Recept na víkend z poľnej kuchyne. Polievka, akú jedli naši vojaci v SNP

Patricia Poprocká, 28. mája 2022 o 04:53

Obzrime sa dnes do histórie, chceli by ste ochutnať, čo jedli naši vojaci, bojujúci na frontoch v SNP? Malo byť toho veľa, malo to byť sýte, výživné a rýchle. Požiadavky na jedlo neboli zvlášť náročné, napokon, ani vyberať nebolo veľmi z čoho. Vodová polievka s krupicou, krúpami či ryžou, ktorú recept vám dnes ponúkame, možno znamenala hody.

Slovenské národné povstanie sa začalo 29. augusta 1944.

Foto: Múzeum SNP

Recept na túto polievku dnes nájdete v banskobystrickom Múzeu SNP a uvariť si ju môžete kedykoľvek, keď budete potrebovať narýchlo uvariť „niečo z ničoho“, prípadne niekedy vonku na párty namiesto guláša. Nech sa páči, vyskúšajte. Oproti vojakom máme stále výhodu elektrických či plynových sporákov a hlavne – mier.

Suroviny sú známe: voda, krupica, krúpy alebo ryža, ďalej cibuľa a tuk, na ktorom sa cibuľa osmaží.

Postup (pôvodný vojenský v poľných podmienkach):
„Voda sa v kotlíku uvedie do varu. Súčasne sa na panvici v tuku osmaží dožlta nadrobno nakrájaná cibuľa. Tá sa dá do vriacej vody a hodiny sa varí. Potom pridáme závarku (krupicu, krúpy alebo ryžu). Všetko sa nakoniec osolí a podáva.

Na jednu porciu sa počíta: 10 gramov tuku, 5 gramov cibule, 50 cl vody a 35 gramov ryže, krúpov, resp. krupice.“

Ešte jedno upozornenie pre poľných kuchárov: „Keďže táto polievka silne pení a ľahko prekypí, dávajte pri jej varení pozor.“ (Zdroj: Múzem SNP)

Nuž čo, najete sa z toho?

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saRecept na víkend - ďalšie články

 • Obrázok 11 najklikanejších receptov na voňavé zemiakové placky

  11 najklikanejších receptov na voňavé zemiakové placky

  Tá vôňa, ktorá sa šíri pri príprave zemiakových placiek, priláka do kuchyne celú rodinu. Aj vám sa stáva, že ich nestíhate piecť, tak rýchlo miznú ešte za horúca? Pripomeňte si toto obľúbené jedlo s naším rebríčkom najklikanejších receptov v histórii Varecha.sk. Tak čo, budú na večeru?

 • Obrázok 10x sólo pre karfiol

  10x sólo pre karfiol

  Všeličo sa dá pripraviť z karfiolu, nielen ho vypražiť v trojobale. A tieto recepty sú toho dôkazom!

 • Obrázok Recept na víkend 3x voňavé jahody Hrnčeková bublanina, krém s mätou a jahodový likér

  Recept na víkend 3x voňavé jahody Hrnčeková bublanina, krém s mätou a jahodový likér

  Zahryznite sa do jahôd na tisíc spôsobov, teraz je ideálny čas. Ak chcete vyskúšať niečo nové než váš už osvedčený džem či zákusok, skúste niečo z našich tipov. Rýchla bublanina, lahodný krém či netradičný likér.

 • Obrázok 10x kuracie nugetky potešia aj vaše dietky

  10x kuracie nugetky potešia aj vaše dietky

  Kúsky dochrumkava vypraženého kuracieho mäsa, tie veru málokoho nechajú chladným. Kuracie nugetky sú bežnou súčasťou ponuky fastfoodových reťazcov a nájdeme ich aj ako polotovar v mraziacich boxoch. Ale ruku na srdce, domáce sú domáce. Je viacero možností ako ich pripraviť, tak niektorú vyskúšajte. Určite nimi potešíte aj svoje deti, napríklad ak ste ešte nestihli osláviť deň detí.

 • Obrázok 10x milovaná bublanina z prvých jahôd

  10x milovaná bublanina z prvých jahôd

  Každoročné jahodové hody sú tu. A ako inak začať sezónu najobľúbenejšieho slovenského ovocia, než dobrým koláčikom? My budeme piecť bublaninu. Pridáte sa?

 • Obrázok Recept na víkend Čipsy slané i sladké, po ktorých nemusíte mať výčitky svedomia

  Recept na víkend Čipsy slané i sladké, po ktorých nemusíte mať výčitky svedomia

  Milovníci čipsov majú zrejme dávno svoj obľúbený druh i značku, ktorej sa tie domáce sotva vyrovnajú, ak však chcete skúsiť menej ťažkú verziu, je tu náš dnešný recept. Čipsy, ktoré sa netopia v mastnote, a po zjedení ktorých nemusíte mať výčitky svedomia, naopak.

 • Obrázok 10 slaných koláčov s bryndzou. Nepremeškajte príležitosť, teraz je najlepšia!

  10 slaných koláčov s bryndzou. Nepremeškajte príležitosť, teraz je najlepšia!

  Kráľovnou tohto mesiaca je bryndza. Ovečky sa už pasú vonku, ich strava sa mení a odrazí sa to aj na chuti bryndze, ktorá má na jar najlepšie chuťové i výživové vlastnosti. Vychutnajte si ju v podobe týchto slaných koláčov.

Ďalšie články v rubrike >