V Česku zomrelo na covid bábätko

TASR, gb, 2. mája 2021 o 04:15

V Česku zomrelo v súvislosti s ochorením Covid-19 dieťa, ktoré nemalo ani jeden rok.

Na Covid-19 či jeho následky zomierajú, žiaľ, i deti.

Foto: Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM

Z údajov dostupných na webe ministerstva zdravotníctva sa dá zistiť, že k úmrtiu došlo 16. apríla v meste Trutnov. išlo o dievčatko, potvrdil riaditeľ českého Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek. „Toto úmrtie je skutočne pravda. Prípad ale vzhľadom na jeho vážnosť musí prejsť odbornou kontrolou," komentoval Dušek.

Podľa prehľadu na informačných stránkach o ochorení zomreli na covid v Česku ešte tri deti vo vekovej kategórii 0 - 14 rokov, dve dievčatá a jeden chlapec. Vôbec prvé dieťa zomrelo v decembri minulého roka v Krajskej nemocnici v Liberci. U tehotnej ženy spôsobil koronavírus zdravotné komplikácie, ktoré vyústili v pôrod mŕtveho dievčatka. Príčinou smrti bola trombóza pupečníka, koronavírus totiž veľmi často spôsobuje krvné zrazeniny. Koncom februára na Covid-19 zomrelo osemročné dievča.

Vo vekovej kategórii 15 až 24 rokov sú v ČR štyria mŕtvi, traja chlapci a jedno dievča.

Všetky úmrtia za rok 2021 teraz skúma panel expertov, ktorého úlohou je zistiť, koľko ľudí zabil skutočne koronavírus. Podľa Duška sa už klinická skupina blíži ku koncu práce, výsledky jej skúmania by mali byť zverejnené do niekoľkých dní.

V ČR sa do štatistík úmrtí uvádzajú všetci ľudia, ktorí boli vo chvíli smrti pozitívni na koronavírus, nezávisle od bezprostrednej príčiny úmrtia. K sobotňajšiemu ránu ich bolo už 29 316.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >