Dieťa majú na Slovensku takmer štyri ženy z piatich

TASR, 23. mája 2023 o 04:44

Až 74 percent žien vo veku nad 15 rokov sa počas života stalo matkami. Obyvateľky SR sú najčastejšie rodičkami dvoch detí.

Takmer štyri ženy z piatich sa na Slovensku stanú matkami.

Foto: shutterstock.com

„Viac ako 35 percent žien starších ako 15 rokov porodilo práve dve živonarodené deti. Matky s jedným živonarodeným dieťaťom tvoria viac ako 17 percent spomedzi žien vo veku nad 15 rokov, a tak je jednodetný model v súčasnosti druhým najčastejším typom materstva,” uviedla Jasmína Stauder, hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021.

Matky s tromi živonarodenými deťmi tvoria viac ako 14 percent spomedzi žien, ktoré prekročili hranicu veku 15 rokov a viac ako štyri percentá žien vo veku nad 15 rokov porodili štyri živonarodené deti. Matky s piatimi alebo viacerými deťmi tvoria necelé tri percentá zo žien starších ako 15 rokov.

Vo všetkých krajoch sú najčastejšie matkami ženy vo veku nad 15 rokov s dvoma živonarodenými deťmi. „V Žilinskom a Prešovskom kraji sú druhými najpočetnejšími matkami tie, ktoré porodili tri živonarodené deti. Vo všetkých ostatných krajoch sú druhými najpočetnejšími matkami ženy s jedným živonarodeným dieťaťom,” uviedla Jasmína Stauder.

V Prešovskom a Košickom kraji býva najviac matiek, ktoré priviedli na svet päť alebo viac živonarodených detí. V týchto dvoch krajoch ich žije 33 677 a podľa Jasmíny Stauder tvoria takmer polovicu (49,6 percenta) zo všetkých matiek SR s aspoň piatimi živonarodenými deťmi. Vo zvyšných šiestich krajoch žije spolu 34 259 matiek s piatimi alebo viac živonarodenými deťmi. „Najviac žien, ktoré sa aspoň raz za život stali matkami, čiže priviedli na svet aspoň jedno živonarodené dieťa, je vo vekovej kategórii 40 až 44 rokov,” uzavrela Jasmína Stauder.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >