Viete napodobniť aligátora, plameniaka či yetiho? Naučte to deti pomocou Pohybovej abecedy

pt, 17. decembra 2020 o 04:04

Aligátor, bocian, cap či žaba... Nie sú to len zvieratká, o ktorých deti čítajú v rozprávkach, v novej Pohybovej abecede sú to tiež zvieratká, ktoré deti môžu napodobňovať, ak urobia určitý cvik. Ide o hravú formu cvičení, ktoré prispievajú k spevneniu tela a jeho správnemu vývinu.

Marcela Kramplová (v strede) vedie cvičenia v centre Bublinka, snímka z čias, keď ešte nebolo stretávanie sa pre pandémiu koronavírusu zakázané.

Foto: Marta Földešová

Pohybová abeceda je užitočná publikácia lektorky Marcely Kramplovej najmä v súčasnom čase, keď sa deti čoraz menej hýbu, keď dramaticky klesajú ich fyzické zručnosti a naopak, keď pribúda prípadov detskej obezity, cukrovky i problémov pohybového aparátu.

Pohybová abeceda je zameraná na deti v predškolskom veku. Obsahuje kartičky s cvičeniami vhodnými pre ich správny pohybový vývoj. Ako už prezrádza názov, ide o 24 kartičiek – zvieratiek na každé písmenko abecedy, na ktorého napodobnenie je potrebné urobiť predpísané cvičenie. To je vždy na každej kartičke podrobne popísané aj s možnými variáciami či upozorneniami, ako ho robiť správne. Popis je veľmi jednoduchý a praktický, takže cvičenia deti s pomocou rodičov ľahko zvládnu.

„Počas rokov práce s deťmi sa mi podarilo vypracovať na základe skúseností, ktoré som pozbierala od starších a kvalifikačne zrelších kolegov, vlastnú metodiku cvičenia s deťmi,“ vraví Marcela Kramplová, ktorá vedie v hlavnom meste centrum Bublinka, zamerané na zdravý rast a psychomotorický vývin detí.

V minulosti vytvorila podobnú kartičkovú publikáciu Zdravé nôžky, čo je program hravého rehabilitačného cvičenia na ploché nôžky a iné odchýlky chodidiel. „Bolo to aj na podnet mojej najstaršej dcérky, ktorá mala po dvoch rokoch cvičenia opäť zdravé nôžky, teraz už nohy,“ spomína Marcela Kramplová.

Súčasná Pohybová abeceda má zasa slúžiť na precvičenie celého tela. Marcela Kramplová kladie dôraz na hravú formu, aby pohyb deti zaujal. Preto aj kartičky s jednotlivými cvikmi/zvieratkami obsahujú aj riekanky, obrázky zvieratiek, pekné fotografie a popis cvičenia.

Pohybová abeceda obsahuje 24 kartičiek s fotkou, obrázkom zvieratka, popisom cviku i riekankou.

Foto: PRAVDA, Ľuboš Pilc

„Súčasťou projektu je aj webový portál Pohybová abeceda, ktorý ukrýva aktivity pre jednotlivé písmenká, hry, nožičkové omaľovánky, skladačky, spoločenské pohybové hry pre vlastnú tlač, kartičky, tipy a pohybové večerníčky,“ vysvetľuje Marcela Kramplová.

Pohybovú abecedu si možno objednať na webovej stránke Zdravý pohyb deťom.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saDieťa 1 — 6 - ďalšie články

 • Obrázok 7 rád, ako poznať ozaj dobrého pediatra. Podľa internetových recenzií si ho radšej nevyberajte

  7 rád, ako poznať ozaj dobrého pediatra. Podľa internetových recenzií si ho radšej nevyberajte

  Nevyberajte len podľa toho, ktorý je najbližšie. Dobrý pediater by mal byť starostlivý a nič nezanedbať. Vybavenie jeho ordinácie má byť dostatočné. Dôležité je i správanie sa k malým pacientom a ich rodičom. Ako si nájsť naozaj dobrého detského lekára?

 • Obrázok Pozor, nebezpečné! Päť nástrah v domácnosti, pred ktorými deti treba chrániť

  Pozor, nebezpečné! Päť nástrah v domácnosti, pred ktorými deti treba chrániť

  S ochranou dieťaťa to netreba preháňať, je dobré je dopriať mu dostatok voľnosti, aby samé postupne skúmalo svet okolo seba vrátane jeho nástrah. Dieťa, aj keď tomu vždy neveríme, má totiž vrodené ochranné inštinkty, ktoré ho chránia pred prirodzeným nebezpečenstvom. Nie však pred všetkým. Na čo všetko pri malých deťoch dávať pozor?

 • Obrázok Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

  Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

  Pocity istoty a bezpečia patria medzi najsilnejšie symboly šťastného detstva. Je veľmi dôležité, aby ich dieťa zažívalo, pretože z nich čerpá potom celý život. Ako ich dieťaťu zabezpečiť? Vytvorte si hladivé rituály, radí známy český pedagóg Marek Herman.

 • Obrázok Ako dieťa pomocou hry naučiť smrkať

  Ako dieťa pomocou hry naučiť smrkať

  Naučiť dieťa smrkať nie je nič jednoduché, potvrdí asi väčšina rodičov. Preto je dobré začať s nácvikom tejto dôležitej schopnosti čím skôr a ideálne pomocou hry.

 • Obrázok ROZHOVOR Dojčenie štvorročných detí? Nie je na tom nič choré, naopak

  ROZHOVOR Dojčenie štvorročných detí? Nie je na tom nič choré, naopak

  Na dojčení štvorročných detí nie je nič zvráteného, a matky, ktoré dojčia dlhšie než rok či dva, nie sú ani nezrelé, ani narcistické. Dojčenie podporuje imunitu aj sebadôveru detí, učí ich, že sa pri problémoch môžu obrátiť na najbližších ľudí, nie na veci. Uvedomme si, že dojčené štvorročné deti nie sú na prsníku 24 hodín denne, že jedia normálne jedlo i nápoje a trávia čas všetkým, čo k životu v ich veku patrí, zdôrazňuje podpredsedníčka združenia MAMILA Andrea Poloková.

 • Obrázok Kedy sťahovať predkožku u chlapcov?

  Kedy sťahovať predkožku u chlapcov?

  Sťahovať alebo nie? Starostlivosť o intímne partie chlapcov v prvom roku života sprevádza množstvo protichodných informácií. Časť zdravotníkov odporúča tak, časť inak. Ako by to malo byť?

 • Obrázok Keby si ju nerozmaznala... „Múdre rady“ okolia netreba vždy počúvať, materský inštinkt je viac

  Keby si ju nerozmaznala... „Múdre rady“ okolia netreba vždy počúvať, materský inštinkt je viac

  Vyhovieť malému dieťaťu sa oplatí. Aj keď dospelým znie často niektorá jeho požiadavka prehnane či nezmyselne, deti samotné najlepšie vedia, čo potrebujú. To, za čím dospelí vidia rozmaznanosť či nesamostatnosť, je v skutočnosti len naplnenie potreby, po ktorom sú opäť spokojné a vyrovnané. Svedčí o tom aj príbeh Anny, mamičky dvoch malých detí.

Ďalšie články v rubrike >