Prehľadne. Všetky peniaze, ktoré dostanú rodiny od štátu, aby lepšie zvládli rastúce ceny

Gabriela Bachárová, 26. mája 2022 o 04:59

Jednorazový stoeurový prídavok na dieťa, zvýšenie daňového bonusu a prídavkov aj zavedenie nového príspevku na voľnočasové aktivity. Prečítajte si, koľko peňazí navyše dostanú rodičia, aby dokázali aspoň trochu pokryť rastúce náklady na život.

Rodiny dostanú viac.

Foto: Shutterstock.com

Prídavok na dieťa

Od 1. júla 2022 bude vo výške 30 eur.
Od 1. januára 2023 sa zvýši na 40 eur.

V súčasnosti je prídavok na dieťa vo výške 25,88 eur, rodičia ho dostávajú raz mesačne, na účet im prichádza asi v polovici každého mesiaca. Nárok naň trvá až dovŕšenia 25 rokov dieťaťa, ak spĺňa podmienku nezaopatrenosti.

Pozor, ak si rodičia nemôžu uplatniť daňový bonus, pretože poberajú niektorý z druhov dôchodku, zvýši sa im príplatok k prídavku na dieťa, a to zo súčasných 12,14 eura a 30 eur mesačne.

Daňový bonus na dieťa

Od 1. júla 2022 bude výška daňového bonusu na dieťa:
do 15 rokov – 70 eur
nad 15 rokov – 40 eur

Od 1. januára 2023 bude daňový bonus na dieťa:
do 15 rokov – 100 eur
nad 15 rokov – 50 eur

Na porovnanie v súčasnosti (od 1. januára 2022) je výška daňového bonusu:
dieťa do 6 rokov – 47,14 eura
dieťa od 6 do 15 rokov – 43,60 eura
dieťa nad 15 rokov – 23,57 eura

Príspevok na voľnočasové aktivity dieťaťa

Od 1. januára 2023 sa zavádza nový príspevok na krúžky pre deti od 5 do 18 rokov vo výške 60 eur mesačne. Rodičia detí s ťažkým zdravotným postihnutím, kde miera funkčnej poruchy presahuje 70 percent, príspevok dostanú v hotovosti, aby z peňazí mohli zaplatiť terapie či rehabilitácie. Všetky vyššie uvedené zmeny schválil parlament tento týždeň, musí ich ešte podpísať prezidentka.

Sto eur pre rodiny

Už v júni dostanú rodiny, ktoré poberajú prídavok na dieťa, jednorazovú pomoc na pokrytie zvýšených nákladov súvisiacich s rastúcou infláciou. Jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa za mesiac máj je v sume 74,12 eura. Vyplatený bude v spolu s pravidelne vyplácaným prídavkom na dieťa vo výške 25,88 eura. Jeho celková výška tak bude spolu 100 eur. Peniaze navyše si budú môcť uplatniť rodičia všetkých detí, kde vzniká nárok na prídavky, nie je tam vekové obmedzenie len do 18 rokov.

„Túto jednorazovú pomoc dostane spolu takmer 660-tisíc slovenských rodín s deťmi. Keď to spresním, zvýšený prídavok na dieťa v sume 100 eur dostane viac ako 320-tisíc rodín s jedným dieťaťom, sumu 200 eur vyše 250-tisíc rodín s dvomi deťmi, rodín s tromi deťmi je vyše 57-tisíc a do rozpočtu im pribudne 300 eur a rodín, ktoré majú štyri a viac detí a dostanú 400 eur a viac, je spolu viac ako 21-tisíc. Ide približne o milión stodvadsaťtisíc detí, ktoré dostanú už v júni vyplatený zvýšený prídavok,“ uviedol Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pomoc pre najchudobnejších

Stoeurový finančný príspevok už vláda schválila aj pre najviac ohrozené skupiny obyvateľov. V júni si tak polepšia domácnosti v hmotnej núdzi, náhradní rodičia a tiež osoby, ktoré poberajú peňažný príspevok na opatrovanie. Takto poskytnutá pomoc sa zároveň nebude považovať za príjem, aby ľudia, ktorým bude takáto forma pomoci poskytnutá, neprišli o pomoc v hmotnej núdzi či o poskytnutie alebo výšku iných peňažných príspevkov.

Zrušili príspevok pre prváčika
Okrem dobrých správ aj jedna menej pozitívna. Od januára budúceho roka sa ruší príspevok určený na pokrytie nákladov súvisiacich s nástupom prváka do základnej školy. V nadchádzajúcom školskom roku 2022/2023 ho ešte rodičia čerstvých prváčikov dostanú (vypláca sa na jeseň k prídavku na dieťa), potom však už nie.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry sa budú môcť oboznamovať so zdravotnými informáciami partnera alebo udeliť v jeho mene súhlas so zdravotnou starostlivosťou.

 • Obrázok Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia sa budú môcť na podmienkach starostlivosti o dieťa dohodnúť aj bez toho, aby ich určil súd. Umožňuje to zavedenie nového inštitútu - spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov. Zmeny vyplývajú z novely Civilného mimosporového poriadku a zmien v zákone o rodine, ktoré sú účinné od januára.

 • Obrázok UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  Takmer sedem miliónov detí na Ukrajine, teda skoro každé dieťa v krajine je vo vážnom ohrození v dôsledku pokračujúcich útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré vedú k rozsiahlym výpadkom elektriny a prerušeniam dodávok vody a tepla, upozornil Detský fond Organizácie spojených národov UNICEF.

 • Obrázok Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Ešte v januári dostanú rodičia prídavok na dieťa vo výške 30 eur, od februára im však začne na účet chodiť dvojnásobná suma. Prídavok vo výške 60 eur schválili poslanci.

 • Obrázok Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši od januára na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady v utorok schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa.

 • Obrázok Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské je nový typ dávky zo Sociálnej poisťovne, ktorý prináleží otcovi dieťaťa v období šiestich týždňov od narodenia potomka po dobu 14 dní. Je nárokovateľný ako dvojtýždňové pracovné voľno v tejto dobe. A to bez ohľadu na to, či matka poberá materské alebo rodičovský príspevok.

 • Obrázok Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Výška rodičovského príspevku by mala stúpnuť na 301 eur alebo na 412,60 eura za mesiac v prípade, že rodič poberal materské. Rodiny s deťmi do troch, respektíve šiestich rokov v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, by si tak prilepšili o viac ako 20 eur a takmer 30 eur, ak poberali materské.

Ďalšie články v rubrike >