Rodičia, viete, ktoré remeslo má zlaté dno? Na trhu najviac chýbajú mäsiari

SITA, 25. februára 2020 o 04:26

Na Slovensku najčastejšie chýbajú absolventi odborov mäsiar a agromechanizátor opravár. Vyplýva to zo Zoznamu študijných a učených odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu.

Mäsiar je profesia nad zlato.

Foto: Shutterstock.com

V šiestich krajoch Slovenska je najčastejšie chýbajúcim absolventom mäsiar, respektíve mäsiar lahôdkar. V troch krajoch chýba agromechanizátor opravár, teda kvalifikovaný pracovník, ktorý sa vyzná v údržbe, opravách a diagnostike napríklad traktorov či strojov používaných v rastlinnej výrobe. „Vo všeobecnosti zamestnávatelia pociťujú nedostatok absolventov najmä v oblasti strojárstva, stavebníctva, potravinárstva a telekomunikácií,“ podotýka ministerstvo školtva.

V Žilinskom kraji identifikovali desať nedostatkových odborov. Ide tak o najvyššie číslo v porovnaní s ostatnými krajmi. Za týmto krajom nasledujú Trnavský s deviatimi a Bratislavský s ôsmimi.

Zoznamy chýbajúcich absolventov aktualizovalo ministerstvo koncom januára. Vypracovalo ich v spolupráci so zamestnávateľmi a ďalšími subjektami koordinácie odborného vzdelávania. Súpisy sú platné od 1. septembra 2020 a nevzťahujú sa na žiakov, ktorí začali svoje štúdium pred týmto dátumom.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >