Riaditeľka školy v Seredi: Žiaci prijali ukrajinské deti skvelo

TASR, 1. júna 2022 o 04:10

„Keď som sa dozvedela o príchode ukrajinských žiakov do slovenských škôl, myslela som si, že to je niečo, čo sa nás týkať nebude, pretože Sereď je dosť ďaleko od ukrajinských hraníc. Ale nebola to pravda. Už počas jarných prázdnin začiatkom marca som dostala prvý telefonát o zaradení ukrajinského dieťaťa do našej školy a to znamenalo potrebu prispôsobiť sa vzniknutej situácii,“ popisuje novú skúsenosť riaditeľka základnej školy J. A. Komenského v Seredi Paulína Krivosudská.

Riaditeľka školy.

Foto: TASR

Riaditeľku potešilo, ako sa k situácii postavili deti v škole. „Boli ochotné a pomáhali ukrajinským rovesníkom na začiatku a pomáhajú im aj teraz. Urobili sme v škole zbierku, pretože niektoré deti prišli naozaj len s malým ruksakom,” priblížila Krivosudská prvé dni po nástupe ukrajinských detí do školy v Seredi.

Ona sama a jej kolegovia museli v prvom rade pripraviť podmienky pre príchod detí z Ukrajiny. „Museli sme si naštudovať, ako tieto deti zaradiť do školy, čo všetko bude potrebné a čo od nich budeme vyžadovať, pretože prichádzali s malým batôžkom bez dokladov,” povedala Krivosudská a zdôraznila, že na príchod ukrajinských detí bolo potrebné pripraviť nielen pedagogický zbor, ale aj slovenských žiakov. Ocenila prácu Štátneho pedagogického ústavu, ktorý začal robiť rôzne webináre a zverejnil rôzne dokumenty, ktoré školám pomohli. Jej pedagogický zbor absolvoval webináre o tom, ako sa rozprávať so slovenskými deťmi o vojne a pripraviť ich tak na vzniknutú situáciu.

„Na našej škole pôsobí veľký špeciálny podporný tím zložený zo špeciálnych pedagogičiek a psychologičky, ktorý urobil aktivity vo všetkých triedach ešte pred príchodom ukrajinských detí. Rozprávali sme sa s nimi o vojnovom konflikte,” vysvetlila riaditeľka.

V otázke pomoci ukrajinským deťom Krivosudská vyzdvihla aj podporu od slovenských rodičov, ktorých deti navštevujú školu. „Rodičia, ešte skôr, ako ministerstvo školstva poslalo dotácie na učebné pomôcky, priniesli zošity a všetko, o čo sme požiadali. Priniesli školské tašky či tepláky a ukrajinské deti si mohli zobrať, čo potrebovali. Následne prišla pomoc z ministerstva,” uviedla Krivosudská.

Štátna tajomníčka rezortu školstva Svetlana Síthová ocenila finančnú pomoc zo strany Európskej únie. V súvislosti s ukrajinskou krízou Brusel členským štátom vyplatil zálohové platby vo výške 3,5 miliardy eur na pomoc pri zvládaní príchodu ľudí utekajúcich pred vojnou z Ukrajiny. Slovensko na tento účel dostalo vyše 200 miliónov eur.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >