Špania Dolina, výhľad z haldy na kostol a obec.
Foto: Michal ŠifaldaBanská Štiavnica
Ak vás neodradia davy turistov, zastavte sa aspoň na deň v najstaršom baníckom meste na Slovensku. Písomné doklady o ťažbe tu pochádzajú už z roku 1217. Štiavnica sa v celej Európe preslávila dobývaním striebra a zlata. Potreba výučby banských odborníkov v Rakúsko-Uhorsku primäla panovníčku Máriu Teréziu k založeniu Baníckej akadémie práve v Banskej Štiavnici. Stalo sa tak v roku 1762. Bola to prvá vysoká škola technického typu na svete.Akadémia bola spojená s viacerými významnými osobnosťami, medzi nimi napríklad Matej Kornel Hell a Jozef Karol Hell, slávni konštruktéri pokrokových banských strojov. Nesmieme zabudnúť ani na Samuela Mikovíniho, ktorý sa spolu s otcom a synom Hellovcami zaslúžil o vytvorenie tajchov, jedinečného banského vodohospodárskeho systému v okolí Banskej Štiavnice.
Okrem prehliadky impozantného Starého či elegantného Nového Zámku nezabudnite v Banskej Štiavnici navštíviť Klopačku, ktorá kedysi zvolávala baníkov do práce, dnes je v nej čajovňa. Nielen pre deti bude atraktívne Banské múzeum v prírode, ktoré ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia. Súčasťou banského múzea je i sprístupnená štôlňa Bartolomej. Vzácnou pamiatkou v podzemnej expozícii je gápel, motor od banského výťahu poháňaný koňom. Múzeum má i nadzemnú časť, kde sa zoznámite s banskou technikou. Kde sa nachádza? Kilometer od centra mesta, pri ceste na Levice.
Ak sa chcete ešte pozrieť do útrob bane, potom nevynechajte návštevu štôlne Glanzenberg na Kammerhofskej ulici priamo v Štiavnici. Štôlňa mala významnú úlohu v počiatkoch ťažby zlatostrieborných rúd. V neskorších dobách, keď jej odvodňovaciu funkciu prevzali nižšie položené odvodňovacie štôlne, slúžila na dopravu, vetranie a fáranie technikov. Expozíciu Baníctvo na Slovensku nájdete v budove Kammerhofu na tej istej ulici. A ak máte viac času, nezabudnite sa vyštverať na kalváriu ležiacu na kopci nad Štiavnicou.
Mnohé pamiatky na banícku minulosť kraja nájdete v Štiavnických vrchov, kde sa dochovalo 24 tajchov, človekom vytvorených jazier, ktoré v minulosti dodávali baníctvu energiu. V 18. storočí to bola asi najdokonalejšia vodohospodárska sústava v Európe. Niektoré tajchy sa dnes využívajú na rekreáciu, vykúpať sa môžete napríklad v najznámejšom jazere Počúvadlo.
Štôlňa Bartolomej.
Štôlňa Glanzenberg sa nachádza priamo v centre mesta.
V budove Klopačky dnes nájdete obľúbenú čajovňu.
Nový zámok, v pozadí kalvária.
Banská Štiavnica, vzadu Starý zámok.
Hodruša-Hámre
Len 15 kilometrov kilometrov od Banskej Štiavnice nájdete obec Hodruša-Hámre. Leží v unikátnom prostredí Štiavnických vrchov, rozložená v Hodrušskej doline a na priľahlých strmých kopcoch, odkiaľ sú krásne výhľady. Ako vznikli dnešná obec? V Banskej Hodruši sa v dávnych dobách ťažilo zlato i striebro, po stáročia však zostávala v područí väčšej Banskej Štiavnice, kam vyťažené poklady plynuli. Od Štiavnice sa obec oddelila až v roku 1952. O dvadsať rokov neskôr sa zlúčila s Dolnými Hámrami a potom k sebe ešte pribrali časť Kopanice.Určite tu navštívte Baňu Starovšechsvätých. Má sedemsto rokov je v takom stave, v akom ju pred stáročiami nechali baníci. V budove bývalej správy závodu sa nachádza nadzemná expozícia s bohatou expozíciou minerálov, tiež sa tu dozviete veľa o histórii hodrušského baníctva. Do bane sa môžete objednať prostredníctvom rezervačného formulára na webe bane. Na prehliadku je nutné prihlásiť sa deň vopred. V katastri obce sa nachádza ešte baňa Rozália (nájdete ju nad Horným tajchom), kde sa dodnes ako v poslednej bani v strednej Európe ťaží zlato a striebro.
Ďalšou pamiatkou je banská klopačka, mimochodom na Slovensku sa ich dochovalo len päť. Hodrušská klopačka je krásna budova so štíhlou vežou, pod strechou ukrýva zvon zo 16. storočia a ručne kovaný hodinový stroj zo storočia sedemnásteho. Klopačka nie je bežne otvorená, je nutné objednať sa.
Vartovka z roku 1536 leží na stromom svahu so skvelým výhľadom do doliny. Vartovky vznikali na ochranu banských miest pred Turkami a navzájom sa dorozumievali dymovými a ohňovými signálmi. Obecný dom Leithaus je historická budova z roku 1505. Ide o sklad vytavených drahých kovov, ktoré sa odtiaľto prevážali do Banskej Štiavnice. Prítomný bol vždy ozbrojený sprievod, pretože v okolí sa vždy potulovali zlodeji, ktorí si na zlato a striebro brúsili zuby.
Všetky banské pamiatky v obci uvidíte, ak sa vydáte po Baníckom náučnom chodníku Cestujeme v čase. Jeho dĺžka je 3,1 km, má 16 zastávok. Každá zastávka je označená tabuľkou s QR kódom, po jeho načítaní sa dozviete viac o mieste, kde práve stojíte. Chodník začína pri bani Starovšechsvätých. V okolí obce sa môžete zrelaxovať pri štyroch tajchoch. Dolný a Horný Hodrušský tajch, Kopanický a Sandrický tajch. Môžete si okolo nich urobiť peknú prechádzku, vedú tam aj cyklotrasy.
Baňa Starovšechsvätých.
Obec sa nachádza v krásnom prostredí.
Klopačka.
Tajch v okolí.
Kremnica
V 14. storočí sa tu ťažilo najviac zlata v celom Uhorsku, preto si vyslúžila prezývku zlatá Kremnica. V roku 1328 získala od uhorského kráľa Karola Róberta z Anjou privilégia slobodného kráľovského banského a minciarskeho mesta. Tamojšia mincovňa po stáročia razila zlaté i strieborné mince pre panovníkov mnohých európskych krajín. Pojmom boli kremnické dukáty florény. Kremnická mincovňa, ako možno viete, funguje až dodnes, čo je medzinárodná rarita.V celom meste aj jeho okolí nájdete rozmanité pozostatky banskej činnosti. Źvyšky šácht a štôlní, strojovne, ťažnú vežu. V Kremnici môžete navštíviť Múzeum mincí a medailí Národnej banky Slovenska, Expozíciu Mincovne či Banské múzeum v štôlni Andrej. Počas hodinky absolvujete prehliadku štôlne, kde sa zoznámite s dochovanými pamiatkami zo 17. až 20. storočia a sprievodca vám sprostredkuje históriu dobývania zlato-striebornej rudy. Banské múzeum v štôlni Andrej dopĺňa náučný chodník „Po stopách tisícročnej histórie baníctva v Kremnici“, nachádzajúci sa neďaleko.
K nebaníckym pamiatkam patrí Mestský hrad chránený opevnením, pôvodne neskorogotický kostol svätej Kataríny či pôvabné, skoro pravidelné obdĺžnikové Štefánikovo námestie.
Štôlňa Andrej.
Banské múzeum v Kremnici.
Hrad a mesto Kremnica.
Expozícia kremnickej mincovne.
Špania Dolina
Asi 14 kilometrov od Banskej Bystrice sa v nadmorskej výške 728 metrov nad morom nachádza starobylá banská obec, obklopená úžasnou scenériou Starohorských vrchov. Už v dobe bronzovej bola známa ako významné nálezisko medi. Predstavte si, že medené prúty a dosky zo Španej Doliny používal na palubách svojich lodí aj sám slávny objaviteľ Krištof Kolumbus. V 15. storočí tu objavili aj ložiská striebra.V obci nájdete nádherný opevnený gotický kostol Promenenia Pána, ktorý je s námestím spojený 162 krytými schodmi. Z baníckych pamiatok na námestí stojí budova klopačky, dnes penzión. Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry tvorí súbor historických stavieb, v ktorých bývali baníci. Múzeum medi sa nachádza v budove obecného úradu.
Na dávnu banskú činnosť upozorňuje najmä obrovská halda šachty Maximilián priamo nad obcou. Je z nej ikonický výhľad na celú obec. Ďalšie haldy a banské objekty môžete objaviť v okolí. Zaujímavosťou je banský vodovod pozostávajúci z drevených žľabov. Okolo všetkých zaujímavých stavieb, pamiatok aj slávnej vyhliadky vás prevedie banský náučný chodník.
Výhľad z haldy šachty Maximilián.
Kostol Premenenia Pána.
Ľudová architektúra v Španej Doline.
Hnilčík
Menej známe, no o to zaujímavejšie miesto na Slovensku. Nájdete ho v Hnileckej doline v Slovenskom Rudohorí, okres Spišská Nová Ves. Banský skanzen v Hnilčíku, ktorý sa preslávil ťažbou medu, sa skladá z múzejnej expozíci (ľudové remeslá či tradičné bývanie) umiestnenej v priestoroch bývalej školy v miestnej časti Jerohuta v blízkosti sídla obecného úradu, ďalej zo štôlne Ľudmila (bývalého skladu výbušnín) sprístupnenej verejnosti a z náučných chodníkov – trasa A Roztoky, trasa D Údolím Železného potoka, trasa C Grétlaa trasa B Bindt. Súčasťou Hnilčíku je aj osada Roztoky, kde možno obdivovať dochované domy baníkov.Hnilčík.
Osada Roztoky.
Budova banskej správy v Roztokách.
Vstup do sprístupnenej štôlne Ľudmila.
Štôlňa Vyšný Grünblatt, nesprístupnená.
Budova skanzenu.
Gelnica
Staré banské mesto Gelnica leží v Košickom kraji, v Spišsko-gemerskom krase, ktorý tvorí súčasť Slovenského rudohoria. Už v stredoveku sa tu ťažila najmä meď, ale aj olovo, striebro či železná ruda. V banskom skanzene si môžete pozrieť štôlňu Jozef, ďalej drviaci banský stroj Pochwerk, ktorý v 17. storočí slúži na oddeľovanie drobnej žily od ostatnej horniny. Zaujímavosťou je i taviaca pec rekonštruovaná po 300 rokoch. V radnici mesta je pre návštevníkov pripravené banícke múzeum. V Gelnici možno ďalej obdivovať zvyšky gotického hradu alebo kamenný most z 19. storočia. Nad mestom sa v nádhernom prírodnom prostredí nachádzajú opustené Turzovské kúpele, ktoré určite stoja za návštevu.Banícke múzeum Gelnica.
Gelnica.
Opustené Turzovské kúpele.
Vyšná a Nižná Boca
V pôvabnom regióne Nízkych Tatier čakajú na vašu návštevu dve banské obce, Nižná a Vyšná Boca, kde sa ťažili zlato, striebro či meď. V Nižnej Boci môžete obdivovať domy baníkov i drevenice. Za návštevu stojí rozhľadna Krajčov vrch, ktorá z výšky zhruba 1 000 metrov nad morom dohliada na obec.Vo Vyšnej Boci nájdete expozíciu Liptovského múzea Banícky dom, ktorá ukazuje život a bývanie baníckej rodiny v dome s originálnym pôvodným vybavením, ktorý pre múzejné účely daroval posledný majiteľ. Podobne ako Nižná Boca je aj tá Vyšná strediskom ľudovej architektúry.
Náučný chodník Zlatnica, ktorý vedie medzi obcami, pozostáva z 11 zastávok s informačnými tabuľami na osemkilometrovej trase. Zameriava sa na banícku históriu, je dostupný po celý rok a možno ho prejsť tak peši, ako aj na bicykli. Na zastaveniach sa dočítate o histórii ťažby, miestnych zaujímavostiach i prírode. Náučný chodník Zlatnica prechádza cez lokality Pod Oleškovou, V Kiari, V Kúte, Geplovô, Ochimstál, Pri mlyne, popri minerálnom prameni Kyselka, salaši a evanjelických kostoloch vo Vyšnej a Nižnej Boci. Vďaka blízkosti nízkotatranského miesta sú dedinky vhodným východzím miestom pre turistov.
Nižná Boca.
Drevená stavba v Nižnej Boci.
Zvieratá nesmú chýbať.
Vyšná Boca.