Tip na akciu s deťmi: V Nitre vznikne stredoveké mestečko

TASR, 20. augusta 2022 o 15:40

Bohatým programom, v ktorom mysleli aj na deti, si Nitrania prvého septembra opäť pripomenú udelenie kráľovských mestských výsad.

Nitriansky hrad.

Foto: Shutterstock.com

Tento významný moment v dejinách mesta pripomenie podujatie Kráľovská Nitra, ktoré sa bude konať v lokalite na Vŕšku. Hlavnou súčasťou programu bude dobový jarmok, na ktorom sa môžu návštevníci zoznámiť s historickými remeslami. Dobovú atmosféru doplnia historické skupiny, ktoré sa venujú obdobiu 13. storočia. Popoludní, o 14. hodine sa začne historický sprievod, ktorý prejde pešou zónou až na Vŕšok.

„Bude v ňom aj župan, ktorý symbolicky prinesie rozhodnutie kráľa o udelení mestských výsad. Takže sa pokúsime spraviť aj malú rekonštrukciu odovzdávania výsad, pri ktorej ich chceme prečítať a vysvetliť, v čom bol ich význam,” povedal nitriansky viceprimátor a zároveň spoluorganizátor podujatia Daniel Balko.

Po slávnostnom akte sa bude konať stredoveká hostina. „Bude to rekonštrukcia hodovania s účasťou najvyššej uhorskej aristokracie. Bude komentovaná, aby sme vysvetlili, kto kde mohol sedieť, čo jedol a aký bol v tej dobe protokol. Okrem toho historické skupiny predvedú svoje odevy a výzbroj aj s ukážkou menšej bitky. Bude tam aj prezentácia stredovekých bábok, marionet. Pre deti je pripravené jazdenie na koni, sokoliari a po celý čas sa budú konať ukážky dobovej kuchyne,” uviedol Balko.

„Výber lokality nie je náhodný, pretože ide o najstaršie doložené námestie v Nitre, ktoré má svoj uzavretý štvorcový charakter. Od deviatej hodiny chceme Vŕšok symbolicky zmeniť na malé stredoveké mestečko,” uviedol Balko.

Výsady udelil Nitre v roku 1248 uhorský kráľ Belo IV., podľa tradície z vďaky za záchranu pred Tatármi. Kráľ oslobodil nitrianskych kupcov od platenia trhových poplatkov a mýt, mestu povolil ďalší pravidelný týždenný trh a mešťanom dal právo spravovať si vlastný mestský život volenými zástupcami. Nitra tak získala podobné výsady, aké mal napríklad Stoličný Belehrad.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >