Lucia Benková začala písať, aby nadviazala stratený kontakt so synom. Knižka Paleta života zajačika Čudováčika uspela v súťaži

Gabriela Bachárová, 3. februára 2019 o 14:48

Lucia Benková získala tretie miesto v celoslovenskej súťaži Najkrajší výrobok od mamky 2018, v ktorej už po štvrtýkrát súťažili šikovné slovenské mamičky so svojimi výrobkami či službami. Zaujala jej knižka pre deti Paleta života zajačika Čudováčika.

Lucia Benková so synmi.

Foto: Petra Oboňová

„Písaniu som sa začala venovať neplánovane, v snahe pomôcť nášmu synovi, ktorý zažil bolestné obdobie vo svojich troch rokoch, kedy mu náhle umrel milovaný dedo a o tri mesiace nato sa narodil súrodenec. Syn ostal zronený, prestal sa smiať, dokonca prestal prijímať potravu. Psychológ nám poradil nadviazať so synom komunikáciu prostredníctvom príbehov," hovorí Lucia Benková.

Prečo ste sa prihlásili do súťaže?
Súťaž bola usporiadaná vďaka jedinečnému projektu Čo dokáže mama, ktorý reprezentuje tvorbu a produkty slovenských mamičiek a mňa oslovil už pri mojom prvotnom uvažovaní o vydaní knihy. Práve tu som nabrala odvahu, pocit spolupatričnosti a získala nových priaznivcov a čitateľov. Projekt má navyše charitatívny zámer. Prihlásením sa do súťaže o Najkrajší výrobok od mamky 2018 som získala mnoho inšpirácie a priestor predstaviť novú knihu mamičkám v širšom rozsahu.

Prekvapilo vás víťazstvo?
Áno, víťazstvo bolo spojené s veľkým prekvapením a radosťou, pretože do celonárodnej súťaže o Najkrajší výrobok od mamky sa zapojili maminky s tými najkrajšími produktmi. Teším sa, že aj napriek tomu, že kniha nepatrí k tradičnému manuálne vyrobenému produktu, moja tvorba získala takéto prestížne ocenenie.

Ocenená knižka Paleta života zajačika Čudováčika

Foto: Petra Oboňová

Prečo si myslíte, že práve vy ste uspeli?
Verím, že porotu oslovilo edukačné posolstvo, ktoré kniha prináša a tým je pomôcť objaviť deťom lásku k životnému prostrediu hravou formou. V súčasnosti je táto výchovno-vzdelávacia oblasť požadovaná a propagovaná celosvetovo v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu v materských školách, základných školách ako aj v rámci rodinnej výchovy.

O čom je vaša knižka?
Kniha Paleta života zajačika Čudováčika je o kúzlach. Počas čítania sa z detí stávajú skutoční kúzelníci vďaka zábavnej interaktívnej zložke, ktorá prirodzene rozvíja u detí číselnú predstavivosť, orientáciu na ploche, grafomotoriku a zrakové vnímanie. Toto všetko prispieva k príprave dieťaťa na čítanie a písanie. Ku knihe má čitateľ možnosť stiahnuť si pracovné listy na podporu a rozvoj grafomotoriky pre predškolákov a na podporu environmentálnej výchovy pre školákov. Nácvik grafomotorických úloh či hier prispieva k príprave dieťaťa na písanie, zvyšuje výtvarnú zručnosť a dieťa nadobúda sebadôveru, čo sa neskôr môže prejaviť aj pri úspešnom zvládaní úloh nielen v škole.

Najväčším kúzlom publikácie je zanechať deťom v srdiečku stopu lásky k prírode a k životnému prostrediu, aby sa ochrana životného prostredia stala pre nastávajúce generácie prirodzenou a samozrejmou súčasťou života. Kúzla knihy dotvárajú ilustrácie obohatené detskou maľbou môjho päťročného syna Peťka.

Lucia Benková s deťmi a svojimi knižkami.

Foto: Petra Oboňová

Prečo ste ju napísali?
Písaniu som sa začala venovať neplánovane, v snahe pomôcť nášmu synovi, ktorý zažil bolestné obdobie vo svojich troch rokoch, kedy mu náhle umrel milovaný dedo a o tri mesiace nato sa narodil súrodenec. Syn ostal zronený, prestal sa smiať, dokonca prestal prijímať potravu. Obrátili sme sa na odborníka, ktorý nás ubezpečil, že syn je zdravý, a že ide o výchovný problém. Oboznámil nás s panovačnosťou u detí, s ktorou sa vplyvom technokratickej spoločnosti stretáva čoraz viac rodičov. Psychológ nám poradil nadviazať so synom komunikáciu prostredníctvom príbehov. Aj vďaka príbehom sme dokázali synovi vyčariť opäť úsmev na tvári, a tak sa zrodila moja prvotina, kniha Úsmev na dobrú noc. Knihu odporúčajú lekári ako pomôcku pri podpore a rozvoji emocionálnej inteligencie detí predškolského veku.

Voľným pokračovaním knihy je druhá publikácia Paleta života zajačika Čudovačika, ktorú som napísala s presvedčením, že deti by sme mali viesť k pozitívnemu postoju voči životnému prostrediu už od útleho veku, aby mali možnosť žiť zdravšiu budúcnosť. Deti vedia načúvať srdcom, hlavne čo sa týka hlasu svojej blízkej osoby, či už maminky, ocka, babky, dedka, alebo pani učiteľky.

Knižka Paleta života zajačika Čudováčika je o tom, ako chrániť prírodu.

Foto: Lucia Oboňová

V čom ste po skúsenosti so synom zmenili svoje výchovné postoje?
Začala som viac počúvať, vychovávať s porozumením, láskou a radosťou k porozumeniu a tolerancii.

Ako chcete víťazstvo využiť?
Oceňujem poskytnutý mediálny priestor na rodičovskom webe www.ahojmama.sk a ďalších portáloch, možnosť ďalšieho vzdelávania, získavania nových poznatkov a skúseností nielen v oblasti podnikania a príležitosť pokračovať v realizácii svojich snov.

Lucia Benková (36) pochádza z Bojníc, žije v Kocuranoch. Spolu s manželom Petrom Benkom vychováva synov Peťka (6 rokov) a Kevina (3 roky). Vyštudovala učiteľstvo praktickej prípravy a verejnú správu a verejnú politiku. Pôsobí ako spisovateľka a ilustrátorka detskej edukačnej literatúry. Viac na www.luciabenkova.com alebo https://www.facebook.com/luciabenkova/

Náš web www.ahojmama.sk je mediálnym partnerom súťaže Najkrajší výrobok od mamky 2018. Prvé miesto v nej získala Mirka Grisáková s ručne maľovanou kabelkou s názvom Maruška. Druhé miesto Dianka Vilčeková za tortu nazvanú Odvážna Vaiana. Organizátorom súťaže je Andrea Kováčová a jej web www.codokazemama.sk, ktorý propaguje tvorbu slovenských mamičiek.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Vianoce sú sviatkami radosti, každý chce dopriať sebe i druhým to najlepšie, tak sa zvyčajne nehľadí na výdavky. Aj v predvianočnom čase sa však možno zastaviť, popremýšať a bezbreho nemíňať. Vyskúšajte týchto našich desať tipov.

 • Obrázok Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Smrť vlastného dieťaťa je strašná pre každého rodiča, ešte ťažšie sa s ňou zmieruje, ak nevedia, prečo prišlo o život. Anna Bogricová z Medzilaboriec si túto otázku kladie už sedem rokov. Jej syn Róbert zomrel za záhadných okolností a hoci polícia prípad uzavrela ako samovraždu, dodnes s tým nie je celkom zmierená.

 • Obrázok Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Diaľka prestáva hrať úlohu, do Škandinávie chodí čoraz viac Slovákov za prácou, štúdiom, športom alebo na výlet. Život na severe má čaro a osobitné zvyklosti. Najmä v zime, pri vysokých mrazoch a množstve snehu v menších mestečkách sa človek cíti ako naozaj v inom svete. Tu je 10 najväčších rozdielov.

 • Obrázok Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  „Prvý raz som sa opila na výlete v deviatej triede. A hneď ako kôň! Už vtedy sa vlastne ukázalo, že neviem piť normálne, čo však ešte nik takto nebral. Ani ja.“ Bratislavčanka Vanda Vavrová si prepila najlepšie roky mladosti. Za osem rokov dosiahla najťažší, štvrtý stupeň alkoholizmu, už chýbali len „biele myšky“. „Ale aj na to by došlo,“ nešetrí sa vyštudovaná biologička, neskôr novinárka, ktorá nepije už 28 rokov.

 • Obrázok Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Keď ju pri skialpinistickom výstupe v Bulharsku zmietla lavína, vo valiacej sa mase snehu sa už v duchu lúčila so životom. Ivana Sikulová však mala šťastie, zastavila sa síce doráňaná, ale na povrchu. Tento pád pred 13 rokmi mladú geologičku obľubujúcu lezenie a extrémne lyžovanie zmenil. Stala sa z nej záchranárka, ktorá pomáha ľuďom, a učí ich, ako v núdzi pomáhať aj ostatným. Je to aj akýsi dlh voči mojim priateľom, ktorí sa nevrátili z hôr, vraví.

 • Obrázok Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra horolezeckej legendy, manželka horského vodcu a lekára, matka dvoch malých detí. Život Vladky Tatarkovej je celý spätý s horami. Doviedol ju tam jej otec, ona teraz s nimi zoznamuje svoje dcéry – prváčku Hanku a škôlkarku Terezku. Už majú za sebou dokonca aj prvé vylezené cesty. „Je pre mňa prirodzené viesť naše deti k tomu, čo robíme my, čo nás baví. Ale snažím sa držať v sebe aj možnosť, že ich to baviť nemusí, môžu mať iné záujmy,“ hovorí Vladka Tatarková v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Waaau, prekrásna! Nádherná! To je telo, kočka! Smajlíky, pusinky, emotikony od výmyslu sveta. Takto ľudia na sociálnych sieťach reagujú na fotografie, kde celebrity predvádzajú svoje najnovšie šaty, make up, vyšportovanú postavu, sexi pózu, alebo všetko naraz. Pri fotografiách, kde ženy dojčia svoje deti, to už ale také jednoznačné nie je. Prečo dvojaký meter?

Ďalšie články v rubrike >