Vo svete sú milióny obéznych detí. Schudnúť by mala až polovica Európy

PR článok, 19. júna 2019 o 00:00

Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil údaje Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá označila obezitu za najväčší zdravotný problém na celom svete a varuje pred globálnou epidémiou. Odhaduje sa, že až 155 miliónov detí a adolescentov na svete má nadváhu alebo je obéznych a že v roku 2030 bude na Slovensku obézna až tretina obyvateľstva.


Nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, životný štýl plný stresu, nepravidelná a nevyvážená strava – aj tieto faktory majú dopad na našu hmotnosť a v konečnom dôsledku aj na náš zdravotný stav. V Európskej únii (EÚ) trpí nadváhou 57 % mužov a 44 % žien. U nás je to 45 % Sloveniek a vyše 60 % Slovákov.

Začíname sa viac hýbať

Umením dnes už nie je žiť dlho, ale kvalitne a v dobrom zdraví. Odborníci sa zhodujú v tom, že dobrý stav našej telesnej schránky a jej obsahu ovplyvňuje viac pohyb ako strava. Našťastie, pomaly, ale isto si začíname uvedomovať, že pravidelná fyzická aktivita je jednou z najdôležitejších súčastí zdravého života. Svedčia o tom aj údaje Eurostatu, poukazujúce na to, že Európa sa rozhýbala. Obyvatelia krajín EÚ športujú o niečo pravidelnejšie. V priemere 36 % mužov v EÚ strávilo 150 a viac minút týždenne športovaním alebo fyzickou aktivitou, ktorá nesúvisela s prácou, v porovnaní s 26 % žien. Najaktívnejší sú obyvatelia škandinávskych krajín (57,8 % mužov v Nórsku) a Islandu (62 % žien). Z krajín EÚ vedie Fínsko, Dánsko, Rakúsko a Nemecko. Slováci sa držia na úrovni Čechov a Írov. Pravidelne u nás športuje 35,5 % mužov a 23,7 % žien.

Slováci chcú aktívnu dovolenku

Dovolenka je jednou z príležitostí na to, aby sme si oddýchli fyzicky aj psychicky a začali s celkovou zmenou životného štýlu. „Ľudia plánujú v zahraničí na dovolenke predovšetkým oddychovať pri mori. Záujem o dovolenky s týmto charakterom však má klesajúcu tendenciu. Naopak, čoraz viac Slovákov vyráža na poznávacie zájazdy, na cesty spojené s objavovaním nových miest, prehliadkami pamiatok, či pobytom v prírode a viac ako štvrtina našincov sa počas dní oddychu v zahraničí plánuje venovať čisto športovým aktivitám,“ uvádza riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.

Dovolenka bez úrazov

Pri každej, nielen pri aktívnej dovolenke si však treba dávať pozor na zranenia, minimalizovať riziko ich vzniku a s tým spojené zvýšené dovolenkové náklady. Vyvrtnutý členok na Bali stál klienta 123 eur. „Vďaka tomu, že nezabudol na cestovné poistenie, všetky náklady mu boli preplatené. Asistenčná služba Poštovej poisťovne Europ Assistance vlani evidovala jednu zlomenú ruku v Taliansku, ktorá si, našťastie, vystačila len s ambulantným ošetrením. Tento náklad mu pokryl Európsky preukaz poistenca,“ dodáva O. Reichbauer.

Medzi destinácie, z ktorých bolo vlani hlásených najviac poistných udalostí, patrí Thajsko, Grécko, Taliansko a Bulharsko. Najčastejším zdravotným problémom, ktorý dovolenkári riešili, bola gastroenteritída. Priemerný náklad na ošetrenie týchto ťažkostí predstavoval 604 eur. O niečo viac sa objavoval aj zápal dýchacích ciest, ktorý v priemere stál 734 eur. Ošetrenie boľavého zubu sa vyšplhalo na 400 eur a žlčníka v Lotyšsku na viac ako 300 eur.


Určite si nezabudnite pribaliť na cesty...

Ideálnym spôsobom, ako sa vyhnúť vysokým nákladom na ošetrenie a hospitalizáciu na cestách, je uzatvoriť si CESTOVNÉ POISTENIE. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás síce ošetria v krajinách EÚ, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande, ale nevyhnete sa doplatku za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktorý sa môže vyšplhať poriadne vysoko. Komerčné cestovné poistenie vám zabezpečí, že výdavky spojené s liečbou nebudete musieť hradiť z vlastného vrecka. Zaplatí ich za vás poisťovňa, a to až do výšky poistnej sumy uvedenej v zmluve.

Poštová banka v spolupráci s Poštovou poisťovňou ponúka k UŽITOČNÉMU ÚČTU aj vynovenú doplnkovú službu v podobe CESTOVNÉHO POISTENIA K PLATOBNÝM KARTÁM. „Okrem liečebných nákladov, poistenia zodpovednosti za škodu na majetku a na zdraví, pomoci pri zložení kaucie, poistenia batožiny, športových, elektronických potrieb a akútneho ošetrenia zubov je doplnené aj o novinku – poistenie do hôr, ktoré zahŕňa poistné krytie na zásah Horskej služby na Slovensku až do výšky 5 000 eur,“ dodáva Ondrej Reichbauer. S nonstop asistenčnou službou získa klient všetky potrebné informácie ako postupovať v prípade neočakávaných udalostí.

Ak si na krátkodobé cesty do zahraničia chcete cestovné poistenie vybaviť z pohodlia vášho domova odporúčame vám produkt Cestovné poistenie ONLINE, ktorý si jednoducho dojednáte tu.

Navyše, ak si zriadite Cestovné poistenie ONLINE v termíne od 1.6. do 31.8.2019, budete zaradení do losovania o 3 bezdrôtové reproduktory.

Viac informácii nájdete na www.postovapoistovna.sk.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Voľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >