Strukovinové polievky z regiónu Myjavy sú skvelé.
Foto: Shutterstock.comRecepty z regiónu Myjavy, ktorý má silnú folklórnu tradíciu, obsahuje jedinečná kniha Viery Feriancovej Chírni apetik vinšujem. Autorka v nej zozbierala jedlá, ktoré sa v tomto jedinečnom kúte západného Slovenska tradične varili.
„Polievky tvorili základ tradičnej stravy v regióne. Gazdiné ich varili riedke aj husté, sladké aj kyslé – zo všetkého, čo na svojom hospodárstve chovali a pestovali,“ napísala Viera Feriancová. V knihe nájdete recepty na archaické, svadobné, sviatočné či obradové polievky. Okrem nich i recepty na múčne, kašovité, pečené i pražené jedlá, ďalej na omáčky i prívarky, pozornosť je venovaná tiež sviatočným a sladkým receptom. Na Myjavsku sa hovorí tvrdo, preto i názvy receptov sú pôvodné. Ponúkame vám tri recepty na tradičné strukovinové polievky z regiónu. Knihu vydalo Združenie miest a obcí Myjavského regiónu.
Fazulovica
Suroviny: 250 g suchej fazule, deň vopred namočenej
2 mrkvy
1 petržlen
zväzok petržlenovej vňate
2 strúžiky cesnaku
1 lyžica masti
2 lyžice hladkej múky
soľ
mleté korenie
mletá paprika
1,5 až 2 litre vody
Recept na rezance:
500 g polohrubej alebo hrubej múky
1 vajce
vlažná voda
1 lyžička soli
bravčová masť alebo maslo
voda na ováranie
Postup:
1. Vodu, v ktorej sme fazuľu varili, vymeníme a dáme ju spolu s očistenou, nakrájanou zeleninou, cesnakom a petržlenovou vňaťou variť domäkka.
2. Keď je fazuľa mäkká, odstránime z polievky vňať, osolíme ju a zapražíme (masť, múka, korenie, paprika, voda). Privedieme do varu a podľa potreby dochutíme. Podávame zahustené hrubšími rezancami.
Obmeny:
Spolu s fazuľou a zeleninou môžeme dať do polievky vyvariť údené rebro. Odstránime kosti, mäso pokrájame a vrátime do polievky.
Ako uvariť rezance:
1. Na pracovnú dosku preosejeme polohrubú múku. Osolíme, do stredu urobíme jamku, do ktorej vklepneme vajce. Vlažnou vodou zarobíme tuhšie cesto, ktoré rozdelíme na menšie cestíčka a necháme 15 – 20 minút odpočívať.
2. Do veľkého hrnca dáme variť osolenú vodu.
3. „Cjéstka“ po jednom rozvaľkáme na 3 mm hrúbku. Narežeme na 6 – 7 cm široké pásiky (podľa toho, aké dlhé slíže chceme mať), ktoré pomúčime a uložíme na seba. Krájame na cca 4 mm hrubé slíže.
4. Nakrájané slíže ovárame vo vriacej vode. Keď vyplávajú na povrch, sitkom ich odkvapkané prenesieme do pripravenej misy a pomastíme masťou alebo múkou.
Recept na tradičnú myjavskú fazulovicu.
Foto: G. BachárováŠošovicová polievka pani Zuzky Hyžovej
Budete potrebovať:250 g šošovice (umytej a vopred namočenej)
veľkú mrkvu
kytičku petržlenovej vňate (časť pokrájame a necháme na ozdobu)
1 lyžicu masti
2 lyžice hladkej múky
soľ
mleté korenie
mletá paprika
rezance
1 – 1,5 l vody
Postup:
1. Vo vode uvaríme do mäkka šošovicu, očistenú mrkvu nakrájanú na kolieska a zväzok vňate.
2. Zalejeme zápražkou z masti, múky, korenín, vody, zamiešame, ochutíme a chvíľu povaríme.
Podávame zahustenú domácimi širokými rezancami a ozdobenú petržlenovou vňaťou.
Kniha Viery Feriancovej Chírni apetik vinšujem..
Foto: G. BachárováHrachovica ot Mandevú
Suroviny:500 g čerstvého hrachu (môže byť aj suchý, ale z čerstvého je polievka lepšia)
veľká mrkva
jedna lyžica masti
2 lyžice hladkej múky
soľ
mleté korenie
mletá paprika
krupicové halušky
2 – 2,5 l vody
Krupicové halušky:
vajce
detská krupica
soľ
Postup:
1. Vo vode uvaríme umytý hrach s očistenou, na kolieska nakrájanou mrkvou, domäkka.
2. Polievku zalejeme zápražkou z masti, múky, ochutíme soľou, paprikou, korením, privedieme do varu a zahustíme krupicovými haluškami. Necháme zovrieť, ochutíme podľa potreby a podávame.
Halušky: Do malého hrnčeka vklepneme vajce, osolíme ho a za stáleho miešania vareškou prisýpame krupicu. Sypeme dovtedy, kým cesto nie je husté ako na halušky. Potom ho preložíme na lopárik a príborovým nožíkom hádžeme do zovretej polievky. Halušky uvaríme domäkka.