Angličtina prestane byť povinná od septembra

TASR, 7. mája 2019 o 08:55

Kým doteraz bola výučba angličtiny povinná, od septembra budú mať žiaci a ich rodičia možnosť vybrať si ako prvý aj iný cudzí jazyk, potvrdila to ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová.

Angličtina prestane mať v školách výsadné postavenie.

Foto: Shutterstock.com

„Tí, ktorí si doteraz vyberali a chcú naďalej vyberať angličtinu, môžu si ju vyberať. Takisto aj zo strany školy nie je povinnosť otvoriť triedu s iným jazykom, keď si to zaželá len jeden žiak," povedala Lubyová s tým, že takto sa otvára možnosť, aby sa niektorí žiaci začali učiť iný jazyk ako anglický už na prvom stupni základnej školy. V tom prípade bude výučba anglického jazyka pre týchto žiakov povinná na druhom stupni základných škôl. „Angličtinu v priebehu základnej školy bude mať každý. Ale ten, kto ešte chce na dobrej úrovni zvládnuť aj druhý cudzí jazyk, bude mať možnosť urobiť to tým, že si na prvom stupni zvolí iný cudzí jazyk," vysvetlila Lubyová. Na výber bude nemecký, francúzsky, španielsky, taliansky a ruský jazyk.

Dôvodom na túto zmenu je podľa slov ministerky školstva, že „veľmi prudko klesá multijazyčnosť na školách". Potvrdila, že podľa štatistík sa nemecký jazyk v roku 2008 na prvom stupni základných škôl učilo okolo desaťtisíc detí, v roku 2018 to bolo už len okolo tritisíc detí. „Klesá nám počet maturantov. V školskom roku 2009/2010 maturovalo z nemčiny okolo 16 500 detí, v uplynulom školskom roku to bolo už len okolo tritisíc," uviedla Lubyová. Zároveň potvrdila, že klesá aj úroveň znalosti iných cudzích jazykov. Priblížila, že vlani neurobilo maturitu 38 percent maturantov z gymnázií, ktorí si zvolili ako jeden z predmetov nemecký jazyk.

Rezort školstva ráta s tým, že angličtina zostane naďalej dominantným cudzím jazykom na školách aj po zmene, ktorú plánuje od 1. septembra zaviesť. Lubyová potvrdila, že ministerstvo školstva k zavedeniu výučby dvoch povinných cudzích jazykov zatiaľ neplánuje pristúpiť. „Nerátam, že by sme niečo takéto v tomto volebnom období ešte urobili," dodala.

S liberalizáciou cudzích jazykov na základných školách súhlasia viacerí učitelia, ale aj riaditelia škôl. Podľa riaditeľky Základnej školy Pri kríži v bratislavskej mestskej časti Dúbravka Ivety Mikšíkovej ide o slobodu voľby, ktorú je dobré deťom dať. „Ja osobne si myslím, že je dobré začať aj nemčinou a ako druhý cudzí jazyk si vziať angličtinu," povedala Mikšíková.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >