Kupuješ? Máš krvavé ruky... Tak vyzerá jeden z bilborodov v bojnicjkej ZOO.
Foto: facebook ZOO BojniceKampaň, ktorú ZOO v spolupráci s českými partnermi spustila tento týždeň, sa volá Ukradnutá divočina. „Nelegálny obchod so zvieratami a ich časťami je jednou z najzávažnejších príčin ohrozenia divokých zvierat. Pretože nám to nie je ľahostajné, rozhodli sme sa naň upozorniť kampaňou, ktorá odhaľuje priehľadné fakty o tomto nelegálnom obchode," uviedla Andrea Klasová z bojnickej ZOO.
Ľudia cestujúci do zahraničia si podľa nej z dovoleniek prinášajú rôzne suveníry, o ktorých ani netušia, aký strašidelný príbeh majú za sebou.
Prostredníctvom kampane môžu teraz návštevníci ZOO poodhaliť skutočnosti o kriminalite páchanej na zvieratách. Slogan kampane „Kupuješ? Aj ty máš krvavé ruky!“ má poukázať práve na ich účasť, hoci nevedomú, na tomto priekupníctve.
„Slogany sú doplnené faktami, ktoré hovoria napríklad o tom, že každý rok je v Afrike zabitých viac ako tisíc nosorožcov, sto slonov je každý deň zabitých pre slonovinu a 10 miliónov divokých zvierat je ročne ulovených pre kožušinu,“ vysvetľuje Andrea Klasová.
Ako nemať krvavé ruky? „Jednoducho nekupujte a nezbierajte nič, čo nepoznáte a neviete, či je to dovolené a legálne. Odmietnutím kúpy nelegálneho živočícha alebo výrobkov z častí jeho tela môžete pomôcť k jeho záchrane," vysvetľuje.
Po ničení prirodzených biotopov je podľa nej druhou hlavnou príčinou vyhynutia živočíšnych a rastlinných druhov práve ich zabíjanie a obchodovanie s nimi a ich časťami.
„Najčastejšie pašované sú papagáje, plazy a bezstavovce, v prípade obchodovania ide o módne doplnky z častí kože zvierat a výrobky zo slonoviny," spresnila.
Kampaň v podobe reálnych fotografií zvierat a ich častí s krvou je prvou komplexnou svojho druhu na Slovensku a v Čechách. Je inštalovaná pri hradnom múre oproti veľkému rybníku. Vznikla na základe skúseností vedúcej Oddelenia medzinárodnej ochrany biodiversity a CITES Českej inšpekcie životného prostredia Pavly Říhovej v spolupráci s predstaviteľmi ZOO Ostrava a Olomouc, fotografkou Luciou Čižmárovou a ďalšími členmi tímu. Všetky exempláre alebo časti zvierat na fotografiách skonfiškovali kontrolné orgány CITES v Česku.
Väčšina výrobkov zo zvierat by sa vôbec nemala vyrábať.
Foto: facebook ZOO Bojnice