Slovenský raj ponúka množstvo nádherných zákutí aj dobrodružných ciest, no deti musíte na turistiku zlákať.
Foto: shutterstock.comPríprava na túru s deťmi nie je len o vhodnom oblečení či zabalenej fľaške vody. „Než dieťa vyrazí s rodičom do prírody, malo by byť pripravené mentálne, fyzicky a tiež materiálne,” prízvukuje slovenská Horská záchranná služba. Neberte preto maličké deti na náročné túry azda len preto, že sa chcete na sociálnych sieťach pochváliť peknou fotografiou z výšľapu a potešiť sa obdivnými reakciami publika. Zvážte, či je dieťa dostatočne trénované a ako dlho a v akom teréne zvládne vo svojom veku ísť. Neexistuje jednotný návod, ako na to, rodiča poznajú svoje dieťa najlepšie a vedia, v akej je kondícii.
Na turistiku dnes rodičia berú nielen deti, ktoré už dokážu samé chodiť, ale aj tie, ktoré sa ešte na vlastné nohy nepostavili. Majú ich v nosičoch. To je samozrejme v poriadku, rodičia by však mali myslieť na jednu dôležitú vec. „Najmenší turisti by v nosiči nemali sedieť príliš dlho, aby sa im dostatočne prekrvovali končatiny,” odporúča horský záchranár Igor Žiak. Robte si preto na túre časté prestávky.
Dostatočná príprava
Prípravu na turistiku nepodceňujte. „Treba sa na ňu dôsledne pripraviť. Náhradné oblečenie, naplánovaná trasa, predpoveď počasia, tekutiny a strava, v lete priedušné oblečenie a ochrana pred slnkom,” vymenúva základné prvky prípravy horský záchranár.Sledovať predpoveď počasia je mimoriadne dôležité. „V horách je počasie vrtkavé. Na silné búrky a nebezpečie, ktoré so sebou nesú, by turisti najmä v týchto dňoch nemali zabúdať. Na túru je potrebné vyraziť skoro ráno a keď sa okolo poludnia začnú po nebi preháňať ťažké mraky a ozývať hrmenie, je lepšie sedieť už niekde v bezpečí a suchu,” podotýka v správe Horskej záchrannej služby na sociálnych sieťach horský záchranár.
Už tam budeme?
Deti sa síce možno na výlet s rodičmi najskôr tešia, avšak už po krátkej chvíli ich prestane baviť a prídu ponosy. Bolia ich nožičky, sú unavené, chcú neustále zastavovať alebo sa dokonca vrátiť. Otázka „Už tam budeme?” sa môže v krátkom čase zopakovať veľakrát. Ako to urobiť, aby ich výlety bavili? „Dôležité je zapojiť deti do plánovania túry. Povedať im, čo ich tam čaká, ako sa tam dostanú a čo tam budú robiť,“ vysvetľuje Igor Žiak.Počítajte však s tým, že zvlášť s malými deťmi sa vaše výletnícke plány môžu veľmi rýchlo zmeniť, pretože deti turistiku vnímajú úplne inak ako dospelí. „Cieľ túry v podobe vrcholu či horskej chaty je pre dieťa úplne nepodstatný. Ide mu o spoločne strávený čas,“ objasňuje Igor Žiak. Podľa jeho slov sa musia rodičia pripraviť na to, že turistika môže skončiť po dvadsiatich minútach chôdze, ak dieťa zaujme skala, strom, potôčik či čokoľvek iné, čo ho zamestná na dlhú chvíľu. U najmenších detí platí dvojnásobne, že cesta je cieľ. „Turistika je pre dieťa nudná. Mal by to pre ne byť zážitok spojený s dotykom či vôňou," vraví záchranár.
„Zobrať dieťa do prírody je jeden z najväčších benefitov, aké mu rodič v útlom veku môže dať. Veď pohyb na čerstvom vzduchu je to najprirodzenejšie, čo pre zdravý život každý z nás potrebuje,” dodáva horský záchranár na záver.