Na školách bude viac psychológov

TASR, 9. augusta 2020 o 04:14

Ministerstvo školstva považuje za dôležité, aby na školách bola viac psychológov a chce navýšiť ich počet.

Na školách by malo byť viac psychológov.

Foto: Shutterstock.com
Školskí psychológovia sú v súčasnosti platení najmä cez projekty z Európskej únie, rezort školstva chce teraz výraznejšie prispieť zo svojho rozpočtu. Cieľom ministerstva je zamerať sa na prevenciu šikany, rizikového správania, ale aj na prácu so žiakmi s poruchami učenia či zdravotným znevýhodnením. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling priblížil, že v budúcom roku počítajú so stovkou nových psychológov.

Dodal, že nasledujúce roky by sa ich počet mohol pravidelne zvyšovať o zhruba 70 psychológov, pričom vychádzajú z reálneho počtu absolventov a ich záujmu pracovať v školstve. „Nevieme skokovo navýšiť počet psychológov a dostať ich na každú jednu školu,“ poznamenal minister. Doplnil, že spočiatku by mohol jeden psychológ poskytovať poradenstvo aj okolitým školám.

Rezort chce z rozpočtu podporiť aj digitalizáciu, a to najmä pre druhý stupeň základných škôl a následne pre stredné školy. Postupne plánuje zaistiť digitálne technológie nielen pre žiakov, ale aj učiteľov a podporiť tak ich digitálne zručnosti a gramotnosť. Finančne zabezpečiť plánuje aj pozíciu správcov siete, ktorá by mala byť pre plánované zmeny na školách potrebnejšia. „Školstvo chceme digitalizovať, odstrániť byrokraciu a chceme čoraz viac využívať elektronické maturity či overovanie vedomostí. Toto všetko by postupne mohli na školách zabezpečovať správcovia siete,“ priblížil minister.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >