Predčasne sa na Slovensku rodí každé 13. bábätko.
Foto: OZ MalíčekA to tak, že si ju dajú v niektorej z 56 podnikov (pražiarní a kaviarní), ktoré sa zapojili do osláv Medzinárodného dňa kávy spolu s občianskym združením pomáhajúcim novorodencom a ich rodinám Malíček. V rámci neho budú môcť návštevníci kaviarní od pondelka 23. septembra do nedele 6. októbra 2024, teda 2 týždne, venovať príspevok na pomoc predčasne narodeným deťom do označenej krabičky. Celý výťažok bude v rámci verejnej zbierky použitý na nákup dýchacích prístrojov pre bábätká do nemocníc.
Malíček takto oslavuje Deň kávy už tretíkrát. „Predčasne narodené deti prichádzajú na svet nezrelé a ich schopnosti samostatne zvládať všetky funkcie organizmu sú veľmi obmedzené. Väčšina z nich potrebuje určitú podporu dýchania pomocou prístrojov a liekov,“ vysvetľuje Vanda Chovanová, primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Dodáva, že už v prvých minútach života im lekári podávajú kofeín na podporu schopnosti samostatne dýchať.
„Kofeín navyše podporuje srdcovú činnosť, pomáha zvyšovať krvný tlak, zlepšuje okysličovanie organizmu, urýchľuje odpájanie od dýchacích prístrojov a pôsobí protizápalovo,“ zdôrazňuje účinky kofeínu u predčasne narodených bábätiek. Podľa kofeín zlepšuje dlhodobú prognózu predčasniatok, podporuje priaznivý neurologický vývoj, preto je jedným z najčastejšie používaných liekov na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre novorodencov na celom svete.
Predčasne sa rodí na Slovensku momentálne každé 13. dieťa. „Predčasný pôrod so sebou nesie viacero problémov, s ktorými sa musia tieto deti pasovať a mnohé z nich si do svojich životov nesú malé či závažné následky tohto skorého príchodu na tento svet. Aj vďaka kofeínu im však moderná medicína pomáha, aby sa základné životné funkcie naštartovali a maximalizovali ich šance na plnohodnotný život,“ pripomína predsedníčka Malíčka Ľubica Kaiserová, ktorá je taktiež mamou predčasne narodeného syna v 26. týždni tehotenstva.