Ste po pôrode? Pozor na najčastejšie zdravotné komplikácie

Gabriela Bachárová, 14. júna 2019 o 05:27

Obdobie šestonedelia je zo zdravotného hľadiska pomerne rizikové. Viete, na čo si treba dávať pozor?

Dávajte na seba pozor nielen v tehotenstve, ale aj po pôrode.

Foto: Shutterstock.com

Medzi najčastejšie zdravotné problémy, ktoré sa môžu objaviť po pôrode, patrí horúčka, infekcia, krvácanie, trombóza a embólia a v neposlednom rade popôrodná depresia, ktorá môže prejsť až do psychózy.

Infekcia

V minulosti sa infekcia po pôrode označovala ako horúčka šestonedieľok. „Hlavný príznakom je zvýšená teplota až horúčka so zimnicou, ktorá je spôsobená infekciou v tele ženy, ďalej tlaková bolesť v podbruší, zapáchajúce očistky a prípadne aj krvácanie. Infekciu spôsobujú baktérie v pošve. Počas prvých dní po pôrode existuje cez otvorený krček maternice priame spojenie medzi pošvou a maternicou. Preto sú pre matku mimoriadne nebezpečné cudzie zárodky z prostredia. Pred nimi treba šestonedieľku bezpodmienečne chrániť," uvádzajú gynekológovia a pôrodníci Vladimír Cupaník a Jozef Záhumenský vo svojej knihe Sprievodca tehotenstvom.

Choroboplodné zárodky majú cestu otvorenú aj „vďaka" poraneniu pri pôrode, keď sa ľahko dostanú do krvného riečišťa a v ťažkých prípadoch môžu spôsobiť až takzvaný septický šok, ľudovo povedané otravu krvi. Gynekológovia však majú dobrú správu: „Vďaka dobrým liečebným možnostiam pomocou antibiotík a uterotoník, ktoré podporujú kontrakciu maternice, prebieha zápal maternice v súčasnosti skôr neškodne a spravidla sa rýchlo a celkom vylieči."

Trombóza a embólia

Žena po pôrode a v šestonedelí je trombózou, teda vznikom krvných zrazenín, a embóliou, život ohrozujúcim upchatím pľúcnej tepny, ohrozená viac ako iné ženy. Dôvodom je vyššia zrážanlivosť krvi. „Hormonálnym stavom počas tehotenstva, ktorý pretrváva aj v šestonedelí a období dojčenia, je zvýšená tvorba kŕčových žíl. Zväčšená maternica tlačí na veľké žily a obmedzuje tok krvi," uvádzajú lekári. Prevenciou zdravotných komplikácií je pohyb, chôdza, ľahké cvičenie aj dostatočný príjem tekutín. Ohrozené ženy by mali v prvých dňoch po pôrode nosiť podporné pančuchy a brať lieky na zníženie zrážanlivosti krvi.

Popôrodná depresia

Podceňovaný, a pritom veľmi častý stav. Nejde o obyčajný smútok, ktorý vyplýva z novej životnej situácie, ale ťažký stav, ktorý je potrebné riešiť. „Príčina pravej, takzvanej psychotickej depresie nie je jednoznačne vysvetlená. Predpokladá sa, že tento stav vyvolávajú rýchle hormonálne a emocionálne zmeny bezprostredne po pôrode," konštatujú Vladimír Cupaník a Jozef Záhumenský. Prejavuje sa plačom, smútkom, únavou, apatiou, nervozitou, úzkosťou, žalúdočnými alebo črevnými ťažkosťami či poruchou spánku. Žena sa obviňuje, že nie je dobrou matkou. Voči bábätku môže mať až nenávistné pocity, nie je schopná ho prijať.

Depresia sa objavuje na tretí až siedmy deň po pôrode a postupne sama odoznie. Iný prípad je takzvaná popôrodná psychóza, ktorá môže pretrvávať až mesiace a neustupuje. Ide o veľmi vážny stav, v tých najhorších prípadoch si žena môže siahnuť na život. „Okrem depresívnej nálady typicky dochádza aj k poruchám spánku, vnútornému nepokoju a strate motivácie, ktorá sa prejavuje predovšetkým ráno. Okolie často nechápe psychické rozpoloženie matky, najmá keď sa dieťaťu dobre darí, čo jej situáciu ešte viac zhoršuje," píšu odborníci. Ako radia, okolie by nikdy jej situáciu nemalo zľahčovať, dokonca jej depresiu vyčítať. Je nutné vyhľadať psychologickú alebo psychiatrickú pomoc. Používajú sa lieky na depresiu a zastavenie laktácie. Niekedy je nutné ženu hospitalizovať.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

Ďalšie články v rubrike >