Recept na víkend: Jahodové omáčky do palaciniek, k lievancom či na zapečený toast

Gabriela Bachárová, 30. mája 2020 o 04:28

Jahodová sezóna vrcholí, tak si ju poriadne užite! Skúste chutné jahodové omáčky, ktoré privedú k dokonalosti lievance, palacinky či opečený toast.

Jahodová omáčka k lievancom. Zjete ju raz dva.

Foto: Gabriela Bachárová

Jahodová pena s opečenými toastami

Budete potrebovať:
200 g lučiny
3 vanilkové cukry
20 g maku
100 g jahôd

Lučinu, vanilkový cukor a mak vyšľahajte, až vám vznikne hladký krém a potom pridajte jahody, ktoré ešte predtým trošku rozpučte. Nechajte asi hodinku odpočívať v chladničke a potom omáčku môžete podávať na opečených toastoch tak, že ju natriete na jeden a druhým prikryjete. Pre väčší efekt môžete toastové chleby vykrojiť do tvaru srdca, s ešte jedným menším srdiečkom uprostred vrchnej časti. Namiesto jahôd môžete použiť aj iné ovocie, napríklad maliny.
(Recept pochádza z kuchárskej knihy Chlieb v hlavnej roli od Mileny Volfovej, vyšla v češtine, v pôvodnom recept je verzia s malinami)

Lievance s jahodovou omáčkou

Na lievance:
20 g droždia
40 g cukru
400 g polohrubej alebo hladkej múky
700 ml mlieka
2 vajíčka
štipka soli
tuk na potretie panvičky

Na jahodovú omáčku:
500 g jahod
3 lyžice cukru
1 zakysaná smetana (190 g)

Z droždia, lyžice cukru, lyžice múky a trochy vlažného mlieka si pripravte kvások. Múku preosejte do misy, vlejte kvások, vajíčko, mlieko a vsypte cukor, čo vám zostal. Posoľte a dôkladne rozmiešajte. Riedke cesto nechajte na teplom mieste asi 25 minút kysnúť, množstvo cesta by sa malo zdvojnásobiť. Panvicu potrite trochou tuku, naberačkou vlievajte vykysnuté cesto a pečte po obidvoch stranách doružova.

Jahody v miske rozotrite na kúsky. Pridajte cukor, kyslú smetanu, premiešajte a dajte vychladnúť do chladničky. Potom rozdeľte do misiek, odkiaľ si každý bude brať lyžičkou a jesť k tomu lievance.
(Recept pochádza z knihy Deník Dity P. od českej autorky Dity Pecháčkovej.)

Palacinky s jahodovou omáčkou

Palacinky
200 g hladkej či polohrubej múky
190 ml mlieka
190 ml vody
10 g rozpusteného masla
3 vajíčka
štipka soli
 
Na jahodovú omáčku:
300 g jahôd
2 lyžice vody
1 lyžica cukru
1 lyžička citrónovej šťavy

Očistené jahody nakrájajte nadrobno. Vložte do hrnca, pridajte vodu, cukor a citrónovú šťavu. Pozvoľna varte, kým sa jahody nerozvaria a zmes nezačne hustnúť. V mise vyšľahajte mlieko, rozpustené maslo, vodu, vajíčka, štipku soli a múku. Na panvici upečte palacinky. Každú hotovú palacinku potrite jahodovou omáčkou a zrolujte tak, ako to robíte vždy. Dobrú jahodovú chuť vám prajeme.
(Recept pochádza zo stránky značky múk Babičkina voľba.)

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >