Pyramídy z kameňov v lese nestavajte, prírode to škodí

TASR, 6. septembra 2019 o 05:55

Tiež ste si na výletoch s rodinou či priateľmi zvykli postaviť si takzvaného kamenného mužíka, teda naukladať na seba kamene do tvaru akejsi pyramídy či mohyly? Vyzerá to veľmi efektne, ale príroda nadšená nie je.

Toto radšej nerobte.

Foto: Shutterstock.com

Správa Národného parku Malá Fatra upozorňuje, že tohtoročnú turistickú sezónu sa stavanie kamenných mužíkov extrémne rozmohlo. Turisti ich stavajú najmä v blízkosti potokov alebo na vrcholoch kopcov, nevedia však, že táto činnosť má aj negatívny dopad na prírodu. Na viacerých miestach ako Šútovská dolina či Jánošíkove diery ich pribudol až alarmujúci počet, pričom táto činnosť mení tok miestneho potoka. „Obe spomínané doliny sú súčasťami národných prírodných rezervácií, kde je možný pohyb len po vyznačenom turistickom chodníku a podobné aktivity vo vodných tokoch či na ich brehoch sú zakázané,“ zdôraznila Správa Národného parku Malá Fatra.

Stavaním mužíkov v blízkosti vodných tokov alebo priamo v nich sú ohrozené larvy niekedy aj vzácneho hmyzu, ktorý sa vyvíja pod skalou. Premiestnením skaly veľa takýchto organizmov hynie. Kameň v potoku zasa zasa môže slúžiť aj ako skrýša pre iné živočíchy či vytvára v toku malú tichú časť mimo prúdu, ktorú s obľubou využívajú larvy, ryby a podobne. A vyberanie kameňov priamo z turistického chodníka môže viesť až k zraneniu turistov. Správa národného parku preto žiada návštevníkov, aby kamenných mužíkov nestavali.

V minulosti slúžili kamenní mužíci najmä ako jednoduchý spôsob značenia ciest. Ide o jednu z najstarších foriem turistických smerových značiek. Správa Národného parku Malá Fatra však konštatuje, že územie národného parku je pre turistov dobre značené, takže takéto doplnkové turistické značenie nie je vôbec potrebné. „V súčasnej dobe stavanie mužíkov popri turistických chodníkoch je zlozvyk turistov a zneužívanie ich pôvodného skutočného významu,“ uzavrela správa národného parku.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >