Uprostred zrúcanín sa človek ľahko prenesie stovky rokov dozadu.
Foto: PRAVDA, Dorota HudecováKu Katarínke sa dostanete z viacerých smerov, napríklad z Dobrej Vody, my sme odbočili z cesty medzi Dechticami a Naháčom. Odbočka z hlavnej cesty je asi v polovici vzdialenosti medzi týmito obcami. Autom sa dostanete po parkovisko. Z neho potom pôjdete lesom peši necelú polhodinu. Cesta je síce do mierneho kopca, ale zvládnu ju deti, dokonca prejdete aj s kočíkom. Na rázcestí odbočíte doľava a po chvíľke chôdze sa pred vami objaví ruina františkánskeho kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej zo 17. storočia.
História Katarínky sa začína zmienkou o gotickej kaplnke na skale nad Dubovským potokom, kde sa v roku 1617 údajne zjavila svätá Katarína Alexandrijská sedliakovi Jánovi Mancovi, ktorý tu oral. Kláštor je vraj postavený na mieste, kde sa zasa zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Ten pustovníčil v jaskyni neďaleko kaplnky a dobre sa mu darilo. Rodičia ho však z tohto miesta násilne odvliekli a Ján na druhý deň zomrel.
Miesto, kde sa údajne zjavovala sv. Katarína, leží mimo ciest hlavných turistických chodníkov, čo mu pridáva na výnimočnosti.
Foto: PRAVDA, Dorota HudecováBarokový kláštorný komplex postupne rozširovali a zveľadovali, v 18. storočí patril k najvýznamnejším pútnickým miestam Ostrihomskej arcidiecézy. Katarínka bola miestom noviciátu františkánov a cieľom mnohých pútí ľudu z ďalekého okolia. V sedemnástom storočí bola niekoľkokrát poškodená počas stavovských povstaní či tureckých vpádov, no vždy bola opravená a život v nej pulzoval ďalej.
Čo však nedokázali vojská, to sa podarilo politike - v roku 1782 naháčsky farár Juraj Fándly podal sťažnosť, že väčšina jeho veriacich radšej navštevuje kostol sv. Kataríny pri kláštore, než vlastný farský kostol v Naháči. Svoje rozhorčenie vyjadril aj v známom diele z roku 1789: Dúwerná zmlúva mezi mníchom a diáblom. O štyri roky neskôr, v júli 1786 bol kláštor spolu so stovkami ďalších dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Rehoľníci museli toto miesto opustiť, inventár bol odnesený a zničený, kláštor začal pustnúť.
Zachovalá veža.
Foto: PRAVDA, Dorota HudecováDnes možno vidieť ešte dobre zachované ruiny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy. Kláštor leží mimo hlavných ciest i významných turistických chodníkov, čo na jednej strane pomohlo k jeho zachovaniu v celkom dobrom stave, keď ešte aj po stáročiach chátrania stoja múry i veža kostola, avšak na druhej strane zostal ukrytý pred turistami.
Návštevníka na tomto mieste očarí krása, ale aj zvláštna magická atmosféra v tichu lesa. Katarínka je príjemným miestom na prechádzky, v lete tu môžete na lúke stráviť príjemný oddychový deň, v zime zasa v pokoji nasať všetku tú krásu a načerpať energiu. Nechýbajú lavičky či ohnisko.
Takto to tu mohlo vyzerať kedysi.
Foto: PRAVDA, Dorota HudecováPre ruiny Katarínky bol zlomový rok 1995, kedy ich objavili mladí nadšenci. Miesto sa im zapáčilo tak, že sa rozhodli organizovať tábory na ich záchranu. Samotnou históriou záchrany s množstvom zaujímavostí a fotografií z tohto miesta vás prevedú informačné tabule v okolí kostola. Neďaleko kláštora je táborisko s veľkými vojenskými stanmi a poľnou kuchyňou. Susedí s veľkou lúkou, na ktorej je zrekonštruovaná trať historickej železničky.
Ďalšia atrakcia – Pálffyho železnica
Železnička sa preberá k životu.
Foto: PRAVDA, Dorota HudecováKrásnou krajinou...
Foto: PRAVDA, Dorota Hudecová