Čo musí spĺňať obuv pre školáka, radí ortopéd

gb, 2. septembra 2020 o 05:30

Návrat do školy predstavuje zvýšenú záťaž pre celý pohybový aparát detí, ktoré musia nosiť ťažké tašky či dlhé hodiny sedieť nehybne v lavici. Čo možno urobiť, aby sme školákom v tomto smere uľahčili a predišli možným zdravotným komplikáciám v budúcnosti?

Školská taška by nemala byť ťažšia ako desať percent hmotnosti dieťaťa.

Foto: Shutterstock.com

Veľmi dôležitý je výber správnej školskej tašky. Tú už máte s najväčšou pravdepodobnosťou doma, tak si aspoň skontrolujte, či ste vybrali naozaj vhodný výrobok. „Z hľadiska zdravotných kritérií by taška mala byť čo najľahšia, aby spolu s obsahom jej hmotnosť neprekročila desať percent hmotnosti dieťaťa. Z hľadiska rovnomerného zaťaženia chrbtice by mala mať dva popruhy so šírkou nie menšou ako štyri päť centimetrov. Popruhy by mali byť v hornej časti doplnené čalúnením, aby sa tlak na ramená zmiernil a okraje popruhov sa nezarezávali do kože. Dieťa má tašku nosiť cez obe ramená,“ hovorí ortopéd Marián Nosáľ z Nemocnice AGEL v Bánovciach nad Bebravou.

Nevyhovujúce sú naopak podľa neho tašky cez jedno plece, pretože pri ich nosení dieťa vyrovnáva zle uložené ťažisko vykrivením chrbtice. Taška by mala mať spevnenú časť, ktorá prilieha na chrbát, aby hrany predmetov v taške netlačili do chrbta dieťaťa. Dôležité je tiež správne nastavenie dĺžky popruhov. Pri dlhých popruhoch klesá dolná časť tašky pod úroveň pásu, ťažisko je veľmi nízko a dieťa to kompenzuje nadmerným predklonom hrudnej chrbtice a nadmerným záklonom krčnej chrbtice. 

„Správna dĺžka popruhov by mala byť nastavená tak, aby spodný okraj plnej tašky neklesal pod úroveň pásu. Nesprávny typ tašky, ale aj nesprávne nosenie tašky môže mať za následok vznik niektorých ochorení chrbtice ako napríklad skoliózu,“ podotýka lekár.

Taška na kolieskach je riešením

Momentálne sú trendom tašky na kolieskach, ktoré sa do popredia dostávajú práve preto, aby sa deťom uľavilo. „Tento typ tašky dieťa ťahá jednou rukou, čo vedie k tomu, že chrbtica nie je rovnomerne zaťažovaná, ale výhodou je, že nenesie hmotnosť tašky na pleciach.  Pri dodržaní kritéria hmotnosti školskej tašky do desiatich percent hmotnosti dieťaťa je vhodnejšia taška na plecia. V praxi to však často nie je možné, hlavne u malých školákov, ktorí potrebujú okrem školských potrieb dať do tašky aj prezuvky, športové potreby, desiatu a nápoj," uvádza lekár.

Pri ťahaní ťažkej tašky na kolieskach je nerovnomerné zaťaženie chrbtice oveľa menej škodlivé ako pri nosení tašky na pleciach, ktorá niekedy aj dvojnásobne prekračuje limit desiatich percent hmotnosti dieťaťa. Ideálna je preto taška na kolieskach, ktorú možno nosiť aj na oboch pleciach.

Zdravé sedenie

Deti sedia v školských laviciach dlhé hodiny denne, má preto zmysel zaujímať sa o to, aký je správny sed a dieťa k nemu viesť. „Správne sedenie v školskej lavici ma význam nielen z hľadiska vývoja pohybového systému, ale aj z hľadiska správneho dýchania a pohybových návykov v dospelosti. Lavica a stolička musí mať primeranú výšku. Stolička by mala byť tak vysoká, aby dieťa dočiahlo na podlahu celým chodidlom. Výška lavice by mala byť taká, aby pri sedení a lakťoch ohnutých do 90 stupňov boli predlaktia voľne položené na lavici," odporúča ortopéd.

Dieťa má sedieť na stoličke tak, aby sedelo takmer na celej ploche sedadla, ale podkolenné jamky sa neopierali o stoličku. Stehná majú byť takmer rovnobežné a kolená pokrčené do 90 stupňov, mierne od seba. Chrbát má byť vystretý a trup v miernom predklone. Dieťa by pri písaní a pozeraní na tabuľu nemalo predsúvať hlavu a nakláňať sa blízko k lavici. Optimálna vzdialenosť očí od zošita alebo knihy je 25 až 30 cm.

Deti by mali využívať prestávky medzi predmetmi, aby sa trochu ponaťahovali či prešli: „Počas prestávok by mali deti vstať a prejsť sa aspoň v triede, počas hlavnej prestávky aj opustiť triedu. Zmena polohy tela ma význam kvôli uvoľneniu svalových skupín, ktoré sú pri sedení preťažované. Pri postavení sa a chodení dochádza k vystretiu chrbtice, význam to má aj pre zlepšenie dýchania a krvného obehu v dolných končatinách, ale aj celého tela.“

Dôležitá obuv

Žiaci denne vystriedajú niekoľko druhov obuvi, v jednej do školy prídu, následne sa prezujú a počas telesnej výchovy si opäť obúvajú iné topánky. Akú obuv by odporúčal odborník? „Je potrebné si uvedomiť, že noha školáka sa ešte vyvíja a rastie, preto je viac citlivá na negatívne vonkajšie vplyvy. Nosenie nesprávnej obuvi môže mať za následok vznik plochých nôh, ale môže mať aj negatívny vplyv na vývoj chrbtice. Správna detská obuv by mala byť ľahká, vyrobená z prírodného materiálu, akými sú koža či textil, mala by mať správnu veľkosť, strih a anatomicky tvarovanú stielku. Nie je správne sa nechať zlákať nízkou cenou obuvi na trhoch, kde sa často predáva nekvalitná obuv z nevhodného materiálu," vraví Marián Nosáľ.

Vhodnejšie je kupovať detskú obuv v zdravotníckych potrebách a od renomovaných výrobcov. Takáto obuv je vyrobená z prírodných usní, ktoré sú mäkké, priedušné a tvarovateľné. Mäkká podšívka zabezpečuje optimálnu klímu vo vnútri obuvi a zabraňuje bolestivým otlakom. Použité materiály musia mať certifikát zdravotnej bezpečnosti. Umelé tkaniny a koženka, v ktorých detská noha nedýcha a je zaparená, môžu spôsobiť dieťaťu mnohé zdravotné problémy ako plesne, podráždenie pokožky a aj bolesti nôh. Dvojnásobne to platí v prípade školských prezuviek, v ktorých dieťa strávi takmer väčšinu dňa.

Detská obuv, hlavne pre menšie deti do 10 rokov, by mala nôžku dostatočne fixovať okolo členka prackami alebo suchým zipsom a päta by mala byť podporená pevným opätkom. Veľmi dôležitá je z hľadiska funkčnosti detskej obuvi jej ohybnosť. V mieste, kde sa chodidlo pri chôdzi ohýba, teda v oblasti prstových kĺbov, musí byť obuv čo najohybnejšia. Pre prezuvky a športovú obuv platia tiež tieto kritéria. Prezuvky by mali byť ľahké, vzdušné s anatomicky tvarovanou vložkou, u menších deti zabezpečené proti vyzutiu remienkom.

Pre správnu funkciu obuvi je dôležitá jej veľkosť: „Obuv treba vždy vyskúšať, či sedí a netlačí. Ešte pred nákupom je vhodné doma zmerať vzdialenosť medzi najvzdialenejším bodom oblúka päty a koncom najdlhšieho prsta. Obuv musí byť vpredu pred prstami o 10 až 15 milimetrov dlhšia než chodidlo. Polovica tohto priestoru slúži ako rezerva pre pohyb prstov pri chôdzi, druhá polovica umožňuje správny rast chodidla. Dôležitá je aj správna šírka topánky. Je vhodné uprednostniť topánky s oblým tvarom špičky namiesto úzkeho, špicatého. Nekupujte deťom obuv väčšej veľkosti, do ktorej noha dorastie, tiež nie je vhodné, aby mladšie dieťa nosilo obuv po staršom súrodencovi. Detská noha potrebuje obuv, ktorá sa prispôsobí ich chodidlu, nie obuv vytvarovanú na cudzej nohe.“

Vyberte všestranný pohyb

Dlhé sedenie v škole a nosenie ťažkej tašky je dobré kompenzovať pohybovými aktivitami mimo školy. Ktoré športy ale pre deti vybrať? „Deti by si mali postupne osvojiť základy všetkých dostupných športov ako napríklad atletika, základy gymnastiky, loptové hry, plávanie, bicyklovanie či korčuľovanie. Vzhľadom na malý počet hodín telesnej výchovy na školách by mali deti vo svojom voľnom čase uprednostňovať športovú činnosť pred sedením nad modernými technológiami. Mali by ich k tomu viesť hlavne rodičia, najlepšie vlastným príkladom,“ vraví ortopéd Marián Nosáľ.

Podľa neho nemožno presne určiť, ktoré športy sú pre deti vhodné. Skôr poukazuje na športy, ktoré môžu mať aj negatívny vplyv na vývoj pohybového aparátu: „Ide predovšetkým o športy, pri ktorých dochádza k preťažovaniu rastových platničiek rastúcej kostry, napríklad vzpieranie a gymnastika, pri hokeji, tenise alebo kanoistike môže dôjsť k asymetrickému preťažovaniu končatín a chrbtice. Medzi športy s vysokým rizikom vzniku zranenia patrí cyklistika, motoristické športy či zjazdové lyžovanie.“

Pri výbere športovej činnosti je podľa lekára dôležité zohľadniť individuálne danosti dieťaťa. Nie je správne, ak rodičia si chcú prostredníctvom svojich potomkov splniť svoje nenaplnené športové sny. Deti treba viesť k tomu, že šport nie je prostriedok na zarábanie peňazí, ale je to činnosť, ktorá je prospešná pre ich fyzické i psychické zdravie.


Kedy už zájsť k lekárovi?

Ortopéda najčastejšie vyhľadajú rodičia detí, ktoré majú ploché nohy a chybné držanie tela. Menej často ide o úrazy,  bolesti kĺbov a chrbtice.

Ortopéd Marián Nosáľ vraví, že „v detskom veku je potrebné vyhľadať lekára pri bolesti, ktorá trvá viac ako dva tri dni, alebo pri bolesti, ktorá trvá síce iba deň dva, ale opakuje sa. Je potrebné upozorniť, že nie všetky ochorenia chrbtice v detskom veku sú sprevádzané bolesťami chrbtice. Skoliózy nespôsobujú pacientom v detskom veku žiadne bolesti. To je príčina skutočnosti, že deti prichádzajú často na odborné vyšetrenie už v pokročilom štádiu ochorenia. Rodičia by si mali všímať na deťoch každú symetriu trupu, teda vybočenie chrbtice, zväčšenie prirodzených zakrivení chrbtice, vyklenutie rebier na jednej strane hlavne v predklone, zošikmenie panvy a podobne. Včasným rozpoznaním a liečením skoliózy aj iných ochorení chrbtice v detskom veku možno zmenšiť ich následky v dospelom veku.“

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >