Čo máte na Vianociach najradšej? Keď sa zíde celá rodina a možno sa váľať na gauči

pt, gb, 25. decembra 2018 o 06:33

Opýtali sme sa mamičiek, čo majú najradšej na Vianociach. Čo odpovedali? Najradšej mám ten oddych, keď nemusím nič robiť. Milujem čas strávený s rodinou, čas vzájomného zblíženia sa, odpustenia si aj prijatia lásky, ktorá k nám prišla narodením Ježiška.

Vianočné sviatky sú príležitosť, byť všetci spolu.

Foto: Shutterstock.com

Nikomu nie je čudné, že sedím na gauči

Michaela Jaseňovcová, Kriváň, matka dvoch detí
Najradšej mám to, že sa netreba nikam ponáhľať, môžem si po roku oddýchnuť pri televízore bez toho, aby niekomu bolo čudné, že cez deň sedím na gauči. A zakaždým sa ešte teším na radosť detí pri očakávaní Ježiška a ich radosť z toho, že máme konečne veľa času, aby sme sa spolu hrali.

Oravské tradície ma vracajú do detstva

Zuzana Repaská, Levoča, matka dvoch detí
Najradšej mám, keď prídeme na Oravu k mojim rodičom a 90-ročnej babke. Žijeme na Spiši v meste, a tu človek tak neprecíti atmosféru tak ako na oravskej dedine. Tam je to celé iné, také ozajstnejšie, vracia ma to do môjho detstva. Chodievame po spievaní, celá rodina sa potom zídeme u babky, aj tety, ujovia, je to naozaj veľmi príjemné a milé. Uplynulé roky sme tam trávievali aj Štedrý deň, tento rok sa chystáme až na Prvý sviatok vianočný.

Mamina hubová polievka je jediná za rok

Nina Borisová, Trnava, matka dvoch detí
Najradšej mám ten oddych, keď nemusím nič robiť. A teším sa, že mám čas na deti a rodinu. Na Prvý sviatok vianočný sa stretneme celá rodina, všetky generácie, jeme všetko čo máme radi, jedlá, ktoré sa varia len raz za rok, typická hubová polievka mojej mamy napríklad.

Je kľud a všetko krásne tajomné

Michaela Didy, matka troch detí, Detva
Najradšej mám, že sme všetci spolu, nikto nič nemá v pláne, žiadne termíny, nikam sa neženie, je kľud. Zvlášť mám rada Štedrý deň, jeho náboženské tradície. Všetko je tak krásne tajomné.

Synovia Daniely Krnáčovej už boli na Vianoce aj v Indii.

Foto: Daniela Krnáčová

Najlepšie Vianoce sú v Indii

Daniela Krnáčová, mama dvoch synov, Praha
Prečo mám rada Vianoce? Pretože je VOĽNO! Samozrejme, že sa teším na to, že uvidím svoju rodinu, všetci sa stretnú a sú namäkko. Ale teším sa hlavne na voľno. Nemusieť vstávať do práce, školy, robiť desiate a domáce úlohy. Priznávam, nemám rada zimu. Moja až averzia k zime dokonca premôže i túžbu stráviť Vianoce spoločne s celou rodinou. Preto moje ideálne Vianoce sú na pláži, najradšej indickej, ktorá vašu peňaženku veľmi nevyplieni. Nemusieť nič chystať, naháňať sa, nútiť deti obliekať sa do všetkých možných vrstiev oblečenia. Jednoducho natrieť deti opaľovacím krémom a vypustiť von, objednať jedlo v reštaurácii a užívať si pokoj Vianoc.

Barborka a Hanka Žabkové.

Foto: archív Kataríny Žabkovej

Vianoce sú čas strávený s rodinou

Katarína Žabková, mama Hanky (2 roky) a Barborky (6 rokov), Turá Lúka
Prečo mám rada Vianoce? Pre mňa je to čarovný čas, už od malička som mala rada vianočnú atmosféru. Časom som si začala hlbšie uvedomovať pravé posolstvo Vianoce. Už advent je pre mňa časom zastavenia, hoci zhonu je veľa, ale uvedomujem si, že to nikam nevedie. Pre mňa sú Vianoce čas strávený s rodinou, čas vzájomného zblíženia sa, odpustenia si aj prijatia lásky, ktorá k nám prišla narodením Ježiška. Tú lásku by sme mali prijímať, ale aj rozdávať nielen počas Vianoc, ale celého roku. Vianoce mám teraz o to radšej, keď sa mi narodili dievčence. Aj ony sa tešia, samozrejme i na darčeky, ale snažím sa im predávať i to, o čom Vianoce naozaj sú.

Lucia Babony s rodinou

Foto: Lucia Babony

Milujem ozdobený stromček a rodinný kruh

Lucia Babony, mama päťročnej Lucky, Bratislava
Prečo mám rada Vianoce? Skrývajú v sebe isté čaro. Osobne milujem ozdobený stromček, rodinný kruh a radosť v očiach našej dcérky, ktorá vie od malička prejaviť radosť z pečenia, ozdobovania, zo spoločných chvíľ a samozrejme i z darčekov. Ježiško je v srdci každého z nás.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Vianoce sú sviatkami radosti, každý chce dopriať sebe i druhým to najlepšie, tak sa zvyčajne nehľadí na výdavky. Aj v predvianočnom čase sa však možno zastaviť, popremýšať a bezbreho nemíňať. Vyskúšajte týchto našich desať tipov.

 • Obrázok Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Smrť vlastného dieťaťa je strašná pre každého rodiča, ešte ťažšie sa s ňou zmieruje, ak nevedia, prečo prišlo o život. Anna Bogricová z Medzilaboriec si túto otázku kladie už sedem rokov. Jej syn Róbert zomrel za záhadných okolností a hoci polícia prípad uzavrela ako samovraždu, dodnes s tým nie je celkom zmierená.

 • Obrázok Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Diaľka prestáva hrať úlohu, do Škandinávie chodí čoraz viac Slovákov za prácou, štúdiom, športom alebo na výlet. Život na severe má čaro a osobitné zvyklosti. Najmä v zime, pri vysokých mrazoch a množstve snehu v menších mestečkách sa človek cíti ako naozaj v inom svete. Tu je 10 najväčších rozdielov.

 • Obrázok Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  „Prvý raz som sa opila na výlete v deviatej triede. A hneď ako kôň! Už vtedy sa vlastne ukázalo, že neviem piť normálne, čo však ešte nik takto nebral. Ani ja.“ Bratislavčanka Vanda Vavrová si prepila najlepšie roky mladosti. Za osem rokov dosiahla najťažší, štvrtý stupeň alkoholizmu, už chýbali len „biele myšky“. „Ale aj na to by došlo,“ nešetrí sa vyštudovaná biologička, neskôr novinárka, ktorá nepije už 28 rokov.

 • Obrázok Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Keď ju pri skialpinistickom výstupe v Bulharsku zmietla lavína, vo valiacej sa mase snehu sa už v duchu lúčila so životom. Ivana Sikulová však mala šťastie, zastavila sa síce doráňaná, ale na povrchu. Tento pád pred 13 rokmi mladú geologičku obľubujúcu lezenie a extrémne lyžovanie zmenil. Stala sa z nej záchranárka, ktorá pomáha ľuďom, a učí ich, ako v núdzi pomáhať aj ostatným. Je to aj akýsi dlh voči mojim priateľom, ktorí sa nevrátili z hôr, vraví.

 • Obrázok Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra horolezeckej legendy, manželka horského vodcu a lekára, matka dvoch malých detí. Život Vladky Tatarkovej je celý spätý s horami. Doviedol ju tam jej otec, ona teraz s nimi zoznamuje svoje dcéry – prváčku Hanku a škôlkarku Terezku. Už majú za sebou dokonca aj prvé vylezené cesty. „Je pre mňa prirodzené viesť naše deti k tomu, čo robíme my, čo nás baví. Ale snažím sa držať v sebe aj možnosť, že ich to baviť nemusí, môžu mať iné záujmy,“ hovorí Vladka Tatarková v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Waaau, prekrásna! Nádherná! To je telo, kočka! Smajlíky, pusinky, emotikony od výmyslu sveta. Takto ľudia na sociálnych sieťach reagujú na fotografie, kde celebrity predvádzajú svoje najnovšie šaty, make up, vyšportovanú postavu, sexi pózu, alebo všetko naraz. Pri fotografiách, kde ženy dojčia svoje deti, to už ale také jednoznačné nie je. Prečo dvojaký meter?

Ďalšie články v rubrike >