Aj hra na bunker, vyrobený z paplonov, má pre deti čaro a prispieva k ich rozvoju.
Foto: shutterstock.comReč nie je o počítačových hrách, ale o starej dobrej klasike. Či sú to spoločenské hry, hry s figúrkami, bábikami, alebo hry na princezné či indiánov, všetky sú vítané a priaznivo vplývajú na dieťa. Čo všetko v nich rozvíjajú?
Spoznávanie
Seba, okolia, kamarátov, emócie a reakcie – vlastné i tých druhých. „Na to, aby sa zamysleli, spomalili a uvedomili si svoje reakcie je skvelá hra „na niečo“ – na školu, farmu, rodinu... Pomocou príbehov v tejto hre môže dieťa pochopiť svoje aj cudzie emócie alebo lepšie vyjadriť svoje prežívanie, ktoré ešte nedokáže verbalizovať,“ vysvetľuje psychologička Radka Kůřilová. Deti sa zároveň učia deliť sa a spolupracovať.
Hry ako forma terapie
Deti prostredníctvom hier dokážu ukázať seba, udalosti či reakcie okolia, ktoré sa ich nejakým spôsobom dotkli, ktoré ich zranili alebo ich stále trápia.
Tvorivosť a fantázia
Nech robia čokoľvek, tvorivosť a fantázia idú na plné obrátky. Dokonca aj pri Človeče sú deti nútené tvoriť stratégiu, kedy ktorou figúrkou pohnúť. O hrách s figúrkami či na princezné nehovoriac.
Pamäť a sústredenie
Ideálne sú na to najmä hádanky, stolové hry a strategické hry, ktoré deti nútia, aby premýšľali, hľadali východiská z problémov a dotiahli riešenia do konca.
Rozvoj komunikácie
Samozrejme, ak nejde o počítačové hry, ale o spoločné hry, kde deti medzi sebou rozprávajú. Zlepšujú si slovnú zásobu, porozumenie a vyjadrovanie. Zlepšujú čítacie schopnosti a učia deti aj počúvať toho druhého.
Kondícia, koordinácia a postreh
Nemyslí sa tréning alebo športový krúžok, stačí obyčajná naháňačka, skrývačka alebo nenáročné loptové hry. Zlepšujú koordináciu, rovnováhu, motorické zručnosti, postreh, rýchlu reakciu. Skrátka samé prínosy.