie, pýtajte sa ich na súhlas a učte týmto zásadám aj deti samotné.

  „Sama som na sociálnych sieťach aktívna. Bola to však moja voľba, sama som sa rozhodla, kedy a ako sa zapojím do procesu zdieľania. Bola by som rada, keby aj moje dieťa dostalo túto možnosť. Samozrejme, že i ja sa občas pochválim fotografiou dcérky, no snažím sa to robiť trochu inak,“ vysvetľuje svoj postoj Katarína Jakeš, ambasádorka projektu Nedzieľam. Dcéru zverejňuje nie často, a ak, tak na fotografii nie je zachytená jej tvár.

  A čo zákony?
  Ambíciou projektu Nezdieľam je tiež spustiť celospoločenskú diskusiu o problematike, vrátane možnej zmeny zákonov. Tie súčasné totiž nedostatočne reflektujú na nástrahy v online prostredí. „V rámci právnej ochrany detí do budúcnosti je otázka, či by nebolo vhodné jasnejšie určiť pravidlá zdieľania osobných údajov, vrátane fotografií rodičmi. V prípade zneužitia osobných údajov majú deti od 16 rokov možnosť samy požiadať o vymazanie ich osobných údajov, vrátane fotografií. Do 16. roku života dieťaťa musí o vymazanie požiadať ich zákonný zástupca, teda rodič,“ približuje advokát Peter Šimo.


  Pridajte komentár

  táto funkcia je len pre prihlásených

  Prihláste sa  Takto to robím ja - ďalšie články

  • Obrázok Honosné večierky vymenila za šijací stroj. Eliška vyrába štýlové tašky z prateľného papiera

   Honosné večierky vymenila za šijací stroj. Eliška vyrába štýlové tašky z prateľného papiera

   Neraz sa sama seba pýtala, na čo sa to vlastne dala, prečo si vybrala práve takú zložitú vec. Odpoveď však nepotrebovala, Eliška Jedináková si jednoducho plní sen. Vyrába vrecká z prateľného papiera, materiálu, ktorý svetoví dizajnéri i ekológovia označujú za materiál budúcnosti. U nás je jednou z mála výrobcov, ktoré s týmto materiálom pracujú.

  • Obrázok Prežila útok Talibanu, rodila medzi švábmi. Dobrodružný život Slovenky Zuzany, ktorá pracuje pre OSN

   Prežila útok Talibanu, rodila medzi švábmi. Dobrodružný život Slovenky Zuzany, ktorá pracuje pre OSN

   Keď som sa pozrela doľava, videla som mravce. Keď doprava, videla som šváby, spomína na pôrod svojho syna v Mikronézii Levočanka Zuzana Jankechová. Pracovne tam strávila tri roky, potom sa s rodinou presunula do Mongolska, odkiaľ tento mesiac odchádza na nové pôsobisko do Alžírska.

  • Obrázok VIDEO Neuveriteľné schopnosti malej plavkyne. 16-mesačná Elizabeth ukazuje, ako sa neutopiť v bazéne

   VIDEO Neuveriteľné schopnosti malej plavkyne. 16-mesačná Elizabeth ukazuje, ako sa neutopiť v bazéne

   Mala šesť mesiacov, keď ju mama zobrala prvý raz do bazéna. O ďalších desať mesiacov už úspešne zvládla program Infant swimming resource, čo je akýsi základný kurz prežitia pre deti v bazéne. Čo dokáže malá Elizabeth dnes, ukazuje toto úžasné video.

  • Obrázok Na vozíku a sám vychoval dve deti: „Je jedno, či chodíte, alebo nie. Dôležité je, ako žijete svoj život“

   Na vozíku a sám vychoval dve deti: „Je jedno, či chodíte, alebo nie. Dôležité je, ako žijete svoj život“

   Optimizmus a radosť zo života by mohol vyučovať na vysokej škole. Hoci je Jan Lacko už 26 rokov na vozíku, sám dokázal po rozvode perfektne vychovať dve deti. Ľudia ho za to potľapkávali po pleciach, on však nechápal, čo je na tom obdivuhodného. „Či na vozíku, alebo nie, o deti som sa postarať musel,“ vraví rozhodne.

  • Obrázok Ingrid Šatanová: Ľudia ma berú takú, aká som, nie ako sa volám

   Ingrid Šatanová: Ľudia ma berú takú, aká som, nie ako sa volám

   Už 23 rokov je partnerkou jedného z našich najrešpektovanejších hokejistov, dnes prezidenta hokejového zväzu Miroslava Šatana. Vlastné záujmy a sebarealizáciu odložila na 15 rokov bokom, aby sa venovala deťom a vytvárala rodinné zázemie. Na štadióne však dodnes trávi dlhé hodiny, kým predtým sledovala manžela, dnes deti, 13-ročného Miroslava, ktorý hrá hokej, a 10-ročnú Viktóriu, krasokorčuliarku. Popri tom všetkom sa postupne vracia aj k spevu. O deťoch, živote aj o dnešnom svete rozpráva Ingrid Šatanová.

  • Obrázok Bake sale, alebo ako rýchlo, ľahko, zábavne a bez reptania pomôcť

   Bake sale, alebo ako rýchlo, ľahko, zábavne a bez reptania pomôcť

   Minimum námahy, množstvo zábavy, zaručený výsledok, a spokojný každý, koho sa to týka. Jednou z foriem, ako zapájať deti do pomoci druhým, je čoraz populárnejšia akcia bake sale. Ako hovorí jej názov, ide o predaj koláčikov alebo iných pripravených pochúťok, ktorú po vzore zahraničia praktizuje aj u nás už viacero škôl či občianskych združení.

  • Obrázok Učiteľka a poetka Jana Barillová: Dvojka zo správania žiakom dnes vôbec nepripadá ako trest

   Učiteľka a poetka Jana Barillová: Dvojka zo správania žiakom dnes vôbec nepripadá ako trest

   V školstve pôsobí 25 rokov, z toho 20 učí deti. Píše pre ne dokonca básne, ktoré môžu recitovať na súťažiach. Vydala už tri knihy, momentálne pracuje na štvrtej. Jej vzťah k práci vysoko prevyšuje to, čo od učiteľov žiadajú predpisy. Kým niektorí vďačne končia s odzvonením poslednej hodiny, ona pokračuje aj doma v snahe deťom učivo čo najpútavejšie priblížiť a zatraktívniť. Jana Barillová, učiteľka na základnej škole v Hrabušiciach na Spiši.

  Ďalšie články v rubrike >