Na Gemerskom remeselníckom festivale sa predstaví vyše 60 remeselníkov

TASR, 29. júla 2022 o 04:59

Na Gemerskom remeselníckom festivale, ktorý sa v sobotu koná v Krásnohorskej Dlhej Lúke v okrese Rožňava, predstaví svoje umenie vyše 60 remeselníkov.

Gemerský remeselnícky festival.

Foto: Gemerský remeselnícky festival

V poradí 16. ročník festivalu sa bude konať v priestoroch remeselníckeho domu. „Návštevníci budú môcť vidieť ukážky kováčstva, výroby sudov, košíkov, paličkovania či drotárstva. Budú tu remeselníci z Gemera i hostia z Maďarska a Česka,” priblížil predseda Združenia gemerských remeselníkov Juraj Nagy.

Najväčšou raritou bude ukážka odlievania zvona odlievačom priamo z Krásnohorskej Dlhej Lúky. Súčasťou podujatia bude aj detský dvor, predstavenia bábkového divadla či folklórny kultúrny program. Festival ukončí večerný koncert rómskej hudby v podaní skupiny Parno Graszt z Maďarska.

Gemerský remeselnícky festival navštevujú každoročne tisícky ľudí, podľa organizátorov je kapacita obmedzená na 3000 návštevníkov. Združenie gemerských remeselníkov vzniklo v Krásnohorskej Dlhej Lúke v roku 2002 a jeho cieľom je oživenie a výučba ľudových remesiel. Združuje približne 100 remeselníkov z rôznych kútov Slovenska i výrobcov zo zahraničia. V obci Krásnohorská Dlhá Lúka združenie v roku 2014 otvorilo remeselnícky dom, ktorý slúži na prezentáciu remesiel i organizáciu rôznych podujatí.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >