Ani kvapka! Aj keď sa o liečivých účinkoch malého množstva alkoholu hovorí kadečo, v tehotenstve by mal platiť jeho absolútny zákaz.
Foto: shutterstock.comPodľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií z počtu 57-tisíc žien, ktoré porodili, priznalo užívanie alkoholu 200. Nie je to síce ani pol percenta, v tejto štatistike však ide len o prípady, ktoré zaznamenali lekári. Počet žien, ktoré si aj v tehotenstve neodoprú pohárik alkoholu, je určite väčší. Podľa odhadov konzumuje alkohol v tehotenstve asi štvrtina Európaniek, najmä vo vyspelejších krajinách.
Užívanie alkoholu v tehotenstve je pre dieťa veľmi nebezpečné, môže zanechať trvalé následky na jeho zdraví a psychickom stave. Príznaky fetálneho alkoholového syndrómu sú napríklad úzke očné štrbiny, plochá stredná časť tváre, obmedzená pohyblivosť kĺbov, vrodené srdcové chyby, poškodenie sluchu a zraku, rázštep pery a podnebia a samozrejme psychické defekty. Od ľahších porúch sústredenia, hyperaktivity až po mentálnu retardáciu.
Na Slovensku počet žien konzumujúcich alkohol v tehotenstve podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií klesá. Kým napríklad ich počet v roku 2011 presiahol štyri stovky, dnes ich je 200. Ide o nemenný štvorročný trend.
Najviac tehotných žien pije v Bratislavskom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji, a to najmä vydaté ženy. Nasledujú slobodné a až potom rozvedené. Najmenej pijú tehotné ženy, ktoré ovdoveli. Najnižší výskyt konzumácie alkoholu v tehotenstve bol v Žilinskom kraji.
Z hľadiska vzdelania pilo alkohol najviac tehotných mamičiek so stredoškolským maturitným vzdelaním a s ukončeným základným vzdelaním. Najmenej pilo žien s bakalárskym vzdelaním.