Ročné dieťa ešte nemá byť samostatné

Patricia Poprocká, 13. októbra 2018 o 15:10

Plače vaše ročné dieťa za vami, keď odídete z miestnosti a ťažko ho utíši niekto iný? Môžete byť pokojní, je to dôkaz, že má k vám vytvorenú bezpečnú vzťahovú väzbu.

Naviazanosť dieťaťa na matku v prvom roku života je úplne prirodzená.

Foto: shutterstock.com

Vyplýva to z pokusu, ktorý robili vedci, aby otestovali vzťahy medzi matkou a batoľaťom. Dieťa sa samé hralo na podlahe a občas kontrolovalo matku, ktorá sa v miestnosti venovala svojej činnosti. Po tom čo náhle odišla z miestnosti, sa skúmali reakcie dieťaťa a merali sa aj stresové hormóny.

Dieťa s bezpečnou vzťahovou väzbou matku najprv hľadalo, a potom sa rozplakalo. Utíšiť ho nedokázala ani iná žena, ktorá vošla do miestnosti. Keď však vošla matka a zobrala ho do náručia, stíchlo. Odborníci zistili, že dieťaťu v neprítomnosti matky hladina stresových hormónov prudko stúpla, keď sa však vrátila, rovnako rýchlo aj klesla.

V našej kultúre matky za takéto správanie dieťaťa často počúvajú výčitky – je rozmaznané, na teba naviazané, maminkin maznáčik... V skutočnosti je však takéto správanie dieťaťa v tomto veku prirodzené a svedčí o jeho zdravom vývoji. Ak sa mu v prvom roku života matka plnila jeho potreby, inak ani reagovať nemôže. Separácia od matky nastáva postupne, v druhom až v treťom roku života. Niet sa kam ponáhľať.

Naopak, dieťa, ktoré zvyknú tety či staré mamy dávať za vzor samostatnosti, v skutočnosti trpí. Dieťa, ktoré si počas pokusu neprítomnosť matky sotva povšimlo a pokojne sa hralo ďalej, nemá na svoju matku vytvorenú zdravú väzbu. To znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa mu v prvých mesiacoch života nedostávalo dostatok matkinej blízkosti, ktorú potrebuje – či už vo forme spoločného spania alebo pestovania v náručí.

Hladina jeho stresových hormónov bola u neho tiež vysoká, i keď to nedávalo najavo viditeľným prejavom. Na samotu či osamelosť je v podstate zvyknuté, čo vysvetľuje fakt, že sa dokáže zahrať aj s cudzou osobou, ktorá v rámci pokusu príde do miestnosti namiesto matky. Šťastné však nie je a je vysoko pravdepodobné, že aj v ďalších rokoch bude mať veľa vnútorných problémov, možno i depresie.

Výsledky pokusu americkej spoločnosti Grossman/Grossman ukázali štyri rôzne reakcie, čo vlastne kopíruje aj rôzne vzťahové väzby. Treťou možnosťou bolo nepokojné dieťa, ktoré matku nechcelo z miestnosti ani pustiť a po jej návrate nevedelo, či sa tešiť alebo ju odmietať. Vedci zaznamenali rozporuplné reakcie, ako dieťa matku tlčie do ramien, objíma jej kolená, uteká od nej i k nej... Trvalo dlho, kým sa upokojilo. Takýto postoj svedčí o tom, že matka dieťaťa sa sama správala k nemu nevypočitateľne – teda niekedy na požiadavky dieťaťa reagovala správne, inokedy však odkladala napĺňanie jeho potrieb.

Zhruba desatina detí reagovala neprimerane – hádzalo sa o zem, schovávalo pod stoličku... – v ich prípade šlo o prekonanú traumu, keď boli v minulosti svedkami násilia.






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >