Ako ste rodili? Podeľte sa o skúsenosti, zlepšíme slovenské pôrodníctvo, vyzýva ombudsmanka

Patricia Poprocká, 14. septembra 2020 o 04:49

Ak chceme vyriešiť problém, musíme ho najprv dobre poznať. Aj preto ombudsmanka Mária Patakyová vyzýva ženy, aby sa pridali do jej prieskumu o slovenskom pôrodníctve. Chce monitorovať dodržiavanie ľudských práv pri pôrodoch na Slovensku, aby mohla následne osloviť kompetentné inštitúcie s návrhmi na nápravu.

Snímka z filmu Zuzany Límovej Medzi nami, ktorý odhalil nevhodné praktiky slovenských pôrodníc a nerešpektovanie žien, istý gynekológ sa v ňom napríklad pochválil, ako dal rodičke facku, aby sa upokojila.

Foto: Medzi nami

Škodlivé praktiky v našom pôrodníctve nie sú novinkou. Boli tu dávno predtým, než ich v roku 2016 v plnej nahote nemilosrdne ukázal dokument Zuzany Límovej Medzi nami (Before I Met You), po ktorom sa ale o nich začalo aspoň otvorene diskutovať. A hoci sa zdalo, že sa situácia zlepšuje, alebo to aspoň jednotlivé nemocnice deklarovali, na jar pandémia koronavírusu priniesla ďalšiu ranu.

V rámci protiepidemických opatrení prišli ženy o možnosť mať sprevádzajúcu osobu pri pôrode, z „preventívnych“ dôvodov dochádzalo k separácii bábätiek, rodičia predčasne narodených detí zostali od nich odlúčení na celé týždne, na čo verejná ochrankyňa práv i mimovládne organizácie tiež upozorňovali.

Hovorme otvorene o pôrodoch

Verejná ochrankyňa práv vyzýva ženy, aby sa zapojili do prieskumu, vyplnením anonymného formulára, v ktorom možno opísať skúsenosti s pôrodom. Jeho vyplnenie netrvá viac než 10 minút. Nájdete ho na tomto linku Hovorme otvorene o pôrodoch a prístupný je do 21. septembra.
Aby k tomu nedochádzalo a naopak, aby sa prijali všeobecne platné pôrodnícke štandardy je dlhodobým cieľom aktivistov a pomôcť chce tomu aj ombudsmanka aktuálnym projektom.

„Pôrodníctvo nesmie byť tabu, týka sa nás všetkých, a preto je dôležité o témach, ktoré sa s ním spájajú, otvorene hovoriť a snažiť sa o zmenu. Je v záujme štátu vytvoriť systém poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ktorý bude založený na dôkazoch, bude odrážať súčasné poznatky a rešpektovať práva žien,“ vysvetlila Mária Patakyová.

V rámci zisťovania situácie na Slovensku sa žien v dotazníku pýta na okolnosti, za akých rodili, či s nimi niekto konzultoval informovaný súhlas, či rešpektovali ich pôrodný plán, ako to bolo so šitím pôrodných poranení, či mali súkromie a ďalšie záležitosti.

Ako ombudsmanka vysvetľuje, rutinná epiziotómia (nástrih hrádze) či šitie popôrodných poranení bez dostatočnej anestézie sú neprípustné. Ak sa epiziotómia vykonáva rutinne, bez medicínsky indikovaného dôvodu, predstavuje hrubé zaobchádzanie.

Žiaľ, nedochádza k nemu len na Slovensku. Medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv upozorňujú na hrubé zaobchádzanie a porušovanie práv žien pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pri pôrodoch aj v ďalších krajinách. Na problémy týkajúce sa pôrodov upozornila napríklad aj bývalá česká verejná ochrankyňa práv Anna Šabatová a chorvátska ombudsmanka pre rodovú rovnosť Višnja Ljubičić.

Rada Európy vyzvala v minulom roku členské štáty, aby zabezpečili poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas pôrodov takým spôsobom, ktorý rešpektuje ľudské práva a ľudskú dôstojnosť.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >