HISTÓRIA Dojčiace sa bábätko prežilo plynovú komoru v Auschwitzi

Patricia Poprocká, 27. januára 2020 o 05:00

V koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau (Osvietim-Brezinka), ktorého oslobodenie si dnes pripomíname, bola hrôza na dennom poriadku. Aj v neľudských podmienkach, ktoré si nik, kto ich nezažil, nevie predstaviť, sa však občas pritrafil malý zázrak.

Koľaje v Birkenau končili kúsok pred plynovými komorami.

Foto: shutterstock.com

Jeden opisuje grécky Žid talianskeho pôvodu Shlomo Venezia, ktorý pracoval v takzvanom Sonderkommande, teda skupine väzňov, obsluhujúcej plynovej komory a krematóriá. Asi dvojmesačné bábätko prežilo splynovanie Zyklonom B v plynovej komore. Dievčatko väzni našli, ako plače na matkinom prsníku, z ktorého sa snažilo sať mlieko a na ktorom márne hľadalo upokojenie.

Príhodu opisuje Shlomo Venezia vo svojej knihe V pekle plynových komôr, čo je séria jeho rozhovorov s Beatrice Prasquierovou. „Aj keď túto príhodu môže rozprávať len málo ľudí, je pravdivá,“ zdôrazňuje.

„Prišiel transport a všetci sme začali pracovať ako zvyčajne. Zrazu začul jeden z mužov, ktorý mal vyťahovať telá z plynovej komory, zvláštne zvuky. Počuť zvláštne zvuky nebolo nič mimoriadne, pretože telá obetí niekedy ďalej vylučovali plyny. Ale tentoraz dotyčný tvrdil, že ide o niečo iné.“

Väzni prestali pracovať, započúvali sa, a keď nič nepočuli, povedali, že sa mu len niečo zdalo. O chvíľku to však počuli všetci. „Chrapčanie. Niečo ako mrnčanie. Spočiatku len prerušované, ale intervaly sa postupne skracovali a nakoniec všetko prerástlo v jednoliaty plač. Všetci sme sa zhodli, že tak plače novorodenec,“ spomína Shlomo Venezia.

Napokon ju našli. „Bolo to ani nie dvojmesačné dievčatko, ktoré sa ešte držalo prsníka svojej matky a márne sa z neho snažilo sať. Plakalo, pretože už necítilo tiecť mlieko. Muž bábätko vzal a vyniesol z plynovej komory.“

Jediná zachovaná plynová komora v starom tábore Auschwitz.

Foto: Pravda, Milan Čupka

Malý zázrak v pekle však trval len chvíľku. „Vedeli sme, že je vylúčené, aby sme si ho nechali u seba. Nedalo sa nikam schovať ani presvedčiť Nemcov. Navyše, keď dozorca dieťa uvidel, nevyzeral, že by sa mu vyhliadka na zabitie malého novorodenca nejako zvlášť priečila. Vystrelil, a dievčatko, ktoré zázrakom prežilo plynovú komoru, zomrelo. Prežiť nemohol nikto. Umrieť museli všetci, vrátane nás – bola to len otázka času,“ uzatvára Shlomo Venezia, ktorému sa napokon podarilo prežiť a podať svedectvo o otrasných zločinoch.

Ako mohlo bábätko prežiť smrtiaci plyn? Väčšina odborníkov, ktorých sme oslovili, si to nevedela vysvetliť, prípadne si vzhľadom na nedostatočné množstvo informácia netrúfla hovoriť. Shlomo Venezia v knihe spomína, že sa o tom svojho času po oslobodení rozprával s istým primárom z najväčšej detskej nemocnice v Ríme. „Podľa neho nie je vylúčené, že dieťa dojčené na matkinom prsníku bolo vďaka sile satia izolované od okolitého prostredia, čím sa mohlo obmedziť vstrebávanie smrtonosného plynu,“ vysvetľuje v knihe V pekle plynových komôr.

Väzni v tábore.

Foto: Archív Kláry Chlamtáčovej, Yad Vashem

Kniha Shloma Veneziu vyšla aj v slovenčine.

Foto: archívKomentáre k článku:
  • používateľ nemá avatarJanamichalkova 28. januára 2020 o 09:14

    Nezabúdajme ani na holakaust dnešných dní - potraty a umelé oplodnenia. Je to opäť selekcia vyvolených versus nechcených, ktorí sa zabíjajú. Na západe už vo veľkom ide aj eutanázia, a to dokonca aj detí. Stačí nemať chuť žiť....
    @zareaguj


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >