Atrakcia nielen pre deti. V Moravanoch otvoria múzeum venované včelám

TASR, 1. augusta 2022 o 03:36

Ukázať, ako sa včelárilo v minulosti, ako sa včely chovajú dnes i čo je apiterapia (terapia pomocou včiel a ich produktov), je ambíciou exteriérového múzea včelárstva, ktoré o niekoľko dní otvoria v Moravanoch v okrese Michalovce.

Včelie múzeum ukáže aj to, ako sa včelárilo kedysi.

Foto: TASR

V exteriérovom múzeu budú môcť návštevníci okrem iného vidieť dobové úle, akými sú rôzne kláty, figurálne, slamené či šašinové úle, ale aj moderné úle používané v súčasnosti, všetky obývané včelími rodinami. Súčasťou expozície bude aj apidomček, včelín v podobe domčeka upravený pre spánok a oddych priamo na včelích úľoch.

"Vieme, že strach zo včelích bodnutí je bežný, a preto bude návšteva v našom skanzene prebiehať s ochrannými včelárskymi oblekmi, a kto si trúfne, bude sa môcť priamo pričiniť o starostlivosť o včelstvá," uviedol starosta obce Vladimír Čeklovský.

Podľa slov výkonnej riaditeľky Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej sa podobný areál, ktorý otvorili vlani v Hrabušiciach na Spiši, stretol u verejnosti s obrovským úspechom. "Navštevujú ho rodiny s deťmi, turisti, cyklisti, ale aj organizované výlety. Je to ideálne miesto aj pre školské výlety a fakultatívne výlety počas dlhšej dovolenky. Preto veríme, že aj Moravany sa na Zemplíne stanú rovnako obľúbeným miestom," skonštatovala.

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka pripomenul, že v obci tiež od minulého roka funguje projekt Moravany po vode za poznaním, ktorý umožňuje vodákom výlet povodím rieky Ondava.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >