Hniezda záchrany už pomohli 66 deťom. Vďaka nim ročne nájdu namiesto desiatich len dve mŕtve bábätká

SITA, 4. júna 2019 o 06:02

Hniezda záchrany za pätnásť rokov svojej existencie zachránili 66 novorodencov, z ktorých väčšina išla do náhradných rodín, len sedem detí procesom adopcie neprešlo a k ďalších šiestim sa vrátili biologické matky.

Hniezda záchrany pomáhajú nechceným deťom.

Foto: Renáta Jaloviarová, Pravda

Hniezda záchrany – verejné inkubátory na záchranu nechcených novorodencov prešli po pätnástich rokoch modernizáciou. Interiér hniezd vybavili kamerami. Predsedníčka združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová spresnila, že pri modernizácii prísne strážili, aby kamera v žiadnom prípade nezabrala matku, ktorá vkladá dieťa do hniezda, takže anonymita matiek bude naďalej garantovaná. K tejto modernizácii pristúpili nielen v záujme operatívnejšieho reagovania na možný zhoršený stav bábätka v hniezde, ale najmä preto, aby nebol v strese personál nemocníc, ktorého členovia musia ísť k hniezdu vždy, keď sa spustí signalizácia, a to aj vtedy, keď hniezdo otvoria iba zvedavci. „S iným nasadením ide sestra k hniezdu, keď bude vidieť, že je tam vložené dieťa a s iným, keď ho pôjde iba dezinfikovať po tom, čo ho otvorili zvedavci,“ konkretizovala Ghannamová. Celá modernizácia stála 13 018 eur.

„Hniezda záchrany napriek možnosti utajeného pôrodu potvrdili opodstatnenie svojej existencie. Od ich vzniku klesol počet nájdených mŕtvych novorodencov z priemerných desať ročne na priemerne dve ročne. Hniezda záchrany dokázali spojiť na Slovensku nespojiteľné: cirkev a ateistov, liberálov a konzervatívcov, odbornú i laickú verejnosť, a to v mene záchrany života a to je v našich končinách zázrak podobný, ako je život sám,“ povedala Ghannamová.

Hniezdo záchrany je len jedným z piatich existujúcich spôsobov, ako sa biologickí rodičia v SR vzdávajú svojich detí. „Našťastie najmenej využívaným spôsobom. Od januára 2005 (vtedy začala platiť možnosť utajeného pôrodu) do konca roka 2018 sa matky cez utajený pôrod vzdali 448 detí a do hniezd bolo vložených za ten istý čas 65 detí. Keďže štát a politici nezriadili pre režim utajeného pôrodu žiadnu linku ani podporu, ženy kontaktujú často práve Šancu pre nechcených," podotkla Ghannamová. Ako zdôraznila, ani naša legislatíva a ani odborná prax nie je pripravená na to, čo robiť, ak dospejú prvé deti z utajených pôrodov a budú sa domáhať otvorenia obálok, ktoré sú uložené na ministerstve zdravotníctva s údajmi biologickej matky.

„Do roku 2014 sa totiž k biologickej identite nedá dostať pre nedôsledný zákon a dovtedy neexistujúcu vyhlášku, ktorú iniciovalo práve združenie Šanca pre nechcených. Do tohto dátumu sa totiž k väčšine detí nedá priradiť obálka matky a ani po náprave tejto fatálnej chyby nie je isté, či je možné obálku otvoriť aj po prípadnom rozhodnutí súdu a ak áno, za akých podmienok má, či nemá byť kontaktovaná biologická matka. Rovnako nie sú v prípade utajených pôrodov, ale ani v prípade Hniezd záchrany ošetrené rodičovské práva biologického otca. Ani s podporou sociálne slabých matiek, ktoré tvoria jednu zo štyroch skupín žien, ktoré sa vzdávajú detí, to v SR nie je ideálne a aj preto čelíme dosť vysokému číslu nechcených detí," dodala. Podľa združenia sa od roku 2013 do konca roka 2018 vzdali na Slovensku rodičia 1 622 detí.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Môj prvý rok s Jankou. Šiesty mesiac: Letná pohoda na našej krásnej dedine a prvé príkrmy

  Môj prvý rok s Jankou. Šiesty mesiac: Letná pohoda na našej krásnej dedine a prvé príkrmy

  Malá dcérka Jany Chvostekovej zo Zbudskej Belej dovŕšila pol roka a toto obdobie je pre celú rodinu veľmi príjemné. Užívajú si slnečné počasie aj pokojné vidiecke prostredie. „Výlety do mesta obmedzujem na minimum, radšej každého volám k nám do oázy kľudu,“ píše Jana vo svojich pravidelných zápiskoch pre náš portál.

 • Obrázok Horúčavy s bábätkom si možno aj užiť. Päť dôležitých rád

  Horúčavy s bábätkom si možno aj užiť. Päť dôležitých rád

  Extrémne horúcich týždňov ako bol tento je pred nami toto leto ešte veľa. Mamičky najmä najmenších detí stoja často pred dilemou – čo robiť? Rady sú neraz až protirečivé. Nechoďte s bábätkom von, nezostávajte v klimatizovaných priestoroch... Čo teda robiť? Pravda je, ako vždy, niekde uprostred.

 • Obrázok „Děcko přisátý u kozy a hopsala tam...“ Muž urážal matku dojčiacu na koncerte

  „Děcko přisátý u kozy a hopsala tam...“ Muž urážal matku dojčiacu na koncerte

  Téma dojčenia na verejnosti je stále predmetom búrlivých diskusií. Najväčší problém s ním majú často tí, ktorých sa vôbec netýka. Nedávno v Česku matku za dojčenie na koncerte verejne skritizoval muž, ktorý ju dokonca bez jej vedomia odfotil a fotografiu zverejnil na internete aj s dehonestujúcim komentárom. Žena je Slovenka a jej príbeh opäť potvrdzuje, že veci sú často úplne iné než sa neznalým veci z diaľky zdajú.

 • Obrázok Nová štúdia WHO: Dojčenie znižuje riziko obezity aj v neskoršom veku

  Nová štúdia WHO: Dojčenie znižuje riziko obezity aj v neskoršom veku

  Na nadváhu detí má okrem sedavého životného štýlu a nezdravej stravy vplyv aj ďalší faktor – či a ako dlho boli dojčené. Na súvislosť medzi dojčením a obezitou poukázala nedávna štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie. Vyplýva z nej, že čím dlhšie sú bábätká dojčené, tým je nižšie riziko obezity.

 • Obrázok Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

  Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

  Schytali sme to všetky tri. Moja imunita si po dvoch pôrodoch asi povedala dosť, a tak ja, čo sa snažím vyhýbať sa antibiotikám, som bola nútená jedny vybrať. Choré boli aj obe dievčatá, takže sme máj strávili prakticky zavreté doma.

 • Obrázok Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.

 • Obrázok Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by prvýkrát malo navštíviť zubného lekára, už keď sa mu prerežú prvé zuby. „Je to zväčša okolo jedného roku. Rodič by mal priviesť dieťa do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú zuby správne prerezané. Lekár by mal rodičovi vysvetliť, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou a tiež sa porozprávať o výživových návykoch dieťaťa," hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.

Ďalšie články v rubrike >