Riaditeľka školy.
Foto: TASRRiaditeľku potešilo, ako sa k situácii postavili deti v škole. „Boli ochotné a pomáhali ukrajinským rovesníkom na začiatku a pomáhajú im aj teraz. Urobili sme v škole zbierku, pretože niektoré deti prišli naozaj len s malým ruksakom,” priblížila Krivosudská prvé dni po nástupe ukrajinských detí do školy v Seredi.
Ona sama a jej kolegovia museli v prvom rade pripraviť podmienky pre príchod detí z Ukrajiny. „Museli sme si naštudovať, ako tieto deti zaradiť do školy, čo všetko bude potrebné a čo od nich budeme vyžadovať, pretože prichádzali s malým batôžkom bez dokladov,” povedala Krivosudská a zdôraznila, že na príchod ukrajinských detí bolo potrebné pripraviť nielen pedagogický zbor, ale aj slovenských žiakov. Ocenila prácu Štátneho pedagogického ústavu, ktorý začal robiť rôzne webináre a zverejnil rôzne dokumenty, ktoré školám pomohli. Jej pedagogický zbor absolvoval webináre o tom, ako sa rozprávať so slovenskými deťmi o vojne a pripraviť ich tak na vzniknutú situáciu.
„Na našej škole pôsobí veľký špeciálny podporný tím zložený zo špeciálnych pedagogičiek a psychologičky, ktorý urobil aktivity vo všetkých triedach ešte pred príchodom ukrajinských detí. Rozprávali sme sa s nimi o vojnovom konflikte,” vysvetlila riaditeľka.
V otázke pomoci ukrajinským deťom Krivosudská vyzdvihla aj podporu od slovenských rodičov, ktorých deti navštevujú školu. „Rodičia, ešte skôr, ako ministerstvo školstva poslalo dotácie na učebné pomôcky, priniesli zošity a všetko, o čo sme požiadali. Priniesli školské tašky či tepláky a ukrajinské deti si mohli zobrať, čo potrebovali. Následne prišla pomoc z ministerstva,” uviedla Krivosudská.
Štátna tajomníčka rezortu školstva Svetlana Síthová ocenila finančnú pomoc zo strany Európskej únie. V súvislosti s ukrajinskou krízou Brusel členským štátom vyplatil zálohové platby vo výške 3,5 miliardy eur na pomoc pri zvládaní príchodu ľudí utekajúcich pred vojnou z Ukrajiny. Slovensko na tento účel dostalo vyše 200 miliónov eur.