Nevšedné detské ihrisko v Kolárove.
Foto: Študio - 21 plusHerný komplex má niekoľko poschodí, ktoré deti dokážu preskúmať i zdolaním bezpečných lezeckých stien, rebríku s lanovým prepažením, lán, tyčí na šplhanie aj s kruhovými oporami a ďalších herných prvkov. Späť sa môžu vrátiť niektorou z viacerých šmýkačiek. „Hrad ponúka vo svojich útrobách aj mimo neho množstvo ďalších doplnkových hier," povedal autorizovaný architekt Juraj Jurík zo spoločnosti Študio - 21 plus, ktorá ihrisko vytvorila.
„Medzi tieto doplnkové aktivity patrí množstvo herných prvkov na precvičenie logiky. Dokonca tu deti nájdu aj hudobné zariadenie audionetic, ktoré, ak zaberú a usilovne šliapu, im hovoreným slovom a hudbou sprístupní informácie o histórii hradu. Ihriskový hrad pritom verne kopíruje rozložením aj farebnosťou ten skutočný, dokonca aj dopadový povrch je graficky zjednodušený do tvaru opevnenia s vodnou priekopou. V centre je schematizovaný erb mesta Kolárovo – štvorcípa biela hviezda na modrom kopčeku, na ktorom si deti môžu aj oddýchnuť," popisuje tvorca ihriska.
Takto to vyzerá vnútri ihriska.
Foto: Študio - 21 plusHoci vekové odporúčanie pre herný hrad je v rozsahu päť až 12 rokov, zahrať sa dokážu aj starší návštevníci. Herné zariadenie zaručuje bezpečnosť materiálu, ale aj vysokú odolnosť voči poveternostným vplyvom či prípadnému vandalizmu. „Bezpečný povrch z liatej gumy tlmiaci pád umožňuje prístup k hradu a viacerým atrakciám aj pre zdravotne znevýhodnené deti," skonštatoval architekt.
Kolárovo je jedným z desiatich miest, ktoré sa zapojili do európskeho projektu s názvom Cultplay. S cieľom posilniť cezhraničnú spoluprácu a ochrániť a sprístupniť kultúrne dedičstvo pre najmladšiu či ďalšie generácie postupne vznikajú v rôznych mestách interaktívne detské parky prezentujúce vždy jednu vybranú pamiatku. Do projektu Cultplay sú zapojené okrem Kolárova aj mestá Nové Zámky, Šaľa, Komárno, Svodín, Hurbanovo, Kisbér, Tata, Komárom a Oroszlány.
Deti sa tu naozaj vyhrajú.
Foto: Študio - 21 plus