Púchovskí gymnazisti majú na streche školy hvezdáreň

TASR, 16. septembra 2020 o 04:20

Študenti krajského Gymnázia v Púchove sa tajom astrofyziky budú priúčať v novovybudovanej hvezdárni v podkrovných priestoroch školy.

Hvezdáreň púchovských gymnazistov.

Foto: fb gymnázia v Púchove

Ako informoval riaditeľ gymnázia Miroslav Kubičár, časť rekonštrukciou získaného priestoru v podkroví školskej budovy sa vedenie školy rozhodlo využiť v prospech popularizácie vedy. Vznikla študentská hvezdáreň a učebňa astronómie vybavená počítačovou technikou.

„V miestnosti máme automatickú kupolu zosynchronizovanú s prístrojmi, ktorá sa bude sa otáčať okolo svojej osi a otvárať štrbinu na pozorovaný objekt. Ďalej tri ďalekohľady na bežné pozorovanie, jeden na pozorovanie hlbinného vesmíru a jeden špecifický na pozorovanie Slnka. Od septembra tu prebieha výučba fyziky a astrofyziky," vysvetlil Kubičár.

Gymnázium v Púchove ponúka možnosť pozorovať oblohu.

Foto: fb gymnázium Púchov

Na financovanie projektu v hodnote takmer 452 tisíc eur použili prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, na spolufinancovaní sa podieľala Slovenská republika aj Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). „Púchovské gymnázium je jedna z mála škôl, ktoré sa zapájajú takmer do každého projektu, nečakajú iba na finančné prostriedky z rozpočtu TSK. Každý rok prídu s rôznymi projektmi financovanými z eurofondov či iných zdrojov," povedal predseda Trenčianskeho kraja Jaroslav Baška.

Hvezdáreň vznikla vďaka spolupráci s českým Gymnáziom Valašské Klobouky, s Hvezdárňou a planetáriom M. R. Štefánika v Hlohovci a Slezkou univerzitou v Opave.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >